2024. 12. 22.
Zénó
: 414 Ft   : 399 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Súlyos sérültek a lőtéren

JETfly  |  2011. 06. 09., 11:10

Magasrangú NATO egészségügyi szakemberek látogatásával zárult a Vigorous Warrior 2011 (Életerős Harcos 2011) elnevezésű többnemzeti NATO katona-egészségügyi képességbemutató, 2011. június 8-án, a Veszprém közelében található „0” ponti lőtéren.

A bemutató, mely a Dinamikus Együttmüködés 2011, országvédelmi feladatokat demonstráló, éleslövészettel egybekötött hadgyakorlattal szoros összefüggésben, annak „utójátékaként” került megrendezésre, egybeesett a NATO Katona-egészségügyi Szolgálatfőnökök Tanácsának (COMEDS: Committee of the Chiefs of Military Medical Services in NATO) 35. alkalommal, és már másodjára Magyarországon megrendezett plenáris ülésével.

A COMEDS, ami egyébként a NATO legmagasabb szintü egészségügyi szakirányú testülete, a „Green day” fedőnévre keresztelt szakmai napjának fő programjaként tekintette meg a cseh, holland, német, francia és természetesen magyar katonák által végrehajtott bemutatót és ismerhették meg az említett nemzetek szakmai képességeit, eszközeit és eljárásait.

A VIP személyek látogatásán persze túlmutat a gyakorlat, ami valójában a résztvevő csapatok egészségügyi szolgálatai közötti magas szintü kooperáció lehetőséget kihasználva, a NATO szövetség fokozott lendülettel egységesülő egészségügyi ellátórendszerének, egyre magasabb színvonalon megvalósuló szakirányú interoperabilitását, azaz együttmüködő képességét hivatott szemléltetni fő céljaként.

A Magyar Honvédség egészségügyi szolgálatának és hazai együttmüködő alakulatainak kijelölt erői, továbbá a nemrégen létrehozott NATO Katona-egészségügyi Kiválósági Központ müködéséhez alapvetően, közvetlenül hozzájáruló szövetséges nemzetek kijelölt erői, egy látványos dinamikus bemutatóban számoltak be megszerzett tudásukról és képességeikről.

A gyakorlat szcenáriójában a védelmi harc során keletkezett harctéri sérültek kimenekítési, valamint ellátási lehetőségeibe, a harctéri- és hátországi egészségügyi ellátás eleminek, szintjeinek alkalmazásába nyerhettek bepillantást a résztvevők, kiegészülve a szövetséges erőkkel való együttmüködés lehetőségeinek megismerésével.

Ezzel egyébként a COMEDS által megfogalmazott irányelveket sikerült gyakorlattá alakítani, megjeleníteni.

A bemutatott fiktív helyzet több részből tevődött össze. Első mozzanatként riasztás érkezett a súlyosan, és kevésbé súlyosan sérült katonák kimenekítésére, melynek következményeként a magyar és cseh mentőhelikopterek kaptak riasztást az úgynevezett MEDEVAC (Medical Evacuation) feladatra.

Ezután a bemutató helyszínére érkezett egy, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis kötelékbe tartozó Mi-17-es helikopter, mely külső függesztményként, egy körülbelül egy tonnás és hat konténerből álló francia mobil kórházat szállított a helyszínre, valamint a felállításához szükséges néhány fős személyzetet.

A sikeres célba juttatás után megkezdődött a tábori kórház felállítása, ami kevesebb, mint húsz percet vett igénybe. Kezdve a konténerekből történő kirakodással, folytatva egy sátor felépítésével, és végül befejezve az orvosi müszerekkel való teljes felszereléssel.

Meg kell jegyezni az elkészült tábori létesítmény, mely szinte bárhol, és bármikor felállítható a városi kórházak szintjével vetekszik.

Mindeközben a már telepített többi tábori egészségügyi létesítménybe, mely magában foglalja a harctéri betegosztályozót, egy komplett német harctéri kórházat, megkezdődött a súlyos sérültek légi úton történő beszállítása.

A közelben landoló magyar Mi-8-as szállítóhelikopter, valamint a Cseh Légierő PZL W-3 Sokó³ típusú mentőhelikopterének fedélzetén érkező katonákat, a résztvevő nemzetek modern, páncélozott betegszállító mentőautóikkal juttatták az ellátási helyre, ahol megtörtént a sérültek súlyosságuk szerinti osztályozása, valamint az életmentő mütétek megkezdése, elvégzése.Időközben modernizált, és modifikált BTR harcjármüvekkel konvojban érkeztek a könnyebb sérültek.A lényegében harctéri mentőautóvá alakított BTR, egy fekvő beteget valamint több könnyebben sérült, járó beteget képes szállítani.

Ezekben a mozzanatokban megismerhettük, a harctéri segítségnyújtó katonák tevékenységét (Combat Life Saver), a ROLE-1, ROLE-2LM, ROLE-(3) 4 szintü egészségügyi ellátóhely tevékenységét, a szárazföldi és légi egészségügyi kiürítő eszközök alkalmazását, valamint az Egészségügyi Koordinációs Részleg munkáját.

Itt azonban nem ért még véget a dinamikus bemutató, ugyanis, miután megtörtént a sérültek stabilizálása, a hátországbeli kórházakba történő eljuttatásra került sor.

Újból a terület légterébe érkezett egy Mi-8-as, valamint egy Sokó³ helikopter a továbbszállításra.A leszállás, és a katonák elhelyezése után a helikopterek, jelen esetben az Állami Egészségügyi Központ, a budapesti Honvédkórház felé vették az irányt, ahol a helipadra történő landolás után (A Honvédkórházon történő landolásról, korábbi cikkünkben már olvashattatok, és részletes információkat kaphattatok.) már békés területen folytatódott a sérültek rehabilitációja.

Kis kiegészítésként, mint az ismert, itt kezelték a nemrég Afganisztánban, autóbalesetben megsérült magyar katonákat is. Az esemény szomorú, de remek példája a többnemzeti egészségügyi együttmüködés fontosságára.

A dinamikus bemutatót ebéd követte. Itt a résztvevő VIP vendégek megismerhették az igazi magyar honvédségi babgulyást.

A további programokban statikus bemutató szerepelt. A gyakorlatra érkező vendégek megtekintették a gyakorlatban „közremüködő” technikai eszközöket, valamint további tábori egészségügyi létesítményeket is.

A gyakorlat befejezésével még a résztvevő civil vendégek is megállapíthatták, hogy a katonák harctéri egészségügyi ellátása, minden megismert nemzet részéről igen magas színvonalú, és talán a hazai egészségügyi ellátás minőségét kissé lebecsülve, zárásul, a gyakorlaton a fülem mellett elsuhant egy mondatot idéznék:

„Ha muszáj, inkább sérülnék egy misszióban, mint itthon…”

További képekért kattintson az LHSN képgaléria rovatára!

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 07., 20:15
Egy hely, ahol találkozik a legmodernebb haditechnika az örök klasszikusnak számítóval: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési szakán nem csak pilótákat képeznek, hiszen a merev- és forgószárnyasok üzemeltetése és karbantartása legalább annyira fontos, mint azok vezetése.
2024. 11. 29., 14:54
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
2024-12-14 16:00:42
Kovács Krisztián ezredest nevezték ki az MH Kiss József 86. Helikopterdandár új parancsnokává 2025. január elsejei hatállyal. Elődje, dr. Bali Tamás dandártábornok az MH Összhaderőnemi Műveleti Parancsnokság parancsnokhelyetteseként folytatja katonai szolgálatát.
2024-12-11 16:45:48
A Wizz Air örömmel jelenti be, hogy a World Finance szaklap “Carbon Awards 2024” programjában karbonintenzitásának csökkentéséért és a fenntarthatóbb üzemelésért bevezetett gyakorlatok elismeréseként elnyerte a “Legjobb légitársaság a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséért” elismerést.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 12. 19., 11:57
A két H225M helikopter megérkezése, azt jelenti, hogy a megrendelt 16-ból már 14 a Magyar Honvédségnél van – tette hozzá Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
2024. 12. 17., 12:25
A keskenytörzsű, közepes hatótávolságú utasszállítóhoz a légitársaság az amerikai Azorra lízing- és vagyonkezelő cég közvetítésével jutott hozzá.
2024. 12. 15., 22:13
Annak idején, amikor a Lockheed a P-3 Orion tervezésébe fogott, nem is volt kérdéses, hogy az óceánnal körülvett Ausztrália légierejénél is megjelenik majd a típus, de hogy valamivel több, mint fél évszázadon át, 2023 végéig repül majd a kengurus felségjellel, azt talán ők sem gondolták.
2024. 12. 13., 10:46
Az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárnál tett látogatást dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke.

  Legfrissebbek most

Év végi kötelékrepülést hajtottak végre az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár pilótái tíz JAS-39 Gripen vadászgéppel. A kötelék gépei közül nyolc kiképzési repülést hajtott végre, és hozzájuk csatlakozott a készültségi géppár is.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.