Az Orosz Haditengerészet múlt héten bajba került mini-tengeralattjárójának és legénységének megmentésében óriási szerepe volt az idejében érkezett brit robot-tengeralattjárónak, melyet rekord idő alatt, egy C-17 Globemaster szállítógép segítségével juttattak a helyszínre. Az eset rávilágított a megfelelő gyorsasággal reagálni képes légi teherszállító kapacítás fontosságára.
Az előzményekről
2005 augusztus 4.-én csütörtökön, a Berezovói-öbölben a Georgij Kozmin nevet viselő mentőhajóról vízre bocsátott Priz ASZ-28-as orosz katonai mini-tengeralattjáró vészjelzést adott le, miután egy ismeretlen objektum (azóta kiderült, hogy egy tenger alatti megfigyelő rendszerhez tartozó antenna és annak horgonya illetve rögzítő sodronyai) meggátolta a felemelkedésben. Az Orosz Haditengerészet megkezdte a bajba jutott tengeralattjáró és legénysége mentését, azonban a rendelkezésre álló eszközök nem bizonyultak elegendőnek. Augusztus 5.-én délután a sikertelen mentőakciókat követően a japán és az amerikai haditengerészet segítségét kérték az oroszok. Augusztus 6.-án hajnalban Nagy-Britannia is felajánlotta technikai segítségét, melyet az orosz hatóságok elfogadtak.
Reagálás azonnal
A vészhelyzet tényének nyílvánosságra kerülését követően a brit külügyminisztérium és a hadügyminisztérium válságstábja azonnal értékelte a kialakult helyzetet. A gyors helyzetfelmérést követően Nagy-Britannia moszkvai nagykövetségének segítségével tájékoztatták az orosz hatóságokat, hogy rendelkezésre áll olyan eszköz, melynek segítségével kiszabadítható a mini-tengeralattjáró. Ezzel egyidőben a Royal Air Force Légi Szállítási Parancsnokságának Brise-Nortonban állomásozó 99. százada parancsot kapott a nagy távolságú átrepülésre történő felkészülésre, ugyanis ennél az alakulatnál áll rendszerben a Boeing C-17 Globemaster, mely alkalmas a Royal Navy ROV SCORPIO 45 típusú robot-tengeralattjárójának a szállítására és a hatalmas távolság gyors átrepülésére.
A Royal Air Force jelenleg négy darab C-17 Globemaster szállítógéppel rendelkezik
A személyzet riadóztatása és a szállítógép felkészítése azonnal megkezdődött, így 4 órával a felajánlást követően a gép már úton is volt Oroszország irányába, fedélzetén a mentő tengeralattjáróval és annak hat fős kiszolgáló személyzetével, melyet Prestwick-ben rakodtak be. A C-17-es 13 órás repülést követően landolt Petropavlovszk-Kamcsatszkij repülőterén, ahonnan hajóval azonnal a baleset helyszínére szállították a mentőegységet, mely aztán sikeresen ki is szabadította az orosz tengeralattjárót.
Az akció rávilágított az azonnal reagálni képes, megfelelő kapacítású eszközökkel rendelkező légi szállító alakulatok fontosságára és hatékonyságára, hiszen a mentő-tengeralattjáró gyors eljuttatását a világ túlsó felére csak légi úton lehetett megoldani. A külügyi és a katonai vezetők gyors helyzetértékelése és azonnal meghozott döntése, valamint a Royal Air Force és a Royal Navy kiváló együttmüködése nagy mértékben hozzájárult a 7 orosz tengerész és a mini-tengeralattjáró megmentéséhez.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.