Aktív szolgálatot teljesített két katonai vadászrepülőt alakítottak művészeti alkotássá, és állítottak ki a londoni Tate Britain galériában. Fiona Banner két alkotása közül az egyik - egy helyből felszálló szubszonikus Sea Harrier vadász-bombázó - farokrészénél felfüggesztve orral lefelé „lóg” a plafonról, a másik - egy Jaguar csapásmérő repülő - ezzel szemben „hátára” fordítva fekszik a padlón.
Fiona Banner munkásságában visszatérő elem a vadászrepülő, bár e két gép az eddigi legnagyobb, amelyekkel dolga volt. A gépek modern vonalvezetésük ellenére illenek a Tate neoklasszikus környezetéhez - írta a BBC internetes oldala (news.bbc.co.uk). A müvésznő Walesben töltött gyerekkora óta a repülőgépek hatása alatt áll. „Minden olyan csendes volt, aztán hirtelen a semmiből előtünve megjelent egy Harrier, felhasította az eget és teljesen megváltoztatta a pillanatot” - mesélt gyerekkori élményéről Fiona Banner.
A kiállításon szereplő Sea Harrier 1988-tól 2000-ig volt szolgálatban, azután vonták ki a forgalomból, hogy kényszerleszállást hajtott végre. Banner tollfestésekkel díszítette a repülő felszínét. A Sepecat Jaguar gép a háborút is megjárta, a Sivatagi vihar elnevezésü akcióban vetették be a kuvaiti konfliktus idején 1990-1991-ben. A gép vélhetően 2006-ban emelkedett utoljára a magasba. A müvész tükrös, fémes felülettel változtatott a szerkezet külsején. A látogatók ezáltal nem tudják elvonatkoztatni magukat a kiállított tárgytól, hiszen magukat látják viszont. Fiona Banner azt nem árulta el, hogy mennyibe került a két gép, amelyek január 3-ig várják a látogatókat.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.