Nyitott égbolt. Az elképzelés, hogy egy-egy ország ellenőrizhesse biztonsága szempontjából fontos területeket közel ötven éves.
1955. júniusában Eisenhower amerikai elnök vetette fel a lehetőséget a Genovában megrendezett négyhatalmi találkozón (Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia, Szovjetunió). A javaslatot a szovjet fél elutasítása miatt nem valósították meg. A nyolcvanas évek végén a fegyverzet-ellenőrzés kérdéskörének áttekintése során ismét felmerült a Nyitott Égbolt kérdése. Az első Nyitott Égbolt Konferenciát 1990. február 12-28. között a kanadai Ottawában rendezték meg. A konferencián megkezdték a szerződés alapjainak kidolgozását. A Szovjetunió felbomlása meggyorsította a tárgyalás menetét. 1992. január 13-20. között Bécsben véglegesítették a szerződés szövegét, majd Helsinkiben 1992. március 24-én Magyarországgal együtt huszonöt ország aláírta a Nyitott Égbolt Szerződést. A szerződést a magyar Országgyülés 1993. április 9-én ratifikálta. A szerződésben az aláírok megegyeztek abban, hogy légtereik kölcsönös megnyitásával lehetővé teszik területük, katonai létesítményeik és tevékenységük ellenőrzését, megfigyelését a levegőből. A szerződés 2002. január 1-én lépett életbe, azóta hét ország jelezte csatlakozási szándékát, akik közül Finnország, Svédország és Lettország már teljes jogú tag.
Ennek eredményeként került sor a 100. Magyar-Román Nyitott Égbolt repülésre Kecskeméten. Az ünnepélyes alkalomra 2003. március 18-án érkezett a Szentgyörgyi Dezső Repülőbázisra a román légierő An-30 típusú repülőgépe fedélzetén tizenöt fővel. A megfigyelő repülést a kedvező időjárási viszonyoknak köszönhetően március 19-én hajtották végre. A repülőgép hatfős személyzete mellett négy kamerakezelő emelkedett el a kecskeméti betonról az An-30-assal. A tervek szerint a 760 kilométeres útvonalat több mint két óra alatt teljesítették. Az ellenőrző repülést a Dunántúl felett hajtották végre 3600 méteres magasságban. A légifényképeket a repülőgépre felszerelt OMERA-33 típusú fényképezőgéppel készítették. A romániai repülések során a magyar fél is ilyen típusú kamerával ellátott An-26 repülőgépet használ. A Nyitott Égbolt Megállapodás fontos eleme, hogy az együttmüködő felek azonos típusú, hitelesített légifényképező kamerát használjanak. A nyugat-európai missziók alatt a Magyar Légierő a 2002. áprilisában, Németországban hitelesített RC-30-as fényképezőgépet használja.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.