Mozgalmas hetek vannak a Boeing, harci helikoptereket gyártó üzemének dolgozói mögött. December végével leszállították Egyiptomnak az utolsókat is a 35 db AH-64A-ból AH-64D-vé átalakított gépekből. Az immár „Longbow Apache” forgószárnyúak sorából a végén elkészült hatot, ünnepélyes keretek között vették át Kairóban a megrendelők.
Alig zajlott le Egyiptomban ez a jó két évtizedes együttmüködés, újabb állomását jelző ceremónia, Amerikában máris megkezdődött annak a 12 db vadonatúj AH-64D „Longbow Apache” csatahelikopternek az átadása, melyeket a görög hadsereg rendelt meg. Az új generációs harci forgószárnyúak összes példánya még az idén Görögországba kerül.
A típus nem ismeretlen a görögöknél, hiszen hadseregük - az 1995-ös évtől kezdve - 20 db-ot üzemeltet a típus régebbi, AH-64A változatából. A Boeing csatahelikopterek az Arizona állambeli Mesa városban készülnek. A gyárból, - mely előzőleg a McDonnell Douglas, még korábban pedig a Hughes cégek tulajdona volt - eddig összesen több mint 1600 Apache került ki. A hadi felszerelésükről és mürepülő-képességükről egyaránt híres harci helikoptereket 11 ország fegyveres erői alkalmazzák.
Az Apache Block III-as helikopterek képességeit demonstrálta az a kísérlet, melyhez a közremüködő egy FCS.1 Class I jelzésü, pilótanélküli felderítőgép, vagyis UAV volt. Az új-mexikói White Sands lőtéren a helikopter pilótája azt a képet figyelhette, melyet a tőle 75 km-rel repülő kisméretü - alig egyméteres átmérőjü és 25 kg-os tömegü - eszköz sugárzott egy meghatározott objektumról. A jövendő taktikájában nélkülözhetetlen a robotgépek és a többi, embervezette harci eszköz szélessávú hálózattal történő összekapcsolása. Az Apache már napjainkban is alkalmas arra, hogy digitális célpont-információkat küldjön a földi harci jármüveknek. Az adatok vételének és megosztásának ez a képessége igazolni látszik a most még inkább számítógépes játéknak tünő, jövőbeli harci eszközök rendszere, az FCS ötletének életrevalóságát.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.