2024. 12. 21. szombat
Tamás
: 414 Ft   : 399 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Budapest Airport: két év alatt 167 millió euró repülőtér-fejlesztésre

Budapest Airport: két év alatt 167 millió euró repülőtér-fejlesztésre
Budapest Airport  |  2021. 01. 19., 13:57
Budapest Airport: két év alatt 167 millió euró repülőtér-fejlesztésre

Az elmúlt két évben a Budapest Airport 167 millió euró értékben valósított meg beruházásokat a repülőtéren, amelyeknek köszönhetően magas biztonsági színvonal mellett nagymértékben nőtt a budapesti légikikötő régiós jelentősége. Az infrastruktúra, a kapacitásbővítés és a digitalizáció köré épülő nagyberuházások és egyéb háttérfejlesztések érezehető emelkedést eredményeztek az utasélményben, amit számos kutatás és az utasok visszajelzése is megerősít.

A fejlesztéseket a koronavírus-járvány sem tudta megállítani; a Budapest Airport számos beruházást valósított meg az elmúlt évben – csak 2020 folyamán 74 millió euró értékben újult meg a repülőtér -, több esetben előre hozva olyan projekteket, amelyek kivitelezésének kedvezett az alacsony utasforgalom.

A három óriásberuházás: BUD Cargo City, 1. utasmóló, poggyászosztályozó

2019 végén a Budapest Airport ünnepélyes keretek között átadta a BUD Cargo City névre keresztelt légiáru-kezelő komplexumot, 2020 januárjában pedig felszállt innen az első dedikált cargo járat. Az ünneplésre alapos oka volt az üzemeltetőnek; míg a légi teheráruszállítási iparág számára professzionális környezetet és versenyképességet, a Budapest Airport és a magyar gazdaság számára régiós iparági vezető szerepet jelenthet a légi teheráru-kezelő központ. Az átadással évi 250 000 tonnára nőtt a repülőtér éves légiáru-kezelő kapacitása; az eddig 50 millió euróba kerülő beruházás második fázisának előkészítése már 2021-ben megkezdődik.

Alig néhány hónappal azután, hogy elkészült a repülőtér B oldali utasmólója, a Budapest Airport megkezdte a 2A Terminálhoz kapcsolódó 1. móló építését. A kivitelezés rekordidő alatt befejeződött; a 33 millió euróból megvalósult új épületrész több ezer négyzetméterrel növeli meg a terminál kapacitását, minden elvárást kielégítő, kényelmes várakozást biztosítva az utasok számára. A 2A Terminál és az 1. móló közötti összeköttetés klimatizált folyosón keresztül, mozgólépcsővel és liftekkel valósul meg. A móló tágas terei egyidejűleg akár 5000 utas befogadására alkalmasak, a váróterületeken pedig 2500 ülőhely biztosítja a kényelmes várakozást az utasok számára.

2020 szeptember végén teljes egészében befejeződött a külső poggyászosztályozó csarnok és a hozzá kapcsolódó csomagrendszer kiépítése. Az új létesítménynek és a legmodernebb berendezéseknek köszönhetően 50%-al bővült a teljes poggyászrendszer kapacitása; így már összesen 2,8 kilométeren utaznak a bőröndök a feladópultoktól az átvilágító rendszeren át az osztályozócsarnokig.

2020-ban elkészült a 2. Terminálra vezető kétsávos körforgalom is, amelynek köszönhetően biztonságosabb és gyorsabb a repülőtér közúti megközelítése. A körforgalmat úgy alakították ki, hogy a 2. Terminál jövőben növekvő utasforgalmát, illetve a Cargo City felé lekanyarodó teherforgalmat egyaránt hatékonyan kiszolgálja.

Kapacitásbővítés, megújult környezet

A Budapest Airport tavaly júniusban két új biztonsági ellenőrző folyosót adott át, ezzel összesen 18-ra növelte a terminálokon rendelkezésre álló utasbiztonsági csatornák számát; így az ellenőrzést megelőző várakozási idő a legforgalmasabb időszakokban is 15 perc alatt maradhat. Az új folyosókat automata rendszerrel szerelték fel, ami lehetőséget ad a légiközlekedés-védelem legfejlettebb kézipoggyász-röntgenezési módszere, a távoli átvizsgálás bevezetésére.

Az utóbbi években 70%-al nőtt a mosdók kapacitása; a terminálokon így már 28 mosdóblokk áll rendelkezésre, továbbá a repülőtér-üzemeltető 11 új ivókutat is kiépített, az utasok kényelmének növelése mellett - a megvásárolt műanyagpalackok számának visszaszorításával - környezetvédelmi szempontokat is figyelembe véve. 

2020 forgalomszegény időszakában megújult a terminálok előtti közúti előtér és a Prémium Parkoló, továbbá a parkolóktól a terminálig vezető gyalogút, a 2A Terminál utasfelvételi csarnoka pedig új padlóburkolatot kapott. Megújultak az utasok eligazodását segítő, többnyelvű információs táblák is, és modernebbre cserélték a 2A Terminálon található lifteket.

Digitális fejlesztések

Az utazás folyamatát megkönnyítő digitális fejlesztések sorát a terminálokon található járatinformációs kijelzők cseréje nyitotta; az utasok immár extra széles és tűéles, 4K felbontású paneleken tájékozódhatnak a járatindulásokról, a kapukig számított sétatávolságról vagy épp az utasbiztonsági ellenőrzés előtti várakozási időről. Az utasok számára nem szembetűnő, ám annál fontosabb előrelépés a virtuális járatinformációs rendszer cseréje, melyet 2020-tól a jelenleg elérhető legmodernebb szoftver biztosít.

2019 második felében a Budapest Airport az ORFK-val közösen összesen 12 automata útlevél-ellenőrző kaput telepített a repülőtér termináljain, valamint forgalomba álltak a 2A Terminálon az új automata beszállítókapuk is. Az automatizáló fejlesztések eredményeképp mostanra már 16 poggyászcímke-nyomtató kioszk érhető el a repülőtér 2B Termináljának induló csarnokában, amelyek segítségével az utasok – a rendszerhez csatlakozó légitársaságok esetében - gyorsan, önállóan és érintkezésmentesen végezhetik el a poggyászfeladást.

Az utasbiztonsági ellenőrzés felgyorsulása az új csatornák mellett a fejlettebb átvilágító rendszernek is köszönhető; az utasok nagyobb elektronikai eszközei a táskában maradhatnak.

Fenntarthatóság, egyéb háttérfejlesztések

A repülőtér futópályái minden évben rendszeres karbantartáson esnek át. 2020 őszén megújult a II. futópálya vízelvezető rendszere, a betonburkolat felfestése, a kapcsolódó Y gurulóút aszfaltpadkája, és korszerűsítették a navigációs és fénytechnikai rendszereket is. Decemberben a Budapest Airport átadta a forgalomnak a megújult U gurulóutat, amely környezetbarát módon, a korábbi beton pályaszerkezet újrahasznosításával készült el.

Korszerűsítették a repülőtér hőközpontját is; az irodai területek, raktárépületek és hangárak melegellátását biztosító több mint 2500 szerelvény hőszigetelésének köszönhetően a repülőtér évente 170.000 m3 földgázt és 340 tonna szén-dioxid kibocsátást spórol meg, jelentősen csökkentve a légikikötő környezetterhelését is.

A környezeti hatások csökkentését a Budapest Airport az e-mobilitás fejlesztésével és az elektromos járművek használatának ösztönzésével is támogatja; a közelmúltban 76 földi kiszolgáló járművet és 10 flotta- és menedzserautót cseréltek elektromos meghajtású vagy hibrid modellre a repülőtér-üzemeltető kezdeményezésére. Ezzel összesen évi 140.000 liter üzemanyag és 350 tonna szén-dioxid takarítható meg. A Budapest Airport eddig 42 elektromos autótöltőt telepített, a közösségi közlekedés javítása mellett pedig kerékpárutat épít a terminálig, továbbá a repülőtér-üzemeltető teljes mértékben támogatja a belváros és a 2. Terminál közötti vasúti összeköttetés megvalósulását is.

2020 folyamán a koronavírus-járvány is szükségessé tette bizonyos újítások bevezetését; ahol ez megoldható volt, a Budapest Airport térelválasztó plexit telepített a személyzet és az utasok közé, továbbá az épület minden pontján automata kézfertőtlenítőket helyezett ki, az automata poggyászfeladó kioszkok számát pedig növelte. Decemberben koronavírus tesztközpont nyílt a budapesti repülőtér 2B Terminál érkezési szintjén, ahol PCR vagy antigén gyorsteszt elvégzésére is van lehetőség.

Pozitív visszajelzések, elégedettebb utasok

A Budapest Airport 167 millió eurós fejlesztéseit az utasok is visszaigazolják: egy független piackutató ügynökség által végzett felmérések tanúsága szerint a magyarok többsége megbízható, modern, jól szervezett és folyamatosan fejlődő légikikötőként jellemezte a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret. A legtöbben a szolgáltatások magas minőségét, a személyzet professzionális munkavégzését és a terminálok tiszta, biztonságos környezetét emelték ki olyan pozitívumként, amelynek köszönhetően a budapesti repülőteret európai színvonalúnak, az ország méltó kapujának tartják. A nemzetközi utaselégedettségi felmérés (ASQ) is alátámasztja ezeket az eredményeket; az általános elégedettségi szint elérte a nemzetközi viszonylatban is kitűnőnek számító 4 pontos értéket.

Dr. Rolf Schnitzler, a Budapest Airport Zrt. vezérigazgatója a fejlesztések kapcsán kiemelte: „Hét év alatt hétszer kaptuk meg a régió legjobb repülőtere címet, pozíciónkat pedig a megvalósított fejlesztéseinkkel tudjuk tovább erősíteni a régióban és Európában. Mindemellett azoknak az új kihívásoknak is meg kellett és kell felelnünk, amelyeket a koronavírus-járvány támaszt a repülőterekkel szemben. A kiszámítható utazás és a biztonság a jövőben még hangsúlyosabbá fog válni a repülős utazás során; a mi feladatunk, hogy ezeket minden körülmények között biztosítsuk utasainknak.”

Forrás: https://www.bud.hu/

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 07., 20:15
Egy hely, ahol találkozik a legmodernebb haditechnika az örök klasszikusnak számítóval: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési szakán nem csak pilótákat képeznek, hiszen a merev- és forgószárnyasok üzemeltetése és karbantartása legalább annyira fontos, mint azok vezetése.
2024. 11. 29., 14:54
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
2024-12-14 16:00:42
Kovács Krisztián ezredest nevezték ki az MH Kiss József 86. Helikopterdandár új parancsnokává 2025. január elsejei hatállyal. Elődje, dr. Bali Tamás dandártábornok az MH Összhaderőnemi Műveleti Parancsnokság parancsnokhelyetteseként folytatja katonai szolgálatát.
2024-11-18 16:45:23
Idén októberben megállapodás született arról, hogy különleges mentéseknél segédkezik egymásnak az EUFOR (European Union Force) és a konjici Prenj Hegyimentő Szolgálat. Az együttműködés aláírásakor a nemzetközi haderőt dr. Sticz László vezérőrnagy, az EUFOR Althea művelet parancsnoka, míg a bosnyák felet Almir Mahmutović, az önkéntes szervezet igazgatótanácsának elnöke képviselte.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 12. 19., 11:57
A két H225M helikopter megérkezése, azt jelenti, hogy a megrendelt 16-ból már 14 a Magyar Honvédségnél van – tette hozzá Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
2024. 12. 17., 12:25
A keskenytörzsű, közepes hatótávolságú utasszállítóhoz a légitársaság az amerikai Azorra lízing- és vagyonkezelő cég közvetítésével jutott hozzá.
2024. 12. 15., 22:13
Annak idején, amikor a Lockheed a P-3 Orion tervezésébe fogott, nem is volt kérdéses, hogy az óceánnal körülvett Ausztrália légierejénél is megjelenik majd a típus, de hogy valamivel több, mint fél évszázadon át, 2023 végéig repül majd a kengurus felségjellel, azt talán ők sem gondolták.
2024. 12. 13., 10:46
Az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárnál tett látogatást dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke.

  Legfrissebbek most

Év végi kötelékrepülést hajtottak végre az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár pilótái tíz JAS-39 Gripen vadászgéppel. A kötelék gépei közül nyolc kiképzési repülést hajtott végre, és hozzájuk csatlakozott a készültségi géppár is.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.