A tavalyi esztendő rekordszámú megrendeléseket hozott a kereskedelmi gépek piacán, amivel egy 1989-es csúcs dőlt meg. 16 évvel ezelőtt 1631 db gép beszerzéséről döntöttek a légitársaságok. Tavaly viszont csak a két nagy – a Boeing és az Airbus - együttesen 1716 gép megrendelését könyvelhette el.
Ebből a hatalmas tortából a legnagyobb részt a Boeing kanyarította ki a maga 1029 db-jával. A gépek leszállítását tekintve azonban még az Airbus vezet, mely tavaly 402 gépet adott át a megrendelőknek. A Boeing szorosan a sarkában járt, mivel az amerikai cégtől 395 db-ot vehettek át. Vajon folytatódik az emelkedés, vagy ismét hanyatlás következik?A cégek és a szakértők egyaránt óvatosan jósolgatnak. Szerintük a megrendelések száma vissza fog állni a „normális”, 700 db körüli értékre. A 2006-os évet két új, meghatározó típus megjelenése fémjelzi, az Airbus A380-asról és a Boeing 777-200LR-ről van szó. Utóbbit a pakisztáni légitársaság az év elején állítja be a menetrendszerü forgalomba. Ezzel a Boeing visszavág az Airbus nagy hatótávolságú, A340-500-asának. Ennek ellenére még mindig ezé az európai típusé marad a babér a világ leghosszabb járatért, a 16606 km-es Szingapúr – New York közöttiért. Míg a Boeing 777-200LR belépése a forgalomba csupán rutineljárásnak mondható, addig az A380-as szolgálatba állítása inkább tekinthető kísérletnek. Az európai vállalat ugyan biztosnak látszik abban, hogy az első megrendelő, a Singapore Airlines az idén két gépet beállít a forgalomba, ám addig nekik még végezni kell a berepülési programmal és az engedélyeztetési eljárásokkal is. Mindenesetre az Airbus a február 21-e és 26-a között, Szingapúrban megrendezendő „Asian Aerospace” repüléstechnikai kiállításra egy olyan A380-ast küld, mely a helyi légitársaság színeit viseli.
Az Airbus másik nehéz feladat előtt is áll. 2006-ban végre el kell döntenie, hogy mit kezdjen az A340-500/600 családdal. A gyártó a leendő megrendelőket azzal csábítja, hogy az A350-esen bevezetett új, súlycsökkentő anyagokat és a szintén új Rolls-Royce Trent 1000 hajtómüveket is beépíti ebbe a verzióba. Ha sikerül a vásárlók érdeklődését felcsigázni, akkor viszont még az idén be kell indítaniuk a programot. A Boeingnél szintén dönteni kell a 787-es sorsáról. Már elkészült egy megnyújtott törzsü verzió, a 787-9-es terve, de a potenciális vásárlók, elsősorban az Emirátusok, egy még nagyobb verziót akarnak, a 787-10X-et. Ez a megrendelő az idén fog dönteni a 787-10X vagy az A350 megvásárlása között. Ezért a Boeing is – hogy a vásárlók kedvében járjon - a tervezés idénre várható „befagyasztásáig”, mindent ki fog facsarni a változatból, amit csak lehetséges. A mérnökök - főleg ha nagy pénzekről van szó - sok mindenre képesek. Ne felejtsük, hogy az A350-es egyszerü A330-as modifikációnak indult!
Egy kevésbé drámai, de jelentős változat megjelenése is várható az év vége felé Seattle-ben. A Boeing 737-900ER gépek közül az első két példánynak öthónapos berepülési programot kell hibátlanul teljesíteni ahhoz, hogy az első vásárló, a Lion Air 2007 közepén megkapja közülük az elsőket.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.