Az orosz függőség csökkentése és Kína növekvő katonai erejét ellensúlyozandó, Vietnam amerikai és európai gyártókkal tárgyal vadász-, tengerészeti járőr és pilóta nélküli repülőgépek beszerzéséről.
Információk szerint Vietnam a Saab JAS-39E/F Gripen NG, a Eurofighter Typhoon, a Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon és a Boeing F/A18E/F Super Hornet iránt érdeklődik elsősorban, azonban képben van a koreai F/A-50 könnyű vadászrepülőgép is, amelyet a Lockheed céggel közösen fejlesztettek.
Amennyiben a jelenleg még feltételes módú repülőgép beszerzés létrejön, Vietnam száz vadászrepülőgép beszerzését tervezi a meglévő 144 MiG-21 Fishbed vadászgép, valamint a 38 Szu-22 Fitter csapásmérő repülőgép leváltására. Az új típus a jelenleg üzemeltetett, mintegy tucatnyi Szu-27 Flanker és harminkét Szu-30MK2 Flanker mellett látná el az ország védelmét.
Annak ellenére, hogy Washington és Hanoi kapcsolata az utóbbi években sokat javult, annak jelenleg nem sok az esélye, hogy Vietnam amerikai vadászgépeket vásároljon. A vietnami háború emléke még élénken él az ázsiai országban, ezért Hanoi valószínűleg fenntartással fogja kezelni az amerikai cégeket. Lapértesülések szerint Vietnam előrehaladott tárgyalásokat folytat a Eurofighter Typhoon vásárlásáról.
Hanoi a vadászgépek mellett, a Pekinggel fennálló tengeri viták miatt tengerészeti járőr- és légtérfelügyeleti repülőgépek beszerzését is tervezi, amelynek érdekében Hanoi már tárgyalt Svédországgal járőrgépekről és Saab 340 vagy Saab 2000 légtérellenőrző gépekről.
Vietnam már tárgyalt az Airbus C-295, a Lockheed C-130 Sea Hercules és a Boeing P-8 Poseidon esetleges megvásárlásáról is. A Boeing ajánlata nem tartalmazza a tengeralattjáró-elhárító képességeket, így az valószínűleg kiesik a versenyből.
Hanoi pilóta nélküli felderítő repülőgépek vásárlását is tervezi partvonala ellenőrzése megerősítése érdekében, azonban egyelőre nem ismert milyen típusban gondolkodnak. A Kínával fennálló változatlan feszültség miatt Hanoi biztos megvizsgálja majd a lehetőségeket és ennek során megkezdődik a közeledés Washington és Vietnam között.
Forrás: nationalinterest.org
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.