2021. július 2-án tartották meg a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison azt a sajtótájékoztatót, mely lényegében az augusztus 28-29-én megrendezendő Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutató hivatalos nyitányát is jelentette.
Szerkesztőségünk az utóbbi időszakban napi szinten kapta a kérdéseket a már 2020-ban bejelentett esemény kapcsán, melynek újbóli megrendezésére 2013 óta vár a magyar és a nemzetközi repülős közösség. A mai naptól a kérdésekre már válaszokat is tudtunk adni érdeklődő Olvasóinknak, hiszen a Kecskeméti Repülőbázison megrendezett sajtótájékoztatón hivatalosan is bejelentették, hogy a rendezvényt reményeik szerint - az aktuális járványügyi szabályoknak megfelelően - meg tudják tartani.
A sajtótájékoztató 12 órától vette kezdetét, mely előtt lehetőség nyílt dinamikus programelemek dokumentálására is: a központi zónában a 43-as oldalszámú JAS 39D, illetve a 34-es oldalszámú JAS 39C repülés előtti felkészítését, kigurulását, illetve felszállását fotózhattuk, illetve ugyanezen momentumokat a 33-as oldalszámú JAS 39C Gripen esetében is. Ez utóbbira azonban most a legtöbb figyelem hárult, hiszen Szentendrei Dávid százados, Gripen demo pilóta, ezzel a példánnyal mutatta be látványos, dinamikus programját.
A sajtó képviselőinek útja ezt követően a Gripen hangárok felé vezetett, melyek egyike adott helyet - már megszokott módon - a hivatalos eseménynek. A sajtótájékoztatón jelen volt többek között dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter, dr. Ruszin-Szendi Romulusz vezérőrnagy, a Magyar Honvédség parancsnoka, Kilián Nándor vezérőrnagy, a Magyar Honvédség Parancsnoksága légierő haderőnemi szemlélője és Ugrik Csaba dandártábornok a Kecskeméti Repülőbázis parancsnoka. Dr. Benkő Tibor beszédében elmondta, hogy az elnyúló járványhelyzet nagyon megnehezítette a szervezés folyamatát, de az átoltottságnak köszönhetően megkaptuk az esélyt arra, hogy 2013 után ismét megrendezhető legyen a Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutató. A honvédelmi miniszter kihangsúlyozta, hogy a legutóbbi rendezvény óta jelentős átalakuláson ment át a Magyar Honvédség: a Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programnak köszönhetően számos új haditechnikai eszköz beszerzése történt meg, melyeket most be is tudnak mutatni a közönségnek, hozzátéve, hogy a hasonló programok a toborzás szempontjából is kiemelt fontosságúak. A tárcavezető elmondta azt is, hogy nemzetközi résztvevőkkel tarkított eseményről van szó, ami azért magában hordozza a publikált lista változásának lehetőségét, bíznak abban, hogy a járványhelyzet továbbra is kedvezően alakul hazai és nemzetközi szinten egyaránt.
Dr. Ruszin-Szendi Romulusz vezérőrnagy, akit egy hónapja neveztek ki a Magyar Honvédség Parancsnokának, beszédében kitért arra, hogy a pandémiás helyzetben sok plusz feladat hárult a magyar katonákra a válsághelyzet kezelését tekintve, mindezek mellett természetesen alapfeladataikat is ellátták. Hangsúlyozta, hogy a Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutató kiváló terep arra, hogy megmutassák a civilek számára, milyen fejlődésen ment át a honvédség az elmúlt évek alatt: külön kiemelte a fiatalabb generációt, akiket számtalan érdekességgel (pl. VR bemutató, lézeres céllövészet komoly főnyereménnyel) várnak augusztus utolsó hétvégéjén, élni kell a modern kor vívmányaival és meg kell ragadni ezeket a lehetőségeket, hogy felkeltsék a fiatalok érdeklődését a honvédség és annak eszközei iránt. A parancsnok beszédében nem feledkezett meg a Magyar Honvédség fegyvernemi napjai közül a július 2-án ünneplő repülőműszakiakról sem: az ő áldozatos munkájuk nélkül ez a nagyszabású rendezvény sem jöhetne létre.
A Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutató konkrét programjának részleteiről már Kilián Nándor vezérőrnagy tájékoztatta a jelenlévőket: elmondta, hogy a hivatalos megnyitó 10 órakor várható (kapunyitás már 8-kor), mely után nem maradhat el a díszelgő kötelék sem. A program meghívottjai már láthatóak a sajtótájékoztató napján aktivált https://repulonap2021.hu weboldalon: Kilián Nándor vezérőrnagy elmondta, hogy a lista még nem teljes, így, hogy hivatalosan is bejelentették a rendezvényt, további külföldi visszaigazolások is várhatóak, példaként Hollandiát és Belgiumot említette. Nem maradunk műrepülő csapatok bemutatója nélkül (pl. Turkish Stars, Wings of Storm, Saudi Hawks), illetve külföldi demo-k nélkül sem: tervezetten látható lesz - igazi kuriózumként - a román MiG-21-es, a brazil Super Tucano, illetve a KC-390-es katonai szállító repülőgép, melyből két példányt rendszeresít a Magyar Légierő. Érdemes ellátogatnia a rendezvényre a Gripen (hazai+cseh) a Typhoon (brit+olasz) és a helikopterek (cseh Mi-24) rajongóinak, továbbá újdonságként a földön is lesz dinamikus, harcjárműves (pl. Leopard, Gidrán) bemutató.
Itt szeretnénk megjegyezni, hogy a fórumokon lehet olvasni sok olyan véleményt, amiben különböző, korábban Kecskeméten járt típusokat hiányolnak: a mostani helyzetben a legtöbb ország lemondta a repülőnapját, számos légierő demo csapata nem, vagy csak alig tervezett be 2021-re külföldi szereplést, ha ilyen szemmel nézzük a listát, akkor a kecskeméti rendezvény így is kínál látnivalót és eddig még nem látott típusokat. A sajtótájékoztatón elhangzott az is, hogy a repülőnapnak lesz "speaker-e", méghozzá Szujó Zoltán személyében: videóüzenetben tudatta, hogy nagyon várja már a rendezvényt, személyesen most nem tudott jelen lenni. Elkészült továbbá a Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutató hivatalos beharangozó filmje, melyet le is vetítettek a sajtótájékoztatón:
A rendezvény helyszínére történő belépés aktuális szabályaival, a jegyvásárlással, a parkolással, stb. kapcsolatos fontos információkat már elérhetik Olvasóink a jelzett https://repulonap2021.hu folyamatosan frissülő weboldalon. A spotterek és a sajtó képviselői szintén ezen a felületen találják meg a regisztrációhoz szükséges tudnivalókat.
A meghívóért ezúton is köszönetet mondunk a Honvédelmi Minisztérium Sajtó Osztályának, illetve a Kecskeméti Repülőbázis Kommunikációs és Protokoll Alosztályának!
További fotók és információk naponta frissülő Facebook oldalunkon!
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.