2025. 02. 21. péntek
Eleonóra
: 405 Ft   : 386 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Teherszállító repülőgépet készítenek a népszerű utasszállítóból

JETfly  |  2009. 02. 18., 12:17

Az európai Airbus repülőgépgyártó konzorcium elkészítette a világszerte népszerű, és jelenleg is már több mint 3700 darabszámban szolgálatban álló A320-as családra épülő új, teherszállító repülőgépének a terveit. A keskenytörzsű, kéthajtóműves, gazdaságosan üzemeltethető utasszállító rendkívül keresett a piacon, több száz légitársaság üzemelteti, a megrendelés-állomány pedig már túllépte a 6300-at. Nem véletlen tehát, hogy hozzáfogtak a gyorsan bővülő cargo gépek piacára szánt új típus fejlesztéséhez.

Az A320P2F és némileg hosszabb törzsü testvére, az A321P2F akár már 2012-ben szolgálatba állhat, így jelentős szerepet játszhat a légitársaságok és fuvarozó cégek elavuló szállítógépeinek lecserélése során vívott piaci harcban. A jelenleg alkalmazott kisebb és közepes méretü szállítógépek jelentős része ugyanis már most elavult, pótlásuk pedig a dinamikusan bővülő igények miatt elengedhetetlen.

Ezt a piaci trendet kívánja meglovagolni az Airbus is, építve arra, hogy a rendkívüli népszerüségnek örvendő A320-as gépcsaládot eddig is előnyben részesítő légitársaságok vélhetően a szintén erre a típusra épülő teherszállítót választják. A fokozódó árverseny miatt ugyanis a cégeknek érdekük, hogy minél homogénebb flottát üzemeltessenek, ez logisztikailag is előnyös, ráadásul a személyzetek képzése is egyszerübb. Ezen felül a gyártótól is jobb árakat lehet kicsikarni, hiszen nagyobb tételben rendelhetnek azonos platformra épülő gépeket.

Speciális, méretre gyártott konténerek segítik a hatékony áruszállítást

Az Airbus elsősorban nem új gyártású A320P2F és A321P2F típusú gépeket kínál, hanem a régebbi, eredetileg utasszállító feladatkörre tervezett példányok átalakítását vállalja. Ennek során az új feladatkör miatt kicserélik a gép fedélzetének a padlóját, és beépítenek egy nagyméretü teherajtót a gép függőleges vezérsíkja elé. A gép ezáltal alkalmassá válik 20-22 tonna teher elszállítására, sőt a hosszabb törzsü A321P2F akár 28 tonnát is a levegőbe emelhet.

Konténerek a fő fedélzeten

Konténerek a fedélzet alatti tehertérben

A holland központú Aer Cap légitársaság már meg is rendelte 30 darab A320-as és A321-es utasszállítójának az átalakítását teherszállító géppé.

Az Airbus repülőgépgyártó konzorcium legsikeresebb típusa az immár több mint 6300 (!) darabos megrendelés-állománnyal büszkélkedő A320-as gépcsalád. A népszerü észak-amerikai Boeing B737-es gépre adott méltó választ az európai repülőgépgyár, amikor megtervezte és bevezette az azonos alapokon nyugvó, de eltérő törzshosszúságú egyfolyosós típuscsaládját. Az első repülés óta eltelt pontosan két évtized bizonyította a koncepció létjogosultságát, és hatalmas sikert hozott az Airbus számára.

A cél az volt, hogy a légitársaságok számára egy olcsó, alacsony üzemeltetési költségü, széleskörüen átalakítható belső terü gépet tudjanak ajánlani. A felmerülő igényeknek megfelelően eltérő törzshosszúságú altípusokat terveztek, melyek kabinelrendezése (osztályok kialakítása, székezés) tetszés szerint változtatható. A repülőgép irányításában először alkalmazták a teljes fly-by-wire (elektronikus kormányvezérlés) rendszert, melynek lényege, hogy a pilóták által kiadott kormánymozdulatokat nem huzalok és himbák (mechanikus rendszer) továbbítják a szárnyakra és a vezérsíkokra, hanem elektronikus jelek útján számítógépek és elektromotorok végzik el azt. A nagyfokú automatizáltság és a korszerü rendszerek segítségével a navigátor és a fedélzeti mérnök elhagyásával két főre – pilóta és másodpilóta – mérsékelték a gép irányításához szükséges létszámot, ez további jelentős megtakarítást eredményez az üzemeltetőknek.  Hosszas tervezési folyamat után a szüzfelszállását 1987. február 22-én végezte el az A320-as első prototípusa.

A teherszállító A320 és A321

A család legkisebb tagja az A318-as, mely a 100 üléses kategóriában kínál megoldást a légitársaságoknak. A következő a sorban az A319-es, mely leszállás nélkül akár 6800 km megtételére is képes, így a transzatlanti járatokon is alkalmazható. A belső tér széleskörüen variálható, így 124-től akár 156 utasig bővíthető az ülések száma, ez utóbbi, kevésbé kényelmes konfigurációt főleg a fapados légitársaságok alkalmazzák. A 33,84 méter törzshosszú A319-es az A320-assal együtt a gépcsalád legnépszerübb tagja.

A névadó verzió az A320-as, mely a sikerszéria legelső tagja volt. A második leghosszabb változat a maga 37,57 méteres hosszával. Alapkonfigurációban 138 turista- és 12 első osztályú hellyel rendelkezik, de természetesen ennek a belső elrendezése is változtatható. A leghosszabb változat az A321-es nevet viseli. A légitársaságok számára ez a verzió kínálja a leginkább költséghatékony megoldást, ugyanis a 44,51 méter törzshosszúságú gépben gyári elrendezésben 185 utas számára alakítottak ki helyet (169 turista- és 16 első osztályú), azonban egyosztályos kivitelben 199 üléssel is rendelhető. A gép akár 5600 km megtételére is alkalmas.

Az A320-as családba tartozó gépekből eddig több mint 200 légitársaság rendelt, főleg a fapados és a regionális cégek térhódításának köszönhetően gyorsult fel az elterjedése.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 04., 15:48
A Kínai Népköztársaság repülőiparának legkomolyabb seregszemléjét kétévente rendezik meg. A hivatalos nevén Kínai Nemzetközi Légi- és Űrkutatási Kiállítás a ritka alkalmak egyike, amikor a messze földről érkezők is megismerhetik a helyi fejlesztéseket, és véleményt alkothatnak a közeli - vagy távolabbi elképzelésekből.
2025. 01. 29., 12:12
Repülőműszaki szakmai héten vett részt január 21. és 24. között a pápai MH 47. Bázisrepülőtér repülést biztosító századának teljes állománya, hogy felkészüljön a repülőműszaki és a speciális repüléskiszolgálási feladatok szakszerű végrehajtására a 2025-ös kiképzési évben.
2025-02-17 13:29:58
A Magyar Honvédség KC-390 Millennium típusú szállító repülőgépének éves karbantartását a pápai légibázison települő nemzetközi Stratégiai Légiszállító Képesség program egyedülálló C-17-es hangárjában végzi a kecskeméti repülődandár repülőműszaki állománya.
2025-02-10 10:33:12
Alig hat héttel az évkezdés után ismét új légitársasággal bővül a VINCI Airports hálózat részeként működő Budapest Airport menetrendje. A Budapest és a kazahsztáni Simkent városa között induló új, közvetlen összeköttetést a SCAT Airlines üzemelteti május 27-től, teljesen új célállomást adva hozzá a Budapest Airport folyamatosan bővülő desztinációs kínálatához.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 02. 17., 09:48
A Gulfstream Aerospace hamarosan átadja a megrendelőjének az utolsó G650(ER) business jetet. A jövő a G800-asoké, a váltómodell még az első félévben megkapja az amerikai Szövetségi Légügyi Hivataltól a szükséges tanúsítványokat.
2025. 02. 13., 09:18
A négynapos tanfolyam február 10-én kezdődött, a Kalkar-i Német Légierő Műveleti Parancsnokság NATO Allied Command Transformation (ACT) által akkreditált kiképzőközpontja, valamint az MH ÖMP Légierő Hadműveleti és Kiképzési Főnökség fegyvernemi részlege közös szervezésében.
2025. 02. 06., 10:02
Decemberben egy, akkor a nyilvánosság előtt még nem ismert megrendelő jelentette be az igényét nyolc, a gyártási fázis utolsó szakaszához érkezett Boeing 767F-re. Most kiderült: az ügyfél a UPS.
2025. 01. 31., 09:56
Beszélgetés Könczöl Ferenc ezredessel, aki 2025. január 1-től tölti be az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár parancsnoki beosztását.

  Legfrissebbek most

2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.