A Szaúd-Arábia, Nagy-Britannia és vadászgépek hívószavakra manapság ugyan mindenkinek a küszöbönálló hetvenkét darabos Eurofighter Typhoon-megrendelés jut eszébe, egy másik, rendkívüli esemény is megtörtént azonban. Nemrég zárult ugyanis az először Saudi Swordra, majd később Saudi Green Flagre átkeresztelt közös angol-szaúdi Tornado gyakorlat. Ez volt az első alkalom, hogy Szaúd-Arábia harci gépei a Perzsa-öböl térségén kívüli régióban vettek részt hadgyakorlaton.
Ugyan mindkét ország kb. húsz éve üzemelteti a variaszárnyú gépeket, egymással hadgyakorlaton csak tavaly óta repülnek. Szintén a Typhoon körüli felhajtás miatt kapott szinte minimális visszhangot az a kormányközi együttmüködés, amelynek keretében Szaúd-Arábia modernizálja Tornadóit, hogy azok továbbra is szolgálatban maradhassanak. A pontos paramétereket eddig hétpecsétes titokként kezelték, csupán annyit lehet tudni, hogy az Angliába települt gépek már átestek a TSP (Tornado Sustainment Programme) első lépcsőjén, ami elsősorban a pilótafülke modernizálására koncentrál. Erről egyelőre csak annyi tudható, hogy ellátták GPS-navigációs rendszerrel, új rádiókat építettek be, illetve általánosságban modernizálták a kijelzőket, és az egész fülkét kicsit ergonomikusabbá varázsolták.A második lépcsőben új precíziós fegyverek integrálását tüzték ki célul. Az év elején a Wartonból (a BAE itt próbálja ki új rendszereit) többször is látni lehetett egy szaúdi Tornadót felszállni, amint különböző modern fegyverekkel függesztve emelkedik a levegőbe. Az európai rakétafejlesztő és -gyártó MBDA egyik büszkesége, a Storm Shadow cirkálórakéta is megfigyelhető volt a Tornadón. Mivel Szaúd-Arábia a kimondottan a RAF igényeihez igazított Paveway IV lézerirányítású bomba iránt is érdeklődik – amellyel egyelőre nem várt problémák adódtak –, így alapvetően integrálni kell majd valamely célmegjelölő konténert, illetve nyilván a tüzvezető rendszerhez is hozzá kell majd nyúlni. A TSP program célja, hogy a szaúdi gépek minimum elérjék, de inkább meghaladják a brit Tornado GR4 változat képességeit. Egyébként ezek közül épp hat gép vett részt a gyakorlaton.Nyilván nem a véletlen müve, hogy a szaúdiak épp a 617. század gépeivel együtt hajtották végre müveleteiket, hiszen ez a század nemrég tért vissza Irakból, s a szaúdiak kíváncsiak a tapasztalatokra. A TSP második lépcsőjének megkezdése előtt pedig kimondottan szükség is van az információkra, hiszen így sokkal „költséghatékonyabban" tudják majd eldönteni, hogy mivel is szereljék fel gépeiket, hogy azok még hosszú ideig szolgálatban állhassanak.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.