Linköpingi Visszhang.
A svéd SAAB május 18-án ünnepélyes keretek között mutatta be a 39-8 jelzésű prototípust, amely a jól ismert és bevált Gripen legújabb JAS-39E változata. Első ránézésre csak apró különbségeket lát a felületes szemlélő, az Echo azonban nem túlzás, hogy egy kategóriaugrást eredményez, hiszen az eddig a könnyű harci gépek közé sorolt Gripen a közepes kategóriák képességeivel fog rendelkezni. Nem túlzó a párhuzam, a JAS-39E adottságai legalább annyival múlják felül a C/D-ét, mint a Super Hornet a Hornetét, azzal a lényeges különbséggel, hogy a svéd gép méretei messze kisebb mértékben növekedtek.
Az első példány teljes "harci díszben" állt a nyilvánosság elé, két a jövőben rendkívül fontos fegyverfajtával a felfüggesztőin. Az egyik a nagy távolságban lévő légi célok megsemmisítésére szolgáló, közös európai együttműködéssel fejlesztett és a rendszerbe állítás küszöbén lévő Meteor rakéta, a másik pedig az amerikai SDB kisméretű, de nagy távolságra autonóm módon elrepülő precíziós irányítású bomba, amelyből négyzáras felfüggesztők segítségével akár tucatnál többet hordozhat a JAS-39E. Hozzá kell tenni, hogy az említett új fegyvereket a Gripen C/D verziója is bevetheti a jövőben, amennyiben telepítik fedélzetükön az új, MS20-as szoftvercsomagot. A svéd légierőben ez már meg is kezdődött, így az új képességek egy részénél nem kell megvárni, míg az új Echo változat 2023-ra eléri a kezdeti bevethetőséget.
Három évvel később már mind a 60 "koronás" felségjelű JAS-39E szolgálatban áll, és ugyancsak teljesül a 36 darabos brazil megrendelés is. A gyártó természetesen további jelentős exportra számít, amelynek jó esélye van, hiszen a Gripen NG-nek is nevezett típus képességei ezt megalapozzák.
Minden új harci repülőgép létrejöttét megelőzik a hosszú távú védelempolitikai elemzések. Az utóbbi évek orosz fegyveres beavatkozásai nagymértékben befolyásolták a svéd honvédelmi jövőkép alakulását. Felmerülhet a kérdés, hogy a skandináv állam miért nem a jelenlegi legkorszerűbb elvek mentén fejlesztette tovább a Gripent. Az alacsony észlelhetőség, a "lopakodótechnológia" ténylegesen elsődleges fontosságú lehet egyes esetekben, de nem mindig. A ráfordítás hatalmas, az előny is, de vannak más módszerek, amelyekkel az ellenfél ez irányú képességeit legalább részben kompenzálni lehet. Mivel annak esélye, hogy a jövőben a svéd légierő vagy más a Gripen NG-t alkalmazó ország amerikai F-22-es vagy F-35-ös gépekkel kerül szembe egy konfliktus során, a nullánál alig lehet nagyobb, ezért tényleges "csúcsellenfélként" az orosz PAK-FA jöhet szóba. Annak kialakítása arra utal, hogy a "lopakodóképessége" kevésbé kifinomult, és ebből adódóan az észlelhetőség mértéke még orosz források szerint is nagyobb, mint a már szolgálatban álló ötödik generációs típusoké. A svéd koncepció ezért előnyben részesítette a felderítési képesség javítását és a csúcsszintű elektronikai ellentevékenység megteremtését, amivel ellensúlyozni lehet a potenciális ellenfél észlelhetőség terén meglévő előnyét.
A Gripen ugyanis nem alacsony észlelhetőségű, bár a radarhullámok visszaverődésének csökkentésére történtek konkrét lépések. Az AESA rendszerű fedélzeti radarja ugyanakkor képes megfelelő időben felderíteni az ellenséges "lopakodókat", a beépített zavarórendszer pedig akár nullára csökkentheti az ellene indított rakéták találati valószínűségét. A svéd koncepció a mozgatható antennával szerelt radart preferálta, ezzel lehetővé válik a látómező kiszélesítése. Ennek előnye, hogy a megsemmisítésre kiszemelt célhoz képest 90 fokos irányba repüljön (beamingeljen), amikor a másik gép Doppler-radarja elveszíti, és közben a saját úton lévő rakétája számára képes küldeni a pályakorrekciós jeleket.
A JAS-39E Gripen NG egyes megoldásait már a prototípus megépülése előtt is kipróbálhatták a Gripen Demo segítségével. A 803-as számú kétüléses B változat átépítésével létrejött gép már a módosított, 40%-kal nagyobb befogadóképességű üzemanyagtartályokkal, kijjebb helyezett főfutókkal és a törzs alatti plusz-fegyverfelfüggesztőkkel rendelkezett. A tapasztalatok alapján módosított Echo mérethű makettjét már két éve láthattuk Farnborough-ban és több más bemutatón, de ehhez képest is több eltérést mutat a május 18-án nyilvánosság elé tárt 39-8-as számú prototípus. Az egyszerűsített orrfutó félvillás megoldású a tömegcsökkentés érdekében, a leszálló fényszórók már LED-technológiával készültek, módosult egy sor antenna és szenzor elhelyezése.
Lényegesen eltér az új típus gyártástechnológiája, például módosult a törzs és a szárny csatlakozása. Az új futóműrendszer következtében a szárny belső harmada szerves egységet képez a törzzsel, a külső szekció osztási síkja a belső fegyverzetfelfüggesztő mellett található. Számos új technológiát alkalmaztak a sárkányszerkezet egyszerűbb és kevesebb összetevőből történő kialakítása érdekében, amivel tömeget és költséget lehet megtakarítani. Mindezek ellenére a JAS-39E nehezebb lett. Ezen nem lehet csodálkozni, a 8 tonnára nőtt üres tömeget kompenzálta az új F414-es hajtómű 20%-kal nagyobb tolóereje. A gép felsorolt előnyei mellett természetesen hátrányok is keletkeztek. A manőverezőképességet befolyásolja, hogy a felületi terhelés romlott, és a légellenállást sem csak az új futógondolák s fegyverzetfelfüggesztők növelik, hanem az új radar miatt szükségessé vált beömlőnyílás a függőleges vezérsíkon, a közeledő rakétákra figyelmeztető optikai érzékelők a kacsa vezérsíkok előtt, a szárnyvégeken lévő jókora EW antennák, a szélvédő előtti Skyward infrakamera stb. Ugyancsak megemlítendő, hogy a Meteor rakéták torlósugár-hajtóművének beömlőnyílásai is jelentős légellenállást eredményeznek, azonban mindezen hátrányokat ellensúlyozzák az új képességek.
A JAS-39E még két további prototípusa épül, ezekkel három év alatt befejezik a repülési teszteket, és ezt követően megkezdődhet a szériagyártás. A brazilok által megrendelt gépek egy részét a hazai Embraer cég építheti meg. A sárga-zöld felségjelű gépek több szempontból különböznek majd, például a tervek szerint lesz kétüléses verzió is, ezenfelül a pilótafülke műszerezettsége, pontosabban annak hiánya is tetten érhető lesz, ugyanis a brazilok egyetlen nagyméretű képernyős kijelzőt akarnak, míg a svédek egyelőre maradnak a három display mellett.
A JAS-39E fejlesztését a jövőben is figyelemmel követjük, így még bizonyosan lesz róla szó az ARANYSAS oldalain.
Forrás: aranysas.hu
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.