A légi közlekedés szempontjából csúcsidőszaknak számító nyári hónapokban havonta 2-3%-kal nőtt a magyar légtér forgalma.
Ez a mérték annak fényében számít jelentősnek, hogy az elmúlt két év drasztikus, 20%-os forgalmi növekedése lényegében beépült a HungaroControl tevékenységébe. A magyar légiforgalmi irányítók ezt a páratlan helyzetet is jelentős késések nélkül kezelik. A nyár az irányítás szempontjából október végéig tart, forgalma pedig közel kétszerese a télinek.
Forgalmi adatok
A magyar légtérben az átrepülő légi járatok száma soha nem látott szintet ért el 2016 nyarán. Az átrepülő forgalom augusztus minden szombatján meghaladta a napi 2700 járatot, és ezen belül is augusztus 6-án új átrepülő forgalmi rekord született, amikor is 2745 járat repülte át Magyarországot. A budapesti repülőtér forgalma 2016 júniusában 3,3%-al, júliusban 1%-al, míg augusztusban 4%-al növekedett. Összességében mindhárom nyári hónap erősebb statisztikai számokat hozott, mint egy évvel korábban. A HungaroControl légiforgalmi szolgálatai - a kezelt szektorokban együttvéve - idén júliusban és augusztusban is több mint havi 100 000 repülőgép, illetve a fedélzetükön tartózkodó közel 40 millió utas biztonságáért feleltek sikeresen. A légi forgalom nyáron közel kétszerese a télinek. A szezon egyre kevésbé korlátozódik a három nyári hónapra, gyakorlatilag április végétől - október végiéig tart.
Háttér
Az elmúlt két év európai politikai válságai miatt nem csökkent ugyan a légi forgalom, de a kontinens légi útvonalhálózata jelentősen átrendeződött, ami a magyar légteret is érintette. A 2014-es orosz-ukrán válság és a Kelet-Ukrajna feletti Malaysian 17-es járat tragédiája miatt hirtelen 20%-kal ugrott meg a magyar légtér forgalma. Ez a növekedés azóta beépült a HungaroControl és a légiforgalmi irányítók életébe. 2016-ban a törökországi terrorcselekmények hatása ugyan megmutatkozott a légi forgalomban, de a nyaralók utazási kedve nem csökkent, ami további növekedést hozott a legforgalmasabb nyári hónapokra.
A HungaroControlról
A HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat Zrt. világszínvonalú technológiája, fejlesztései és szolgáltatásai révén a nemzetközi légiforgalmi irányítás egyik elismert szolgáltatója, az Egységes Európai Égbolt keretében zajló uniós integráció aktív regionális kezdeményezője, együttműködő partnere.
Az EUROCONTROL statisztikái és előrejelzései szerint Európa felett évente csaknem 10 millió járat közlekedik, ám ez a szám a következő 20 évben akár meg is duplázódhat. Az elmúlt években a HungaroControl több olyan jelentős beruházást indított el, amelyek légi navigációs szolgáltatásainak fejlesztését célozzák, garantálják a növekvő légi forgalom biztonságos kezelését, és egyben elősegítik a küszöbön álló uniós integráció sikerét.
A HungaroControl összetett erőfeszítéseinek eredményeképp, 2014. április 3-tól a NATO megbízása alapján a HungaroControl irányítja a Koszovó feletti magaslégtér átrepülő forgalmát. 2015 februárjában – jóval az Európai Unió által előírt határidő (2022. január 1.) előtt – a HungaroControl Európában elsőként vezette be korlátozások nélkül a Free Route Airspace-t a teljes hazai légtérben.
Hagyományos légiforgalmi irányító szolgáltatásainak, műszaki-technológiai háttérének továbbfejlesztése mellett a HungaroControl egyik jelentős stratégiai lépése a régió legmodernebb léginavigációs Tudásközpontjának létrehozása.
Valamennyi beruházásával a HungaroControl célja, hogy a 7 közép-európai országot tömörítő regionális együttműködés, a közép-európai funkcionális légtérblokk (FAB CE) versenyképes szolgáltatásokat nyújtson és a legmagasabb műszaki-technológiai színvonalon működjön.
Forrás: HungaroControl
Az ázsiai e-kereskedelem növekedése az egyik motorja a légi teherszállításban tapasztalható keresletnövekedésnek. Ennek kielégítése érdekében az Emirates SkyCargo két új teherszállító gépet állít forgalomba és 15 százalékkal növeli szállítókapacitását.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.