Már az év végén megérkezhetnek az első légiszállító repülőgépek a Magyar Honvédséghez – mondta dr. Simicskó István honvédelmi miniszter szeptember 26-án, kedden a tárca fővárosi épületében tartott sajtótájékoztatóján, miután megbeszélést folytatott Peter Hultqvist svéd védelmi miniszterrel.
A svéd delegációt kedd délelőtt katonai tiszteletadás mellett fogadták a Honvédelmi Minisztérium Balaton utcai épületénél. A két miniszter tárgyalását követően sajtótájékoztatót tartottak, majd a külföldi delegáció meglátogatta a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázist, ahol a magyar Gripenek, a svéd gyártmányú vadászgépek állomásoznak.
Dr. Simicskó István a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a kétoldalú tárgyalás során svéd kollégájával áttekintették az aktuális biztonságpolitikai helyzetet, amely mindkét országnak kihívásokat jelent például a délről és keletről érkező veszélyek miatt. Szó esett a védelmi és hadiipari együttműködés bővítéséről, valamint a Gripen-flotta helyzetéről is. A honvédelmi miniszter arról tájékoztatott, hogy svéd kollégájával együtt egyazon álláspontot képviselnek: Magyarország kiemelt referenciaország a vadászgépek használata miatt. A miniszter tájékoztatást adott a Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program egyes elemeiről, és egyeztettek arról is, hogy a Magyar Honvédség modernizációját milyen módon támogathatná a svéd hadiipar.
Peter Hultqvist a sajtótájékoztatón elmondta, hogy az új biztonsági kihívások miatt Svédország 2020-ig jelentősen, 24,7 százalékkal emeli védelmi kiadásait. Ezt a pénzt új fegyverrendszerek beszerzésére fordítják, másrészt pedig fejleszteni szeretnék az együttműködést bizonyos országokkal, elsősorban a skandináv és a Balti államokkal. Megjegyezte milyen fontos, hogy egy el nem kötelezett kis ország erős hadiiparral rendelkezzen, és képes legyen maga előállítani a szükséges fegyverek egy részét, amelyekre szüksége van. A svéd védelmi miniszter arra emlékeztetett, hogy Magyarország volt az első ország, amely megállapodást kötött a Gripen vadászgépek beszerzéséről.
Dr. Simicskó István újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy a korábban megsérült két Gripen vadászgépet a minisztérium saját forrásból rendbe hozatta. A Gripen-szerződés futamideje 2026-ban jár le, és ekkor kerülnek a gépek magyar tulajdonba. „Azt mindannyian tudjuk, hogy ez egy olyan képesség, amely ha nem lenne, akkor például a szlovén légtér védelmén túl a magyar légtér védelmét sem tudnánk ellátni, sőt nem tudnánk fölajánlani a NATO-nak sem a balti országok légtérvédelmének megerősítését” – mondta a tárcavezető, azt hangsúlyozva, hogy a vadászgépek egy nagyon komoly képességet biztosítanak a Magyar Honvédségnek.
A miniszter kitért arra is, hogy a világ biztonsági helyzetétől függetlenül biztosítani kell valamilyen hadiipari termelést, hiszen ez az önvédelmi képességet nagyban erősíteni tudja, ebben pedig Svédországnak jelentős tapasztalatai vannak – fűzte hozzá. Ez utóbbi téma egyik központi eleme volt a svéd kollégájával folytatott tárgyalásnak, és a két miniszter megállapodott egy közös munkacsoport létrehozásáról, amely „direkt csatornát” biztosít majd a tárcák között. A jövőbeni konkrét fejlesztésekre ez a munkacsoport tesz majd javaslatokat, de a magyar fél elsősorban a tartalékos rendszer kiépítésében (Svédországban 22 ezer fős önkéntes tartalékos rendszer működik), felszerelésében, a Gripenekkel kapcsolatos kérdésekben és a már említett, hadiipari fejlesztésekben érdekelt.
Egy másik kérdésre válaszolva a tárcavezető elmondta azt is, hogy egy olyan jól működő országnak, mint Magyarország szüksége van bizonyos katonai képességekre, és ezek közé sorolta a légiszállítási képességet. Dr. Simicskó István úgy fogalmazott: bízik abban, hogy már az év végén beszerezhetik azokat a szállító repülőgépeket, amelyek biztosíthatják ezt a képességet. Céljaik között középtávon új gépek beszerzése szerepel, külön kormánygépeké viszont nem. A kormány tagjai - a tervek szerint - katonai gépeket használhatnak majd a jövőben hivatalos útjaikhoz, de ettől még nem beszélhetünk kormánygépről.
A délelőtti budapesti tárgyalást követően Peter Hultqvist a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázisra látogatott. A svéd védelmi minisztert a delegáció tagjaként elkísérte többek közt Niclas Trouvé, Svédország hazánkba akkreditált rendkívüli és meghatalmazott nagykövete és Torbjörn Eriksson alezredes, véderőattasé is. A vendégeket a kecskeméti légi bázison Sulyok János, a tárca védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkára, Gyila Péter, a Honvédelmi Minisztérium Nemzetközi Együttműködési Főosztályának vezetője és Kilián Nándor dandártábornok, hazánk svédországi véderő-, katonai és légügyi attaséja fogadta.
A delegáció tagjainak Ugrik Csaba dandártábornok, a bázis parancsnoka mutatta be az alakulatot, majd ezt követően a vendégek a Gripen-körletben megtekintettek egy negyedik generációs vadászgépet és a készenléti szolgálat „Tangó” riasztását is.
Forrás: honvedelem.hu
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Portugália a brazil Embraer A-29N Super Tucano típusával modernizálná légierejét. A szándékból mára valóság lett, a két fél aláírta a beszerzéshez kapcsolódó szerződést.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.