A virtuális égboltról sem hiányozhat a magyar katonai repülés: 15 éve komoly hagyományai vannak hazánkban.
2016. szeptember 3-án, szombaton ünnepelte fennállásának 15. évfordulóját a MH59. Szentgyörgyi Dezső Virtuális Repülőbázis, a kecskeméti alakulat virtuális megfelelője. A jubileumi rendezvényt Kecskeméten, a Metró-tónál tartották, ahol a szimulátoros világ apraja-nagyja összegyűlt, hogy felidézzék az elmúlt másfél évtized legmeghatározóbb eseményeit, közös élményeit.
A szülinapi bulin jelen voltak a virtuális bázis tagjai: aktív és nyugdíjas MiG-29 Fulcrum és JAS-39 Gripen vadászpilóták, az alapító tagok, családtagok és barátok. A helyszínre kilátogató vendégeket bográcsban főtt babgulyás, desszertként pedig csokitorta várta, mindezeket kellemes, későnyári melegben fogyaszthatták el. Repülős közösségről lévén szó, dinamikus programként a Kecskeméti Repülőbázis két Gripenje is beköszönt az estébe nyúló rendezvényre, tehát elmondhatjuk, hogy hétvégén a valós és virtuális vadászrepülés is találkozott.
A vadászgépes szimulátor repülésnek nagy tábora van hazánkban, mind a civilek, mind a katonák hódolnak a játék kereteit már régen átlépő szenvedélynek. A gyökerei 15 évvel azelőttre vezethetők vissza, amikor megalakult a 42nd Red Hunters online repülőezred Rohr Balázs (Reaper) vezetésével. Ismertséget a század tagjai akkor szereztek, mikor részt vettek a JETfly szervezésében 2004-ben megrendezésre került I. Magyar Repülőszimulátor Bajnokságon. Igaz itt még a vadászpilóták győzedelmeskedtek, hisz a fődíjat Szatmári László őrnagy (akkor még csak főhadnagy) szerezte meg.
A 42nd Red Hunters 2005-ben alakult át és vette fel az MH59. Szentgyörgyi Dezső Virtuális Repülőbázis nevet. A tagjainak kinevezését és a soron következő előléptetéseket a kecskeméti bázis akkori parancsnoka, Pető István dandártábornok végezte el ünnepélyes keretek között a 2005-ös repülőnapon. A virtuális állomány tagjai napról-napra hajtanak végre kiképzőrepüléseket a kibertérben. A pilóták kiképzése az eredeti MiG-29 orosz kiképzési terv alapján zajlik. A vMH59 online állomány tagjait repülést kedvelő fiatalok, aktív és nyugállományú vadászpilóták teszik ki. Az elmúlt 15 évben sok olyan fiatal ismerkedett meg itt a repüléssel, akik ma már a valós polgári vagy katonai repüléssel keresik kenyerüket.
A JETfly magazint üzemeltető Silicon Dreams Kft. az elmúlt 15 évben jelentős szerepet vállalt a szimulátoros katonai repülés népszerűsítésében. A cég által fejlesztett és épített MiG-29 vadászgép szimulátor egy példányát korábban a Kecskeméti Repülőbázis is megkapta ajándékként, melyen az akkor még aktív Fulcrum pilóták begyakorolhatták a kiképzési feladatokat, gyakorolhatták a repülés egyes manővereit. Aki kicsit is járatos a repülés világában, tudhatja, hogy napjainkban is mekkora jelentősége van a szimulátoroknak, a szimulátoros képzésnek a pilóták felkészítésében, illetve jártasságuk fenntartásában. A Magyar Honvédség toborzó rendezvényein szintén központi szerep jut a vadászgép szimulátoroknak.
A Silicon Dreams Kft. napjainkig öt magyar bajnokságot és három Európa-bajnokságot rendezett meg nagy sikerrel. A versenyek közül többet is hivatásos vadászpilótáink nyertek meg, így a magyarok is letették névjegyüket a szimulátoros katonai repülésben. Megemlítenénk itt Szatmári "Szatyi" László nevét, aki a bajnokságok idejében, a virtuális repülőbázis tagjaként, egyben aktív MiG-29-es vadászpilótaként ért el szép sikereket, jelenleg pedig a Magyar Légierőben hadrendben álló, negyedik generációs JAS-39 Gripeneket repüli. Fontos megjegyezni, hogy akárcsak a valóságban, a virtuális térben is rendeznek repülőnapokat, ahol szintén van megemlítendő, magyar vonatkozás. A 2005 óta megrendezett VFAT virtuális repülőnapon évek óta látható magyar résztvevő: legutóbb 59th_Reaper, a hétvégén 15. jubileumát ünneplő MH59. Szentgyörgyi Dezső Virtuális Repülőbázis parancsnoka repült látványos bemutatót, méghozzá a 2014-es airshow-n, egy speciális festésű MiG-29-essel!
Aki szeretné magát kipróbálni egy vadászgép szimulátorban, érdemes ellátogatnia a 2016. szeptember 1-jén megnyílt RepTárba, a Közép-Európában is egyedülálló gyűjteménnyel rendelkező interaktív élménymúzeumba. Az érdeklődőket a kiállított repülőgépek mellett számos egyéb program is várja, többek között a már említett szimulátorozás lehetősége is. A hat darab, valós repülési élményt nyújtó MiG-29 vadászgép szimulátort a Silicon Dreams Kft. biztosította a RepTár részére, melynek egyik példányát dr. Simicskó István honvédelmi miniszter is kipróbálta a múzeum megnyitóján: a minisztert Peszeki Zoltán, nyá. MiG-29-es vadászpilóta segítette repülésében.
Az ázsiai e-kereskedelem növekedése az egyik motorja a légi teherszállításban tapasztalható keresletnövekedésnek. Ennek kielégítése érdekében az Emirates SkyCargo két új teherszállító gépet állít forgalomba és 15 százalékkal növeli szállítókapacitását.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.