Vagyim Kolesznyicsenko az ukrán parlament felsőházának tagja a tömegtájékoztatás eszközein keresztül fordult az ország elnökéhez, Viktor Juscsenkóhoz vizsgálatot követelve az Egyesült Államoknak eladott Szu-27-esek eladásával kapcsolatban. Korábban lapunk hasábjain is beszámoltunk arról, hogy Ukrajna két darab Szu-27 típusú vadászrepülőgépet adott el az USA-nak.
Kolesznyicsenko emlékeztetett arra, hogy „a Szu-27 típus a MiG-29-essel egyetemben az ukrán légierő fő vadászrepülőgép típusa”, és éppen ezért „azt lehet mondani, hogy Ukrajna védelmi rendszerének fő pillére formálisan átadásra került a NATO meghatározó országának, az Egyesült Államoknak”. Véleménye szerint a Szu-27-esek eladásával felfedték Ukrajna légvédelmi rendszerét.”
A képviselő emlékeztetett arra a tényre is, hogy „az amerikaiak a repülőgépeket alkalmazni fogják a repülőgép-vezetők kiképzése során, valamint tesztelni fogják többek között a gép fedélzeti lokátorát, annak képességeit”. Kolesznyicsenko véleménye szerint a katonai repülőgépek eladása az amerikai félnek „nem felel meg az Oroszországgal 1995-ben megkötött együttmüködési megállapodásban foglaltaknak”. Ezzel a lépéssel Kijev felrúghatja az egységes légvédelmi rendszerre vonatkozó megállapodást.
A repülőgépek eladásáról a nyugati média számolt be 2009 májusában. A két Szu-27-es eladása azért is váltott ki nagy visszhangot, mivel a típusból eladott repülőgépek száma a világban nagyon magas. Oroszország és a volt Szovjetunió országai mellett a Szu-27 típus fő vásárlóinak számít Kína, India, Malajzia, Algéria és Venezuela.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.