Az Egyesült Államok egyik kutatóintézetében egy új, a kettős torlósugárhajtómű (ramjet) technológián alapuló, változtatható geometriájú ki és bemeneti nyílással rendelkező hajtómű segítségével négyszeres hangsebességet (4 Mach) értek el. A sugárhajtóművek gyártásában élenjáró Pratt & Whitney cég Rocketdyne PWR-9221FJ típusú erőforrása egyelőre a földön állva egy speciális próbapadon teljesítette a tesztet, a számítások szerint azonban erre a levegőben is képes lehet, új dimenziókat nyitva a nagysebességű katonai és polgári repülőeszközök fejlesztésében. A gyártó cég szakemberei szerint ez az új, később akár sorozatgyártásra is alkalmassá tehető hajtómű nagy előrelépést jelent az eddigi kísérleti eszközökhöz képest.
A ramjet olyan speciális hajtómü technológia, amelyben gyakorlatilag nincs forgó alkatrész, ellentétben a hagyományos sugárhajtómüvekkel. Az égéshez szükséges oxigént, melyet a beáramló levegő tartalmaz, ugyanis nem egy turbina süríti össze gyorsan forgó kompresszorlapátok segítségével, hanem a nagy sebességgel haladó repülőeszköz haladása során fellépő ún. torlónyomás állítja elő a kellő sürítést. Ehhez azonban az eszköznek (mely lehet repülőgép és rakéta is) először fel kell gyorsulnia egy adott sebességre, hogy a ramjet hajtómü beinduljon. Éppen ezért alkalmazzák a kettős technológiát, ahol az egyik, általában hagyományos hajtómü segít az eszköznek a felgyorsulásban, majd ha létrejött a megfelelő torlónyomás, akkor bekapcsol a ramjet hajtómü, és a hangsebesség 4-5-szereséig is gyorsulhat a rendszer.
A hagyományos sugárhajtómü és a ramjet technológia közötti különbséget szemlélteti ez az ábra. Jól látható, hogy a ramjet mennyivel egyszerübb felépítésü, ugyanakkor hátránya, hogy önerőből nem tud elindulni megfelelő torlónyomás nélkül
Létezik egy ún. scramjet (supersonic combustion ramjet) nevü megoldás is, mely szintén egy ramjet hajtómü, viszont a beáramló oxigén mindenütt a hangsebességnél gyorsabban áramlik a hajtómüben (a repülőgéphez képest), így nem lassul le, mint a hagyományos ramjet-ekben a hangsebesség alá.
Egy scramjet hajtómü földi szimulációs tesztje. A kutatók számításai szerint ezzel a hajtómüvel nem lesz elérhetetlen álom a hangsebesség 7-10-szeresének elérése sem
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.