Angol, szerb, kínai és magyar makettezők mutatták be kicsinyített műremekeiket március 12-én és 13-án Szolnokon. A XXVI. Országos Makett Kiállítást és Versenyt az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis, a Szolnoki Makettezők Baráti Köre, a martfűi Turul Makettklub és a kecskeméti Puma Makettklub szervezte.
A hazai makettezés egyik legszigorúbb szakmai megmérettetésének számító, ugyanakkor az egyik legnagyobb hagyományokkal rendelkező versenyét tartották a hétvégén az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis művelődési otthonában. Kétszázhetvenkét versenymunkát és ötvenegy, kiállításra készített remekművet csodálhattak meg a kicsinyített világ szerelmesei a kétnapos fesztiválon.
A legjobbak a profik mezőnyében indulhattak, közülük mesterlevéllel tüntették ki azoknak a maketteknek a készítőit, amelyek a maximálisan adható 100 pontból 90-et elértek. Azok pedig, akik még csak mostanában kezdték összeillesztgetni kis alkotásaikat, az amatőrök közt mutathatták be tudásukat. A fenti két kategóriában és négy korcsoportban meghirdetett versenyre benevezett remekművek értékelését végző szakmai zsűri elnöke Somogyi Balázs László, a Bolyai Makettklub tagja volt.
Szolnokon egyébként az értékelés sajátossága, hogy nem a makettek közt állítanak fel rangsort, hanem a pályaműveket egy etalonként megjelölt alkotáshoz viszonyítják. Így egy-egy kategóriában akár több makett is kaphat díjat. Előfordult például olyan év, amikor hat aranyérmet is kiosztott a zsűri. A benevezett összes makett közül idén a legszebbnek járó „Best of Show” díjat a mosonmagyaróvári Csitei Béla voyager figurájának ítélte a zsűri. A legszebb magyar repülőgép a Budapestről érkezett Kormos Péter Ju 87 B alkotása lett, és a legszebb magyar harcjárműért járó elismerés is a fővárosba került: Tóth Gábor Toldi I harckocsija érdemelte ki. A kecskeméti klub által alapított Puma Kupát a gyerekek mezőnyében Kozlik Krisztián, a serdülők közül Bózsvári Bence, a junior kategóriában Eged Bence, a felnőttekében pedig Kovács Gábor vihette haza.
A fesztivál egyik legfiatalabb résztvevője a 12 éves Fülöp Géza Farkas volt. Fülöp Sándor, a kecskeméti Puma Makettklub vezetőjének fia a Corvin Mátyás Általános Iskolába jár, az első makettjét, egy összepattintós Revell repülőgépet négyéves korában készítette el. Jelenleg egy űrbázison és egy tengeralattjárón dolgozik, jövőre mindkettőt szeretné benevezni a szolnoki versenyre.
Ez a hétvége azonban nemcsak az apróbb-nagyobb műremekekről szólt. A verseny alatti börzén ugyanis a Zrínyi Kiadó például kedvezményes könyvvásárral várta a honvédelmi témájú kiadványok iránt érdeklődőket. Munkatársunk, Sziráki Szabolcs tapasztalata szerint legtöbben a harckocsikról, a repülőgépekről és a helikopterekről szóló kiadványokat vásárolták, de a plakátok, pólók és az oktatókendők iránt is nagy volt a kereslet.
Eljöttek a hagyományőrzők is: Szilvás József a Wehrmacht páncélos törzsőrmesterének az egyenruháját viselte, fia, ifj. Szilvás József tengerész hadnagynak, Peredi Péter orosz páncélos őrvezetőnek, Szekeres Róbert német sivatagi tüzér törzsőrmesternek öltözött. A társaság rangidőse pedig Paulik János, a Vörös Hadsereg légierejének alezredese volt. A látszatra különösnek tűnő fegyverbarátságot megtestesítő társaság tagjai elmondták: a ruhájukat egy-egy ilyen bemutató alkalmával tulajdonképpen az eseményhez tartozó jelmeznek tekintik. Az utcán viszont ilyen öltözetben, ezekkel a kitüntetésekkel, jelvényekkel, sapkarózsákkal már nem sétálhatnának, mert az tiltott önkényuralmi jelkép viselésének számítana.
Magó Károly zászlós, a rendezvény főszervezője elmondta: a szolnoki katonai makettversenyek története az 1970-es évek elejéig nyúlik vissza, amikor Burai András nyugállományú őrnagy kezdeményezésére beindult a makettezés az egykori Kilián György Repülőműszaki Főiskola szakszerelő-kiképző zászlóaljánál. Az első olyan versenyt, amelyen már nemcsak a katonák, hanem a civilek is indulhattak, 1990-ben tartották. A helyszínt kezdetben a város kulturális intézményei biztosították, 2000 óta viszont az MH 86. Szolnok Helikopter Bázison tartják a rendezvényt.
Fotók: Varga György
Videó: Zafir Péter
Cikk. honvedelem.hu
Év végi kötelékrepülést hajtottak végre az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár pilótái tíz JAS-39 Gripen vadászgéppel. A kötelék gépei közül nyolc kiképzési repülést hajtott végre, és hozzájuk csatlakozott a készültségi géppár is.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.