2025. 04. 26. szombat
Ervin
: 407 Ft   : 359 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Kína lekopírozta az orosz Szu-33 vadászrepülőgépet

JETfly  |  2010. 06. 04., 15:37

Kína elkészült negyedik generációs, hajófedélzeti repülőgépének, a J-15 prototípusával. A kínai vadászrepülőgép az orosz Szu-33 kínai másolata. A kínai másolat az orosz repülőgép egy prototípusának – T10K – alapjain épült meg, amelyet Kína még 2005-ben vásárolt Ukrajnától. A kínai vadászrepülőgépet felhajtható szárnyakkal látják el, ami újdonságnak számít, mivel korábban még nem alkalmaztak ilyen jellegű technológiát kínai repülőgép építése során. A J-15 sorozatgyártásának beindulása után a vadászrepülőgépek a Shi Lang kínai repülőgép-hordozón fognak szolgálatot teljesíteni.

Információk szerint Kína a közeljövőben megkezdi földi kísérleti kiképző repülő komplexumának (NITKA) építését kifejezetten hajófedélzeti repülőgépek tesztrepüléseinek végrehajtására, valamint a repülőszemélyzetek kiképzésére. A létesítmény az ukrajnai Szaki városának közelében található, hasonló központ alapján épül meg. Az, hogy a kínai repülési komplexum mikorra készül el ma még nem tudható. Az azonban valószínünek látszik, hogy a komplexum méretei megegyeznek majd a Shi Lang repülőgép-hordozó méreteivel, követve az ukrán NITKA metódusát, ahol is a méretek egybeesnek a Kuznyecov repülőgép-hordozó méreteivel.

 

Az Ukrajnában található NITKA

 

Korábban Kína tárgyalásokat folytatott Oroszországgal 50 darab Szu-33 típusú vadászrepülőgép megvásárlásáról, majd hirtelen lecsökkentették a megvásárlandó repülőgépek számát kettőre. A beszerzendő repülőgépek számának csökkentésére válaszlépésként Oroszország megszakította a tárgyalásokat. Az ok egyértelmüen a technológia kiszivárgásától való félelem volt.

Mint az köztudott – mi is több hasonló jelenségről beszámoltunk már – Kína nem első ízben másol le technológiát. Még az 1990-es években Kína megalkotta J-11 típusú repülőgépét, ami az orosz Szu-27SzK típus másolata. A J-11 típus túlnyomó többségében orosz hajtómüvekkel van ellátva, azonban 2007-től Kína saját gyártmányú, a Woshan cég által gyártott hajtómüveket épít be a repülőgépekbe.

Orosz lapértesülések szerint Kína a közeljövőben mintegy 1200 vadászrepülőgépet kíván összeszerelni és exportálni – amelyek az orosz Szu-27, Szu-30 és MiG-29 másolatai.

Napjainkban a kínai légierő számára gyártott J-6, J-7, H-6, Y-5, Y-7 és Y-8 típusú repülőgépek – az orosz és ukrán MiG-19, MiG-21, Tu-16, An-2, An-24 és An-12 típusok modernizált másolatai.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 07., 17:00
Az F-35-ös program partnerországai között Norvégia lett az első, melynek teljessé vált az ötödik generációs harci repülőgép flottája: a két utolsó példányt a napokban adta át az amerikai gyártó.
2025. 04. 01., 18:00
Svédország - novemberben aláírt szándéknyilatkozatának folytatásaként - hivatalosan is megerősítette, hogy a brazil Embraer C-390 típusával modernizálja szállító repülőgép flottáját, búcsút intve a kiöregedő C-130H Herculeseknek.
2025-04-15 12:13:17
Az egyre gyakrabban jelentkező, szélsőséges időjárási jelenségek komoly kihívást jelentenek a légi közlekedésben és a légiforgalmi irányításban, különösen a nyári időszakban. Az egyre szeszélyesebb időjárás negatív hatásainak mérséklésére a HungaroControl szorosabb együttműködésbe kezdett hazánk meteorológiai szolgáltatójával, a HungaroMet-tel.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 04. 23., 10:29
A NASAMS rendszer rakétatöltése precizitást és összehangolt csapatmunkát igényel.
2025. 04. 22., 15:23
Délutáni és esti kiképzési gyakorlatot tart a kecskeméti repülődandár kedden, szerdán és csütörtökön - közölte a Magyar Honvédség vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár a közösségi oldalán.
2025. 04. 22., 14:00
Világszerte több tucatnyi olyan telep található, ahol kiérdemesült, vagy leállított repülőgépeket tárolnak alkatrészbányaként, illetve a légiforgalomba visszatérés reményében.
2025. 04. 10., 09:43
Az amerikai haditengerészet utolsó hagyományos meghajtású repülőgép-hordozóját, az egykori USS John F. Kennedyt – becenevén Big Johnt - 2007-ben vonták ki a hadrendből.

  Legfrissebbek most

Pontosan két évvel ezelőtt bemutatkozó interjút készített Tőrös István dr. Bali Tamás ezredessel, aki akkor vette át az MH Kiss József 86. Helikopterdandár parancsnoki beosztását. Két év után ismét van miről beszélgetniük.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.