Talán mindenki előtt közismert az a mondás, hogy Amerika a korlátlan lehetőségek hazája. Ez ott még a repülésre is igaz. Míg nálunk az oldtimerek rajongói kissé irigykedve kapják fel fejüket egy újabb tudósítás hallatán, addig az „Államokban\" szinte megszokott látvány egy relikvia szereplése a repülőnapokon vagy a különböző nemzeti eseményeken.
A különbség az eltérő történelmi fejlődésben keresendő, ráadásul hazánkban jóval kevesebb hasonló érdekes eseményre adódik lehetőség. Örvendetes viszont, hogy az utóbbi években nálunk is tapasztalhatók ilyen irányú törekvések.
2006. május 25-én, csütörtökön, a Long Island-i Jones Beach Air Show-n ismét egy újabb történeti repülést jegyezhettek fel a krónikások. A szervezők erre az alkalomra ezúttal egy harci repülőgépekből összeállított négyes köteléket vonultattak fel, melyek egyszerre képviseltek különböző generációkat.
Ezek közül is elsőként a legendás hírü II. világháborús vadászrepülőgép, a North American P-51 Mustang fémjelezte Jim Beasley pilótával a dicsőséges múltat. A másik három gép viszont még napjainkban is aktív katonai szolgálatot lát el. Az emlékezetes eseményre a Lockheed Martin F-16 Fighting Falconnal Dax Cornelius őrnagy a utahi Hill légibázisról, a McDonnell Douglas F-15 Eagle-lel Tony Bierenkoven százados a floridai Eglinből, végül a Fairchild Republic A-10 Thunderbolt II-vel Jeff Yost százados az észak-karolinai Pope-ról érkezett.
A nemzeti öntudat erősítésének kiváló példája a terrortámadásoktól leginkább sújtott New York feletti „történelmi őrjárat"
A felvételek tanúsága szerint a rendezett alakzatban parádézó gépek még New York légterében is megjelentek, ahol csodálatos hátteret szolgáltatott a metropolis a maga modern épületeivel, kikötőivel és a híres Szabadság-szoborral, amely az USA egyik legfőbb nemzeti szimbóluma. A képek nem véletlenül készültek itt, hiszen a 2001. szeptember 11-ei tragikus események akkor valósággal sokkolták a közvéleményt, és mély nyomokat hagytak az emberekben. Az amerikai kontinens még a II. világháború alatt sem szenvedett el komolyabb légitámadást, amelyek állampolgáraikban elevenen éltek volna. A „légiterror" váratlanul csapott le a felkészületlenül álló büszke nemzetre. A fenyegetés azonban napjainkban is nagyon valóságosnak látszik. Éppen ezért az illetékesek az ilyen és hasonló emlékrepülésekkel próbálják a közvéleményt biztosítani arról, hogy a légierő jelen van a mindennapokban, és képes bárhol-bármikor hatékonyan megállítani mindenfajta ellenséges fellépést. A pilótákba és repülőgépekbe vetett bizalmat pedig a múlt dicsőségeiből táplálkozva folyamatosan erősítik az emberekben, mégpedig úgy, hogy egyszerre demonstrálnak a „repülőmatuzsálemek" a legújabb haditechnikával.
A négygépes kötelék a felhőkarcolók felett
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.