2024. 12. 26. csütörtök
István
: 415 Ft   : 398 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

HungaroControl: startol a magyar ´´virtuális´´ torony megvalósítása

JETfly  |  2015. 03. 06., 15:16

A HungaroControl elindította a helyszíntől független, repülőtéri légiforgalmi irányítást biztosító, „virtuális” torony projekt (Remote Tower, rTWR) megvalósítását. A Magyar Légiforgalmi Szolgálat és az Indra Navia AS menedzsmentje között, a mai napon, Budapesten aláírt szerződés értelmében: az Indra Navia AS 2016. márciusig telepíti a budapesti távoli torony megvalósításához szükséges teljes Fejlett Földfelszíni Mozgásokat Ellenőrző és Irányító Rendszert (Advanced Surface MovementGuidance and Control System, A-SMGCS). Az integrált kamera- és radar érzékelőkből álló rendszert a norvég cég és alvállalkozóként a kanadai Searidge Technologies biztosítja. A megbízás összértéke 4,9 millió euró.

Az előrejelzések szerint 2030-ra az Európa felett közlekedő repülőjáratok száma elérheti a 16,9 milliót. A léginavigációs rendszereknek lépést kell tartani a rohamos forgalmi növekedéssel, az ezzel összefüggő repülésbiztonsági és kapacitási kihívásokkal. A HungaroControl „virtuális” torony (rTWR) koncepciója a közepes és nagyobb forgalmú repülőterek irányítási feladatainak magas színvonalú és korszerü teljesítését teszi lehetővé. 2017-ben már virtuális toronyból navigálhatják a magyar légforgalmi irányítók a Budapest Airport (BUD) le- és felszálló repülőgépforgalmát.

A most aláírt megállapodás értelmében az Indra Navia AS cég telepíti az rTWR koncepció megvalósításához szükséges teljes Fejlett Földfelszíni Mozgásokat Ellenőrző és Irányító Rendszert (Advanced Surface MovementGuidance and Control System, A-SMGCS), emellett egy kamerarendszert, egy video falat és a kapcsolódó technikai eszközöket is. Az integrált kamerarendszert a kanadai Searidge Technologies gyártja. A video falon az irányítók igényeire szabott módon jelenítik meg mindkét BUD (Budapest Airport) futópálya, a teljes forgalmi előtér kameraképét és az A-SMGCS rendszerből származó repülési információkat is. 

„A budapesti rTWR infrastruktúrát jövőre a SESAR Large Scale Demonstration (Budapest 2.0) projektben valós repülésekkel is demonstráljuk majd, amelynek keretében a HungaroControl a világon elsőként tesztel és mutat be távoli toronyirányítást egy olyan közepes forgalmú repülőtéren, mint amilyen a Budapest Airport” - nyilatkozta Szepessy Kornél, a HungaroControl vezérigazgatója.

A remote torony iparág az elmúlt öt évben nagyon sokat fejlődött, világszerte jelentős tőkebefektetéssel zajlanak az ez irányú fejlesztések. A magyar koncepció megvalósítás alapja a jelenlegi irányítástechnikai rendszerek és munkaeljárások duplikálása, amivel hosszabb távon is biztosítható a biztonságos és megfelelő forgalmi kapacitású légiforgalmi irányító szolgáltatás. A magyar léginavigációs szolgáltató koncepciója maximálisan kihasználja a korszerü technológiák kínálta lehetőségeket: többek között alkalmaz infravörös kamerákat is, amivel jelentős mértékben kiegészíti eddigi müszaki infrastruktúráját.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 07., 20:15
Egy hely, ahol találkozik a legmodernebb haditechnika az örök klasszikusnak számítóval: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési szakán nem csak pilótákat képeznek, hiszen a merev- és forgószárnyasok üzemeltetése és karbantartása legalább annyira fontos, mint azok vezetése.
2024. 11. 29., 14:54
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
2024-12-14 16:00:42
Kovács Krisztián ezredest nevezték ki az MH Kiss József 86. Helikopterdandár új parancsnokává 2025. január elsejei hatállyal. Elődje, dr. Bali Tamás dandártábornok az MH Összhaderőnemi Műveleti Parancsnokság parancsnokhelyetteseként folytatja katonai szolgálatát.
2024-12-11 16:45:48
A Wizz Air örömmel jelenti be, hogy a World Finance szaklap “Carbon Awards 2024” programjában karbonintenzitásának csökkentéséért és a fenntarthatóbb üzemelésért bevezetett gyakorlatok elismeréseként elnyerte a “Legjobb légitársaság a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséért” elismerést.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 12. 19., 11:57
A két H225M helikopter megérkezése, azt jelenti, hogy a megrendelt 16-ból már 14 a Magyar Honvédségnél van – tette hozzá Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
2024. 12. 17., 12:25
A keskenytörzsű, közepes hatótávolságú utasszállítóhoz a légitársaság az amerikai Azorra lízing- és vagyonkezelő cég közvetítésével jutott hozzá.
2024. 12. 15., 22:13
Annak idején, amikor a Lockheed a P-3 Orion tervezésébe fogott, nem is volt kérdéses, hogy az óceánnal körülvett Ausztrália légierejénél is megjelenik majd a típus, de hogy valamivel több, mint fél évszázadon át, 2023 végéig repül majd a kengurus felségjellel, azt talán ők sem gondolták.
2024. 12. 13., 10:46
Az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárnál tett látogatást dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke.

  Legfrissebbek most

A JETfly magazin 2000 óta szolgáltatja a friss hazai és nemzetközi híreket a katonai repülés világából! A töretlen bizalmat megköszönve kívánunk Olvasóinknak Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Repülős Élményekben Gazdag, Boldog Új Évet!

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.