A Kalasnyikov konszern megvásárolta a Molnyija Tudományos Kutatóintézet többségi tulajdonrészét a Rosztech-től – ez a cég volt az egyik fővállalkozója a szovjet űrsikló-programnak.
Az üzlettől azt reméli a Kalasnyikov vezetősége, hogy lendületet ad majd a különböző rendeltetésű kozmikus eszközök és célrakéták fejlesztésének.
Azt is tudni vélik, hogy Dmitrij Rogozin miniszterelnök-helyettes belső rendeletet adott ki "egy új technológiai alapokon álló Burán helyreállítása és továbbfejlesztése érdekében".
Az üzlet anyagi része nem ismert – az adásvétellel azonban a Molnyija elkerüli a bankcsődöt, amire egyébként személyesen Vlagyimir Putyin orosz elnök is utasította őket.
A szovjet Energia-Burán rendszer célja - az amerikai űrsiklóprogramhoz hasonlóan - különböző rakományok Föld körüli pályára juttatása volt többször felhasználható eszközökkel. A költségek miatt ma már mindkét program a múlté .
A szovjet rendszer két fő elemből állt: a Burán űrsiklóból és Energia hordozórakétából. A 80-as években két indítást ért meg a program, mindkettő sikeres volt. Az egyik kilövésnél a Buránt is tesztelték, az űrsikló automata üzemmódban tért vissza a Földre.
A szovjet űrsikló-programban 1206 különböző szervezet működött együtt, közöttük a volt szovjet tagköztársaságok legnagyobb ipari és tudományos intézetei.
Forrás: lenta.ru
Év végi kötelékrepülést hajtottak végre az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár pilótái tíz JAS-39 Gripen vadászgéppel. A kötelék gépei közül nyolc kiképzési repülést hajtott végre, és hozzájuk csatlakozott a készültségi géppár is.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.