2025. 02. 21. péntek
Eleonóra
: 405 Ft   : 386 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Titánok támadása, avagy mit ér a légi akrobatika

JETfly  |  2003. 10. 08., 16:19

Kulcsszó a túlélés, NATO-repülőtalálkozó Lengyelországban. A MlG-29-esek korszerűsítése nem odázható el Az elmúlt években nagy nyilvánosságot kapó "világbajnoki díjak" alapján a magyar állampolgár azt gondolhatná, hogy az adójából fenntartott légierő nem képes másra, mint repülőnapokon nagy sikert arató akrobatamutatványokra. A honvédség műszakijainak, logisztikusainak, megfigyelőinek és pilótáinak egy negyvenfős csoportja azonban éppen a napokban Lengyelországban igyekszik bizonyítani, hogy a technikai lehetőségek szabta határok keretein belül képes harcászati értelemben is számottevő tevékenységre a NATO szigorú feltételeinek megfelelve.

Bár jövő márciusban már öt éve lesz annak, hogy Magyarország a szövetség tagjává vált, a magyar légierő katonái még mindig a integráció rögös útját járják, a hasonló sorsú cseh és lengyel kollégáikkal egyetemben. A NATO normáinak és eljárásainak átvételében most jutottak el arra a szintre, hogy részt vegyenek a legnagyobb szabású Európában megrendezett légi harcászati gyakorlaton, az úgynevezett NATO Air Meet, NAM repülőtalálkozón. Ezúttal Lengyelország vállalta el a házigazda szerepét, elsőként a belépettek közül. A Poznan-Krzesiny katonai repülőtérre pedig azért esett a választás, mert itt végezték el az elmúlt évben a szükséges infrastrukturális beruházásokat. Nem mellékes, hogy a lengyel légierő itt állomásozó, jelenleg még MiG-21-essel repülő százada kapja meg 2006-tól az idén megrendelt F-16osokat is.

Fotó:www.nam03.comMagyarországot Salla István alezredes parancsnoksága alatt negyvenfős kontingens, két éles és egy tartalék MiG-29-es vadászgép és egy An-26-os szállítógép képviseli. Szeptember 5-én érkeztek és kétheti munka után pénteken térnek vissza kecskeméti és szolnoki bázisaikra, illetve Veszprémbe, a légierő parancsnokságára. A NAM tulajdonképpen az első komoly, harcászati értelemben is számottevő megmérettetés számunkra- mondja Gárdus Tibor alezredes a kecskeméti vadászrepülők harci alkalmazási főtisztje. Szavaiból kiderül, hogy hosszú út vezetett idáig, kezdve a katonák nyelvi kurzusain, NATO kanadai repülőiskoláján történő pilóta utóképzésen át a májusi Ample Train gyakorlatig- ez utóbbi lengyelországi részvétel egyfajta főpróbája volt.

Fotó:www.nam03.com

Fotó:www.nam03.comA gyakorlat minden napján két magyar pilóta indul bevetésre egy szövetséges csapásmérő hullám részeként, hasonló rend szerint, ahogy az 1999-ben Jugoszlávia felett történt, vagy bármikor, amikor NATO légiereje hadba száll. Az akár két-három tucatnyi gépet is magába foglaló "kék" kötelék tagjai másik feléből összeállt "vörösökkel" ütköznek meg.

Fotó:www.nam03.com

Fotó:www.nam03.comA "Titán hívójelü magyar géppár számára azonban nemcsak a feladatok végrehajtása - szabványos rádióforgalmazás, kijelölt útvonal pontos és időzített lerepülése, esetleg harc- jelent kihívást. Az általuk korábban elsajátított módszerekkel szemben itt hosszas, többórás tervezés és eligazítás előzi meg a bevetéseket, majd azokat hasonló hosszúságú számítástechnikával bőségesen támogatott kiértékelés követi: A gyakorlaton részt vevő hat vadászpilótát épp ezért annak figyelembe vételével választották ki, hogy közülük többen részt vettek, a NATO kanadai repülőiskolájának kurzusán melyen már elsajátították ezt a filozófiát és annak gyakorlati alkalmazását is. A Kanadából nemrég hazatért Lénárt András százados és kísérője, Asztalos "Sztali” István őrnagy repülés előtti eligazításán is angol szakkifejezések és NATO-standard rövidítések röpködnek. A százados filctollal apró nyilakat rajzol a müanyag táblára, tisztázva a manőverezést arra az esetre, ha "ellenséges" géppel akadnának össze, majd a bevetés végcéljaként egy szót emel - ki: survive, azaz túlélés. Véletlen egybeesés de ugyanez a magyar harcászati légierő kortárs kulcsszava is, miután az elmúlt másfél évtizedben a politika három repülőezredből két századra redukálta erejét- jegyezhetnénk meg.

A részvétel technikai biztosítása talán még a pilóták képzettségi szintjénél is kritikusabbnak bizonyult, Horváth János alezredes, a kecskeméti MiG-ek müszaki főnökének irányításával három müszakban folyt a munka, hogy a NAM-ra három gép kijuthasson, miközben otthon sem szünetelnek a repülések és a készültségi szolgálat.

Minden emberi igyekezet és teljesítmény ellenére a magyar szereplésnek persze korlátot szabnak a technika sajátosságai, pontosabban az; hogy a MiG-29-esek immár tízéves hazai pályafutása során a politikai döntéshozatal elodázta megfelelő - akár minimális - korszerüsítésüket. Ezúttal ugyan sikerült korszerü müholdas navigációs berendezést (GPS) a gépekbe szerelni - mely nélkül a részvétel szóba sem jöhetett volna -, de még mindig hiányoznak olyan fedélzeti adatrögzítők, amelyekkel nagy pontossággal visszajátszhatók a levegőben történtek. Így levonhatók lennének a tanulságok, s a repülésre költött adófizetői milliók egyetlen, fillérje se veszne kárba. A gyakorlaton résztvevők ehhez hozzáteszik: az sem mellékes szempont, hogy a magyar pilóták bizonyítani is tudják, ha a gyakorlat során „lelőttek” valakit, hiszen a kiértékelés során szóbeli beszámolójuk nem számít objektív forrásnak.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 04., 15:48
A Kínai Népköztársaság repülőiparának legkomolyabb seregszemléjét kétévente rendezik meg. A hivatalos nevén Kínai Nemzetközi Légi- és Űrkutatási Kiállítás a ritka alkalmak egyike, amikor a messze földről érkezők is megismerhetik a helyi fejlesztéseket, és véleményt alkothatnak a közeli - vagy távolabbi elképzelésekből.
2025. 01. 29., 12:12
Repülőműszaki szakmai héten vett részt január 21. és 24. között a pápai MH 47. Bázisrepülőtér repülést biztosító századának teljes állománya, hogy felkészüljön a repülőműszaki és a speciális repüléskiszolgálási feladatok szakszerű végrehajtására a 2025-ös kiképzési évben.
2025-02-17 13:29:58
A Magyar Honvédség KC-390 Millennium típusú szállító repülőgépének éves karbantartását a pápai légibázison települő nemzetközi Stratégiai Légiszállító Képesség program egyedülálló C-17-es hangárjában végzi a kecskeméti repülődandár repülőműszaki állománya.
2025-02-10 10:33:12
Alig hat héttel az évkezdés után ismét új légitársasággal bővül a VINCI Airports hálózat részeként működő Budapest Airport menetrendje. A Budapest és a kazahsztáni Simkent városa között induló új, közvetlen összeköttetést a SCAT Airlines üzemelteti május 27-től, teljesen új célállomást adva hozzá a Budapest Airport folyamatosan bővülő desztinációs kínálatához.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 02. 17., 09:48
A Gulfstream Aerospace hamarosan átadja a megrendelőjének az utolsó G650(ER) business jetet. A jövő a G800-asoké, a váltómodell még az első félévben megkapja az amerikai Szövetségi Légügyi Hivataltól a szükséges tanúsítványokat.
2025. 02. 13., 09:18
A négynapos tanfolyam február 10-én kezdődött, a Kalkar-i Német Légierő Műveleti Parancsnokság NATO Allied Command Transformation (ACT) által akkreditált kiképzőközpontja, valamint az MH ÖMP Légierő Hadműveleti és Kiképzési Főnökség fegyvernemi részlege közös szervezésében.
2025. 02. 06., 10:02
Decemberben egy, akkor a nyilvánosság előtt még nem ismert megrendelő jelentette be az igényét nyolc, a gyártási fázis utolsó szakaszához érkezett Boeing 767F-re. Most kiderült: az ügyfél a UPS.
2025. 01. 31., 09:56
Beszélgetés Könczöl Ferenc ezredessel, aki 2025. január 1-től tölti be az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár parancsnoki beosztását.

  Legfrissebbek most

2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.