2024. 12. 22.
Zénó
: 414 Ft   : 399 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A Kaszpi-tengeri szörny

A Kaszpi-tengeri szörny
Trautmann Balázs  |  2020. 11. 24., 14:35
A Kaszpi-tengeri szörny

Azt hiszem, semmi kétség: a világ valaha volt legrondább légi járműve szovjet tervezők alkotása, a Kaszpi Szörny becenevet kapott ekranoplán. Az egzotikus csúfság ma már sajnos csak a tenger fenekén, a búvárok számára tekinthető meg, de utóda, a Lun talán megmenekül.

A szintén egyetlen példányban épült különlegességet megőrizték, nem sodorta el az egykorvolt birodalom darabokra hullása sem, és - ha minden igaz - illő és alapos felújítást követően megbecsült kiállítási tárgyként hirdetheti majd az elszabadult tervezői fantázia diadalát.

Bár lehet, hogy csúnya, de egyedi és azonnal felismerhető: ennyi előnye egészen biztosan van mindkét nagyvasnak (hiszen mégis csak egy közel 74 méter hosszú és 19 méter fesztávolságú gép, ha a kisebb és ifjabb Lun-ról beszélünk). Igaz, az apja, a Korabl Maket az amerikai felderítésnél egyszerűen csak a „Kaszpi-tengeri szörny” néven lett ismert. Mondjuk a fantázianév védelmében az is valószínű, hogy ha az elképzelés beválik, akkor - kellő példányszámban gyártva - szörnyű csapásmérő erővel rendelkező szerkezet riogathatta volna az amerikai hordozókötelékeket. Végül persze nem lett belőle semmi, de azért érdemes felidézni, hogyan is lepték meg a világot a Lun és testvérei, illetve mi lett a sorsuk a szerkezeteknek…

Minek nevezzelek?

Ekranoplánnak, egészen pontosan. No de mi is ez? A magyar szaknyelv párnahatás-repülőgépnek vagy határfelület-repülőgépnek is nevezi ezt a speciális járművet. Ami - legalábbis a Nemzetközi Tengerészeti Szervezet (International Maritime Organization, IMO) meghatározása szerint - hajó. Igazából ez is, az is: merev szárnyakkal és hajtóművel, hajtóművekkel rendelkezik, a talajtól elemelkedve halad - azaz ha akarom, kis hunyorítással egészen repülőgép-szerű. Azonban ugyanazt a fizikai jelenséget használja ki, mint a légpárnás hajó - a test alá préselt „légpárnának” köszönhetően nem érintkezik a talajjal. Ehhez azonban az orosz mérnökök a merevszárnyak segítségét is igénybe vették, s persze a megfelelő teljesítményű hajtóművek is a repülés világából érkeztek.

Érdemes megjegyezni, hogy a Szovjetunióban már igen korán, a II. világháborút követő esztendőkben komoly kutatási-fejlesztési programok indultak ezen a területen. Igaz, mindezt a lehető legnagyobb titokban végezték, hiszen a népgazdaság mellett sokkal nagyobb jelentőségűnek ígérkezett a remélt katonai felhasználás. Nem véletlenül: ismétlem, alig néhány esztendővel vagyunk a második világégés után, ahol - hasonlóan az első, a Nagy Háborúhoz - a tengereken élet-halál harcot vívtak a német tengeralattjárók és a szövetséges rombolók, korvettek, kisebb-nagyobb hadihajók. A Szovjetunió is erősen érintett volt ezekben a küzdelmekben: igaz, elsősorban nem a maroknyi, az Északi Flottát erősítő tengeralattjáró, hanem a részükre létfontosságú utánpótlást szállító „Lend-Lease” konvojok miatt. 1941 augusztusa és 1945 májusa között közel 1400 kereskedelmi teher- és tartályhajó vett részt az Arhangelszk és Murmanszk kikötőibe érkező konvojokban: védelmüket pedig amerikai, brit és kanadai hadihajók látták el. Az időjárás, illetve a német tengeralattjárók, torpedóvető- és bombázógépek támadásai miatt 85 kereskedelmi és 16 hadihajó süllyedt el.

Nos, a hajók sérülékenyek, lassúak és sok gondot okoz a biztonságuk garantálása egy korlátlan háború esetén, ezt a szovjet hadvezetés is jól látta. Éppen ezért kapott minden más országnál nagyobb támogatást az ekranoplánok fejlesztése. Ez ugyanis gyors, akár óránként 450 kilométert is meghaladó sebességre képes. A víz felett néhány méterrel repül, tehát a halálos robbanótöltettel célpontját kereső torpedók számára elérhetetlen. Katonai szempontból fontos, hogy az alacsony repülési magasság és a Föld görbülete miatt nehezen felderíthető, így célpontját - egy hagyományos rombolóhoz vagy egy magasban repülő bombázógéphez képest - rejtetten képes megközelíteni. Egyszerűbb és olcsóbb a gyártása is a hagyományos, személy- vagy teherszállító merevszárnyúakhoz viszonyítva.

Hátrányai között említhető azonban, hogy a lassabb haladási sebességre optimalizált teherhajókhoz képest sokkal nagyobb az 1 tonnányi áru 1 kilométerre szállításához szükséges fajlagos üzemanyag-fogyasztása. Azaz - figyelembe véve a fedélzeten elhelyezkedő üzemanyag-készletet - bizony a nagy, akár interkontinentális hatótávolságú, költséghatékony szállítás lehetősége sem az 1950-es évekbeli, sem a mai technológiákkal nem biztosított. Szintén kérdéses az is, hol és hogyan lehet ezeket a szerkezeteket biztonsággal használni. Mivel az ekranoplán alig néhány méterrel a vízfelszín felett halad, ezért a manőverezőképessége igen korlátozott. Szó sem lehet olyan bedöntésekről, amit akár egy C-17 Globemaster III-astól is megszoktunk: a szárnyvég igen gyorsan „belekarcolna” a vízbe, ami a gép vesztét okozná. Szintén az alacsony üzemi magasság miatt a jármű csak ott képes haladni, ahol nincs zavaró tereptárgy, emelkedés vagy hirtelen letörés. Ez a nagyobb méretű, sugárhajtású példányok esetén, mint amilyen a már említett Lun és a Korabl Maket hivatalos nevet viselő nyolc hajtóműves óriás, praktikusan a tengereket, óceánokat jelenti, de csak megfelelő időjárási körülmények között, azaz alacsony hullámzásnál. Itt bizony meg kell jegyezni: a hadi- és a kereskedelmi hajók jóval többet bírnak el, ha viharról van szó…

Szintén kihívásokat rejtett a gépek felépítésének kialakítása, megszerkesztése. Vannak olyan fizikai törvények, melyek kemény korlátok közé szorították/szorítják a tervezőket. Az első probléma roppant egyszerű: a törzset vagy a repüléshez, vagy a vízen haladáshoz lehet optimalizálni. Ez a repülőcsónakoknál már régóta ismert probléma, és bizony az ekranoplánok esetében sem sikerült csodát tenni. Ráadásul a nagy sebesség nagy fizikai erőket is jelent. Nekifutás közben akár 150-180 kilométeres sebességgel halad a víz tetején a gép törzse, s ehhez kell méretezni a test első részét, hiszen óriási erejű ütésekkel, a víz ellenállásával kell számolni minden egyes indulásnál és érkezésnél. Ez gyakran 4-6 centiméteres vastagságú héjszerkezetet eredményez, a szükséges merevítések mellett, amelyek pedig jelentősen megnövelik a gép üres tömegét.

Szintén megköti a tervező kezét a kialakításnál az a tény, hogy a kiemelkedéshez szükséges sebesség 40-60 százalékát elérve ugrásszeren megnő a víz által kifejtett hidrodinamikai ellenállás is. Emiatt nem egyszerű a gépet megfelelő sebességre gyorsítani: külön eszközökkel, illetve a hajtóművek megfelelő elhelyezésével kell segíteni ennek legyőzését. Az egyik ilyen eszköz a dunai szárnyashajókról már ismert siklófelület: ennek létezik bevonható, így a repülés közben már ellenállást nem jelentő változata. Egy másik, gyakran használatos módszer a már jól bevált szárnymechanizációk (féklap, fékszárny, határréteg-vezérlés, orrsegédszárny) alkalmazása. Ennél már bonyolultabb, ha a felszállás idejére szögben elfordítható, azaz lebillenthető a légcsavaros vagy sugárhajtású hajtómű. Ekkor a szárnyak alá préselt levegő, illetve a nagy tömegű és sebességű égésgázok segítenek a felemelkedésben. S végül vannak olyan gépek, ahol külön emelőhajtóművekkel „építik fel” a légpárnát a törzs és a szárnyak alatt.

Látogatókra várva

A katonákat persze kevésbé zavarja a költséghatékonyság, például az egy üzemórára eső teljes költség: ők nem a fogyasztásra, hanem a hasznos terhelésre érzékenyek, főleg ha az irányított rakétákat jelent. A szovjet rakéta pedig nagy rakéta, ennek megfelelően a hordozására alkalmas jármű sem lehet apró. Nem is lett az: a Lun-osztály (903-as projekt) egyetlen, elkészült és hadrendbe is állított példánya 73,8 méter hosszú és 19,2 méter fesztávolságú. A haladásáról a már emlegetett párnahatás mellett nem kevesebb mint nyolc, önmagában is egyenként 2,5 tonnás tömegű, az Il-86-os, széles törzsű utasszállító gépről ismert Kuznyecov NK-87 sugárhajtómű gondoskodott. A hagyományos alakú törzs trapezoid szárnyakat (benne oldalanként 2-2 tartályt az üzemanyagnak) és T alakú vezérsíkokat kapott, a hajtóművek szinte közvetlenül a pilótafülke mögé és fölé kerültek. A függőleges vezérsík azért kevéssé áramvonalas, hiszen ide, a gép legmagasabb pontjára kellett elhelyezni azokat a rádiókommunikációs és radarrendszereket, amelyek a Moszkit-ok kiszolgálásával „hadihajót” csináltak a víz felett sikló merevszárnyúból.

A munka a Központi Tervezőirodában kezdődött még az 1970-es évek elején. A csapat vezetője a tapasztalt V. N. Kirillov volt. Nem a semmiből indultak: az alapokat a „Kaszpi Szörny” jelentette, mely még 1966. október 18-án szállt fel először. A tervezőasztalokon - s részben már számítógépeken - elkészült dokumentációkból 1963-ban kezdték meg az első, s egyben egyetlen, be is fejezett gép építését a Volga Hajógyár prototípusokra specializált üzemében, Gorkij városában. Elvégre úszik, nemdebár? A szerkezetet 1986. július 16-án helyezték vízre. Az első Lun teljes befejezésére már Kaszpijszkban, a 182-es számú vagy más néven Dagdízel gyárban került sor, ahová még vízen érkezett meg az ekranoplán. Volt mit elhelyezni a törzsben és persze a törzsön is, hiszen az Sz-31 oldalszámú szerkezetet a felszíni hajók elleni csapásmérő eszköznek szánták, közepes hatótávolságú, irányított cirkálórakétákkal felszerelve. Az egymás mögött, felfelé emelkedő állásszöggel, párban elhelyezett indítótubusokban 3x2 darab 3M80 Moszkit típusú, torlósugár-hajtóművel felszerelt, 300 kilogrammos robbanófejű, 90-100 kilométeres hatótávolságú P-270-es rakétákkal ellátott fegyverrendszer került. Ezek használatához külső felderítő- és irányítórendszerre volt szükség: ez lehetett a szovjet haditengerészet Tu-95RTSz repülőgépe, esetleg Ka-25TSz helikoptere vagy akár többféle műhold is. Az önvédelmére UKU-9K-502-II gépágyú-komplexumok szolgáltak, melyekben 2-2 darab 23 mm-es, kétcsövű GS-23-as gépágyú kapott helyet. A szokatlan, de igen erősen felfegyverzett Lun-ból a tervek szerint összesen nyolc darab jutott volna a szovjet haditengerészet számára, de mint említettük, végül egyetlen példány készült csak el teljesen. Ennek talán a legfontosabb oka a komplex rendszer igen magas ára volt, másrészt az ellenséges hadihajók egyre korszerűbb légvédelmi rakétái, illetve az amerikai repülőgép-hordozókon megjelenő, az alacsonyan repülő célokat is követni képes, hajófedélzeti légtérellenőrző radarrepülőgépek miatt a nagyméretű ekranoplán túlságosan sérülékenynek is ígérkezett.

Az első gyári tesztrepüléseket orosz források szerint 1987 júliusában hajtották végre. A hivatalos állami vizsgálatokat 1989. december 26-án fejezték be sikeresen, és az MD-160-as lajstromszámú gépet a Kaszpi Flotta - ekranoplánok üzemeltetésére kiszemelt - 236. hadosztálya kapta meg. A géppel a fényképek tanulsága szerint legalább egy éles rakétalövészetet is végrehajtottak. Szolgálata mégsem volt hosszú: az egyedül maradt példányt 2001 előtt kivonták a hadrendből és végleg leállították. Szerencsére azonban a bontást elkerülte a repüléstörténetet író Lun, sőt 2020. július 31-én a kaszpijszki hadikikötőből a Dagesztánban lévő Derbent városa mellé vontatták át, röpke 14 óra alatt. Itt, a hivatalos kommunikáció szerint a leromlott állapota miatt szükséges, komoly restaurálást követően a helyi Hazafias Park fő látványossága lesz, vélhetően jelentős látogatótömeget idevonzva. Feltéve, ha és amennyiben ebből bármi is lesz: a nem hivatalos információk szerint ugyanis itt nincs semmilyen park, de még tervek sincsenek rá, az ütött-kopott, sokat átélt különlegesség pedig egyszerűen a homokos tengerpartra felfuttatva várja sorsának jobbra fordulását…

A legnagyobb

No de ne felejtsük el minden idők legnagyobbját, a kategória királynőjét, a már emlegetett Kaszpi Szörnyet sem! Nehéz is lenne, hiszen ha valaki akár csak egyszer látta a fényképét, sosem törli ki az emlékezetéből. Már csupán a megdöbbentő méretei miatt sem: 37,6 méteres fesztávolság, 92 méteres hosszúság, 21,8 méterre felnyúló függőleges vezérsík, 494 tonnás felszállótömeg… Nem aprózták el a szovjet mérnökök a Korabl Maket (KM, „félig angolosítva” Kaspian Monster) nevet kapott kísérleti járművet. Minden részlete monumentális volt: vessünk csak egy pillantást a meghajtásra! Nem kevesebb mint 10 darab, a Mjaszevics 3M és a Tu-22-es stratégiai bombázógépekről ismert, axiálkompresszoros Dobrinyin VD-7-es kellett ahhoz, hogy ez az irdatlan test felfeküdjön a légpárnára. Nyolc hajtóművet a későbbi Lun-hoz hasonlóan a törzs elejére-tetejére építettek, melyek fúvócsövét felszálláskor lefelé fordították el, hogy a szárnyak alá préseljék a belőlük távozó gázokat.

További kettőt a függőleges vezérsíkban, nagyjából a kétharmadánál helyeztek el - ezek kifejezetten az utazósebesség elérésekor, az előrehaladásért feleltek. A szárnyakra két-két nagyméretű fékszárny került. A szárnyvégek lefelé hajlottak, megakadályozva a szárnyvégi nyomáskiegyenlítődést, a leváló örvénysor létrejöttét és így az indukált ellenállás kialakulását. A Központi Szárnyashajó Tervezőiroda (Centralnoje Konsztruktorszkoje Bjuro po szudam na Podvodnyih Kriljah) mérnökei, a ma is működő iroda későbbi névadója, a Rakéta, a Meteor, a Kométa, a Szputnyik, a Burevesztnyik és a Voszhod szárnyashajó-típusok kialakításával már óriási tapasztalatokra szert tevő Rosztyiszlav Jevgenyjevics Alekszejev felügyeletével, az 1950-es évek végén kezdtek bele a nagy feladatba. Ilyet még soha senki nem vetett műszaki rajzlapra, pláne nem épített meg, így a szakemberek eleinte a sötétben tapogatóztak. Először az SzM-1 (Szamohodnaja Model 1) tesztgép készült el, amely 1961. július 22-én szállt fel először. A gép két kis méretű sugárhajtóművet és elöl-hátul egy-egy pár szárnyat kapott. Az ezzel nyert tapasztalatok elemzése után építették meg 1962 márciusában a továbbfejlesztett SzM-2-est, mely már egy nagyobb felületű szárnnyal és T alakú hátsó vezérsíkkal készült el. Az orr-részben egy külön segédhajtómű működött, mely a szárnyak alá préselte be a kiáramló égésgázokat, segítve a párnahatás kialakulását. A proto gépet működés közben bemutatták a Szovjetunió akkori mindenható urának, a Párt főtitkárának, Nyikita Hruscsovnak is. A főnöki bólintás aranyat és további, zavartalan fejlesztéseket ért. Így készült el 1962 végére az SzM-3, majd 1963 elején az SzM-4 is. A még ebben az esztendőben először felszállt SzM-5 már a leendő KM típus 25 százalékosra kicsinyített változataként épült meg, két Mikulin KR7-300 sugárhajtóművel és akár 120 centiméter magas hullámok feletti haladás képességével. Ez az az év, amikor a szovjet haditengerészet, az eddig látottak alapján megrendelte a leendő Korabl Maketet is. Sajnos az SzM-5-öshöz fűződik a szovjet ekranoplánok első katasztrófája is: 1964. augusztus 24-én víznek csapódott és a pilótájával együtt elsüllyedt.

A KM a Gorkijban működő Krasznoje Szormovo hajógyárban épült meg és 1966. június 22-én helyezték vízre. A szárnyaitól megfosztott, álcázott, csak éjszaka vontatott gép végül Kaszpijszk hadikikötőjébe ért, ahol október 18-án kezdte meg a teszteket. A gyors (200 kilométeres óránkénti sebességet is elérő), a vízből részlegesen kiemelkedő siklások során kiderült, hogy a törzse nem elég erős és a hajtóművek is hajlamosak vizet beszívni, ezáltal pedig megrongálódni. A szükséges átépítéseket követően 1967. augusztus 14-én emelkedett először a levegőbe a KM, 450 kilométeres sebességet és 50 perces repülési időt elérve. Nem sokkal később már az amerikai műholdak is észrevették, a hírszerzők legnagyobb örömére és döbbenetére - nehéz volt elhinniük azt, amit látnak. Az ellenség megtévesztésére az egyetlen példányt 01, 02, 04, 07 és 08 oldalszámokkal is használták.

A tesztek során a szárnyvégek többször érintették a vizet forduló közben, s egy alkalommal tévedésből egy homoksziget felett is sikerült végigrepülni - ám meg sem kottyant ez az 500 katona szállítására tervezett óriásnak. Az 1960-as évek végére sikerült vele bebizonyítani az ekranoplánok létjogosultságát, így Alekszejev immár az A-90 Orljonok tervei felé fordult. A géppel azért további kísérleti repüléseket hajtottak végre és tovább is fejlesztették: 1979-re például a vezérsíkból egy a törzs tetejére, a pilótafülke közelében elhelyezett pilonra került át a két „extra” hajtómű. A nyolc másik beömlőnyílása elé is védőlemezeket szereltek, hogy a balszerencsés vízimadarakat ne szívják be. A gép végzete 1980 decemberében jött el: a pilóta túl nagy állásszöggel próbált felszállni, így a gép átesett és balra dőlve a tengernek ütközött. Minden, a fedélzeten tartózkodó személy túlélte az utolsó felszállást, de a sérült KM menthetetlen volt és több nap alatt végül teljesen el is süllyedt. A méretei lehetetlenné tették a kiemelését, így a mai napig a Kaszpi-tenger fenekén nyugszik.

 

Forrás: https://aranysas.hu/

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 07., 20:15
Egy hely, ahol találkozik a legmodernebb haditechnika az örök klasszikusnak számítóval: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési szakán nem csak pilótákat képeznek, hiszen a merev- és forgószárnyasok üzemeltetése és karbantartása legalább annyira fontos, mint azok vezetése.
2024. 11. 29., 14:54
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
2024-12-14 16:00:42
Kovács Krisztián ezredest nevezték ki az MH Kiss József 86. Helikopterdandár új parancsnokává 2025. január elsejei hatállyal. Elődje, dr. Bali Tamás dandártábornok az MH Összhaderőnemi Műveleti Parancsnokság parancsnokhelyetteseként folytatja katonai szolgálatát.
2024-12-11 16:45:48
A Wizz Air örömmel jelenti be, hogy a World Finance szaklap “Carbon Awards 2024” programjában karbonintenzitásának csökkentéséért és a fenntarthatóbb üzemelésért bevezetett gyakorlatok elismeréseként elnyerte a “Legjobb légitársaság a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséért” elismerést.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 12. 19., 11:57
A két H225M helikopter megérkezése, azt jelenti, hogy a megrendelt 16-ból már 14 a Magyar Honvédségnél van – tette hozzá Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
2024. 12. 17., 12:25
A keskenytörzsű, közepes hatótávolságú utasszállítóhoz a légitársaság az amerikai Azorra lízing- és vagyonkezelő cég közvetítésével jutott hozzá.
2024. 12. 15., 22:13
Annak idején, amikor a Lockheed a P-3 Orion tervezésébe fogott, nem is volt kérdéses, hogy az óceánnal körülvett Ausztrália légierejénél is megjelenik majd a típus, de hogy valamivel több, mint fél évszázadon át, 2023 végéig repül majd a kengurus felségjellel, azt talán ők sem gondolták.
2024. 12. 13., 10:46
Az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárnál tett látogatást dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke.

  Legfrissebbek most

Év végi kötelékrepülést hajtottak végre az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár pilótái tíz JAS-39 Gripen vadászgéppel. A kötelék gépei közül nyolc kiképzési repülést hajtott végre, és hozzájuk csatlakozott a készültségi géppár is.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.