2010. november 7-én a reggeli órákban, két bajba jutott japán hegymászó mentése közben lezuhant egy nepáli kutató-mentő helikopter a Himalája hegységben. A katasztrófa során a helikopter kigyulladt, a kétfőnyi személyzet életét vesztette.
A helikopter roncsait, valamint a személyzet maradványait közel 6000 méteres magasságban lokalizálták. A helikopter a Fishtail Air légitársaság tulajdonában volt, amely kutató-mentő feladatok ellátására specializálódott a hegységben.
Rendőrségi információk szerint a helikopter a kelet-nepáli Khumbu régióban található Ama Dablam hegycsúcshoz repült, két bajba jutott japán hegymászó megsegítésére. Az Ama Dablam hegycsúcs 6812 m magas, a Himalája harmadik legnépszerübb csúcsa a hegymászók körében.
A helikoptert Sabin Basnet irányította, aki az egyik legtapasztaltabb mentőpilóta volt Nepálban. Információk szerint a katasztrófa azután történt, hogy az egyik hegymászót sikeresen kimentették és eljuttatták az alaptáborba. Visszatértek a másik hegymászóért, amikor a leszállási manőver végrehajtása során a helikopter lezuhant.
Miután a helikopterrel megszakadt a rádióösszeköttetés, további két helikoptert irányítottak a körzetbe, azonban csak több óra elteltével sikerült lokalizálni a helikopter roncsait. Jelenleg a havazás és a nehezen megközelíthető terep nehezíti a mentési munkálatokat.
A másik bajba jutott japán hegymászóról egyelőre nincsenek információk.
A szerencsétlenül járt pilóta, Sabin Basnet 2010 elején vált ismertté, amikor helikopterével több, mint 7000 méteres magasságba emelkedett, hogy megmentsen három spanyol alpinistát. Akkor ez sikerült neki.
A Fishtail Air Pyt Ltd. helikoptere a Himalájában
A Fishtail Air Pyt Ltd. az egyetlen olyan társaság Nepálban, amely kutató-mentő feladatokra – hegymászók megmentésére – specializálódott. A cég két AS 350 B3 Ecureuil, egy AS 350 B2 Ecureuil, egy AS 350 B Ecureuil, valamint egy Bell 206 B III Jet Ranger típusú helikoptert üzemeltetett. A lezuhant helikopter típusát nem közölték.
A Kínai Népköztársaság repülőiparának legkomolyabb seregszemléjét kétévente rendezik meg. A hivatalos nevén Kínai Nemzetközi Légi- és Űrkutatási Kiállítás a ritka alkalmak egyike, amikor a messze földről érkezők is megismerhetik a helyi fejlesztéseket, és véleményt alkothatnak a közeli - vagy távolabbi elképzelésekből.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.