2024. 12. 26. csütörtök
István
: 415 Ft   : 398 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A kecskeméti repülőnap sztárja lesz – Tájfun Ibériából

JETfly  |  2008. 06. 11., 12:17

Az elmúlt évben megrendezett kecskeméti nemzetközi repülőnap egyik leglátványosabb programját a spanyol légierő F/A–18 Hornet vadászbombázója repülte. Idén nagy valószínűséggel ismét tapsolhat a magyar közönség egy égi torreádornak, méghozzá a bivalyerős, korunk egyik legmodernebb harci gépének számító, piros-sárga felségjeles Eurofighter Typhoonnak. Cikkünkben bemutatjuk a spanyol légierő legújabb harci gépét.

Európai koprodukció

Az Ejercito del Aire Espanol (spanyol légierő) legfontosabb repülőgépe az elkövetkező évtizedekben minden bizonnyal a Eurofighter Typhoon (Tájfun) lesz. A dél-európai ország ugyanis nemcsak vásárlóként, hanem fejlesztőként és gyártóként is bekapcsolódott a többnemzetiségü programba. Az európai országok között mind gazdaságilag, mind katonailag vezető szerepet betöltő Németország és Nagy-Britannia mellett Olaszország és Spanyolország hozta létre még az 1980-as években azt a projektet, melynek célja, hogy egy egységes, közös fejlesztésü típussal váltsák le az elavult, régi harci gépeket.

A repülőgép szerkezeti felépítése

A terv az amerikaiaktól való függetlenségen és a közös fejlesztés, illetve gyártás költséghatékonyságán alapult. A hidegháború vége és az azt követő költségvetési megszorítások a fegyverkezésben, valamint a hosszú fejlesztési periódus és a nem várt müszaki problémák odáig vezettek, hogy a típus csak az elmúlt években állhatott rendszerbe, a költségek pedig jelentősen megemelkedtek. Ennek ellenére egy igen figyelemreméltó, korszerü és nagy harcértékü harci repülőgépet alkottak a mérnökök, mely a programban részt vevő országok légierejében meghatározó szerepkört fog betölteni.

A kissé szögletes formájú, kacsaszárnyairól könnyen felismerhető, két hajtómüves Eurofighter Typhoon egy magas technológiai szintet képviselő repülőgép. Az alapkoncepciónak megfelelően úgy alakították ki, hogy egyaránt alkalmas legyen a légi fölény kivívására, csapásmérésre és felderítésre. A jövőben széleskörüen fejleszthetőek a képességei, mind elektronikai, mind aerodinamikai (pl. tolóerővektor-szabályozós hajtómüvekkel) téren.A pilótafülkét a tökéletes ergonómia és a maximális funkcionalitás jellemzi. Nagyméretü színes kijelzők és teljesen integrált számítógépes rendszer segíti a Martin Baker MK–16A típusú katapultülésben helyet foglaló pilóta munkáját. Fejlett radarja és kiterjedt elektronikai ellentevékenység-rendszerei növelik a Typhoon harcértékét.

Typhoon a gyártósoron

Tájfun Ibéria felett

A spanyolok 13%-os részesedést vállaltak a programban, ez vonatkozik a gyártásra és a megrendelésállományra is. Összesen 87 darab Typhoon (helyi jelölése C.16) áll majd rendszerbe a dél-európai országban, ebből 71 darab lesz együléses és 16 darab kétüléses verzió. A CASA cég getafei repülőgépgyárában készül többek között a Typhoonok jobb szárnya, valamint számos elektronikai rendszer. A kétüléses gépek összeszerelését is itt végzik.Az új gépek rendszeresítése meglehetősen szerencsétlenül indult, ugyanis 2002. november 21-én kiképzési repülés közben az egyik legelső kétüléses példány a hajtómüvek leállása miatt Madridtól 110 kilométerre lezuhant. Azóta szerencsére nem történt hasonló baleset, és a gépek szolgálatba állítása megfelelően halad. A gépeket a pilóták átképzéséért felelős alakulaton kívül négy első vonalbeli repülőszázad kapja meg. Ezek közül a Morón légibázison állomásozó 111. század már el is érte a bevethetőséget. A harci századok mindegyike 18 darab géppel rendelkezik.

Kiképzési repülésre indul a Typhoon és pilótája a Morón légibázison

Legfontosabb feladat a régi F–4 Phantom, F–5 Tiger és Mirage F1 harci gépek leváltása az új típussal, ugyanakkor valószínüsíthető, hogy az eredeti elképzelésekkel szemben a modernizált F/A–18 Hornet vadászbombázók továbbra is rendszerben maradnak.

Nagy teljesítményü hajtómüveinek és kedvező aerodinamikai kialakításának köszönhetően a Typhoon rendkívül dinamikus manőverezésre képes, így a légi bemutatók egyik legnagyobb sztárja. A spanyol pilóta is minden bizonnyal elkápráztatja majd a kecskeméti repülőnap közönségét

A Typhoonokkal felszerelt 111. század a Sevilla közelében található Morón légi támaszponton állomásozik. Érdekesség, hogy 1984 óta ez a bázis az amerikai ürrepülőgépek egyik – vészhelyzetek esetén használható – európai kitérő repülőtere. Amennyiben időjárási vagy egyéb probléma adódik az észak-amerikai kijelölt támaszpontokon, akkor a Földre visszatérő ürrepülőgép pályáját úgy módosítják, hogy az a megfelelően felkészített kitérő repülőterek egyikén – például Spanyolországban – landoljon.

Legfontosabb müszaki adatok

 

Hossz: 15,96 méterFesztávolság: 10,95 méterMaximális felszállótömeg: 23 tonnaHajtómü típusa: 2 darab EuroJet EJ–200Maximális sebesség: 2 Mach Fegyverzet: egy darab beépített Mauser Bk27 gépágyú és 7,5 tonna függeszthető fegyverzet (AMRAAM, IRIS-T, Sidewinder, ASRAAM stb. légiharc-rakéták, valamint precíziós és normál bombák, rakéták)

A Eurofighter Typhoon harci gépeket több ország beszerzési tenderére is benevezték, eddig konkrét megrendelés Ausztriából (15 gép) és Szaúd-Arábiából (72 gép) érkezett a típusra. Görögország is érdeklődik a közös európai harci gép iránt, valamint a Typhoon esélyes lehet egy jövőbeni japán tenderen is.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 07., 20:15
Egy hely, ahol találkozik a legmodernebb haditechnika az örök klasszikusnak számítóval: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési szakán nem csak pilótákat képeznek, hiszen a merev- és forgószárnyasok üzemeltetése és karbantartása legalább annyira fontos, mint azok vezetése.
2024. 11. 29., 14:54
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
2024-12-14 16:00:42
Kovács Krisztián ezredest nevezték ki az MH Kiss József 86. Helikopterdandár új parancsnokává 2025. január elsejei hatállyal. Elődje, dr. Bali Tamás dandártábornok az MH Összhaderőnemi Műveleti Parancsnokság parancsnokhelyetteseként folytatja katonai szolgálatát.
2024-12-11 16:45:48
A Wizz Air örömmel jelenti be, hogy a World Finance szaklap “Carbon Awards 2024” programjában karbonintenzitásának csökkentéséért és a fenntarthatóbb üzemelésért bevezetett gyakorlatok elismeréseként elnyerte a “Legjobb légitársaság a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséért” elismerést.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 12. 19., 11:57
A két H225M helikopter megérkezése, azt jelenti, hogy a megrendelt 16-ból már 14 a Magyar Honvédségnél van – tette hozzá Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
2024. 12. 17., 12:25
A keskenytörzsű, közepes hatótávolságú utasszállítóhoz a légitársaság az amerikai Azorra lízing- és vagyonkezelő cég közvetítésével jutott hozzá.
2024. 12. 15., 22:13
Annak idején, amikor a Lockheed a P-3 Orion tervezésébe fogott, nem is volt kérdéses, hogy az óceánnal körülvett Ausztrália légierejénél is megjelenik majd a típus, de hogy valamivel több, mint fél évszázadon át, 2023 végéig repül majd a kengurus felségjellel, azt talán ők sem gondolták.
2024. 12. 13., 10:46
Az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárnál tett látogatást dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke.

  Legfrissebbek most

A JETfly magazin 2000 óta szolgáltatja a friss hazai és nemzetközi híreket a katonai repülés világából! A töretlen bizalmat megköszönve kívánunk Olvasóinknak Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Repülős Élményekben Gazdag, Boldog Új Évet!

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.