Nyilvánosságra hozták a tavaly augusztusban Afganisztánban lezuhant holland F-16-os harci gép kapcsán indított tényfeltáró vizsgálat eredményeit, mely egy megdöbbentő lehetőséget vetett fel a katasztrófa okaként. A holland védelmi minisztérium vizsgálati anyaga szerint a gép lezuhanásának oka nagy valószínűséggel az lehetett, hogy egy mérges pók, skorpió vagy esetleg egy kobra jutott be a pilótafülkébe, mely megmarta a pilótát, aki ezáltal elveszítette uralmát az F-16-os felett. A harci gép ugyanis váratlanul eltért az addigi útiránytól és magasságtól, majd nagy sebességgel egy hegynek csapódott, és megsemmisült. A pilóta azonban meg sem kísérelte a katapultálást, így életét vesztette.
A repülőgép elvesztéséről a JETfly is beszámolt (Lezuhant egy holland F-16-os Afganisztánban címmel), azonban akkor még semmilyen pluszinformáció nem állt rendelkezésre az üggyel kapcsolatban. Az azóta lefolytatott vizsgálat érdekes, már-már hihetetlen okot jelölt meg a nagy értékü harci gép lezuhanását illetően. A müszaki meghibásodást, illetve az ellenséges tüz miatti sérüléseket hamar elvetették, ugyanakkor nehéz magyarázatot adni arra, hogy a pilóta – Michael Donkervoort százados – miért nem katapultált a látszólag ok nélkül zuhanó gépéből. Bár a katasztrófát megelőzően leadott egy segítségkérő rádióüzenetet, ezt követően nem sikerült a kísérőgép pilótájának kapcsolatba lépnie vele. Az F-16-os nem sokkal később nagy sebességgel (1,2 Mach) egy hegynek ütközött, és megsemmisült, a pilóta pedig életét vesztette.
Az sem biztos azonban, hogy a becsapódás pillanatában még élt, ugyanis feltételezik, hogy egy, a pilótafülkébe jutott, mérgező anyagot kibocsátó állat marta vagy csípte meg, ezért nem tudta sem irányítani a gépet, sem végrehajtani a katapultálást. A megoldásra úgy jöttek rá, hogy a vizsgálatot végző szakemberek – a Lockheed Martin repülőgépgyárral együttmüködve, valamint a meglévő adatokra és roncsdarabokra támaszkodva – lemodellezték a gép repülését egészen a becsapódásig, de nem találtak technikai vagy egyéb okot. Elvetették azt is, hogy a pilóta hanyagsága miatt valamelyik nem megfelelően rögzített felszerelési tárgyának beszorulása vagy elszabadulása gátolta volna meg a gép irányításában, ugyanakkor előtérbe került az a verzió, hogy valami egyéb dolog kerülhetett a pilótafülkébe. Az Afganisztánban állomásozó, felszállásra váró holland F-16-osok pilótafülkéjében ugyanis találtak már mérges pókot, mely valamilyen úton-módon bemászott, vagy netán ártó kezek betették oda... Akkor a cockpit teljes átvizsgálása után engedték csak a gépet felszállni. Elképzelhető, hogy a pilóta ezúttal nem megfelelően ellenőrizte „munkahelyét", így elkerülte a figyelmét a halálos veszedelmet jelentő állat. Lehet, hogy az ismeretlen állat nem is marta meg a pilótát, azonban az a puszta látványától megijedt, vagy egyszerüen csak túl sok figyelmet fordított az elpusztítására, miközben nem észlelte a gép irányváltását és magasságcsökkenését.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.