A rendszerváltás után Oroszországban is gomba módra szaporodtak a kisebb-nagyobb makettgyártó cégek. Az A-modell nevű vállalkozás például csak olyan típusokat gyárt, amelyeket korábban senki más sem dobott piacra. Ráadásul ezeket is csak kis szériában hozza ki, tehát nem éppen könnyű hozzájutni a modelljeikhez.
Az oroszok a többi között elkészítették a Jak–4-es, a Jak–18-as, a Szu–15-ös és a Ka–26-os helikopter makettjét is. A Jak–28-as is az A-modell terméke, s épp úgy 1/72-es méretarányú, mint a sorozat többi tagja.
A Jak–28P és PM volt a vadászváltozat. Ez gépágyút nem kapott, viszont négy rakétát vihetett magával. A törzsben a bombatér helyett további üzemanyagtartályok voltak. A gép a NATO-keresztségben a Firebar kódnevet kapta. Egyes helyeken még a nyolcvanas években is szolgálatban állt.
A makett mintegy száz kis alkatrészböl áll. A panelvonalak befelé karcoltak, s a kabinbelsöben mindent megtalálunk, amire szükségünk lehet. A gép belsö festéséhez a leírás a Humbrol 101-es festékét javasolja. A két féltörzs összeragasztása után némi tömítés is szükséges. A kabintetö elég vastag, a törzshöz való illesztése egy kis reszelést igényel. A függöleges és a vízszintes vezérsíkok egy darabból vannak, akárcsak az orrkúp. A szárnyakhoz viszont külön adják a csürö- és féklapokat. Sajnos az én dobozomban a bal oldali szárnyféklap nemigen passzolt a helyére, ezt rengeteget kellett reszelnem. A két félböl álló hajtómübe be kell ragasztani a Mach-kúpot, s ennél a müveletnél is bátran kell használni a reszelöt...
A teljes cikk az AERO Magazin 2002/12. számának 76-77. oldalán olvasható
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.