2025. 02. 22. szombat
Gerzson
: 405 Ft   : 386 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Alapfeladataink

JETfly  |  2002. 05. 21., 13:25

Történelmi léptékkel mérve is meghatározó nap volt 1999. március 12-e, ugyanis hazánk akkor vált az Észak-atlanti Szövetség tagjává. Ezzel az eseménnyel Magyarország visszatért oda, ahova történelme, kultúrája és meggyőződése szerint mindig is tartozott. Ezt a döntést a magyar polgárok szabad akaratukból hozták.

A tagsággal szövetségeseink elismerték, hogy a rendszerváltozás sikeresen lezárult. Magyarország demokratikus jogállam, ahol müködik a piacgazdaság, tiszteletben tartják az emberi jogokat, és érvényesül a hadsereg feletti demokratikus kontroll. Hazánk olyan kapcsolatot alakított ki a szomszédos és térségbeli országokkal, amely stabilizálólag hat az egész régióra.

A NATO csatlakozással Magyarország intézményileg is az euroatlanti értékközösség tagja lett, hiszen a tagországokkal közösek az értékeink, tehát ennek alapján az érdekeink és a céljaink is. Hazánk a politikai-biztonsági szövetségi rendszer teljes jogú tagjaként hatékonyan képes hozzájárulni e közös értékek védelméhez. A NATO tagság nemzedékekre meghatározza az ország lakosainak biztonságát és jövőjét. Az Európai Unióhoz történő csatlakozásunk szempontjából is fontos, hogy szövetségeseink - akiknek többsége egyben az unió tagja - pontosan tudják, hogy milyen módon és mértékben vagyunk képesek hozzájárulni a közös célok eléréséhez. NATO-tagságunk összhangban van kül- és belpolitikai törekvéseinkkel, ezért hasznosan szolgálja azok előmozdítását.

A csatlakozás óta eltelt egy esztendő pozitív mérleggel zárult. Magyarország teljes mértékben bekapcsolódott a szövetség és intézményei munkájába. Hazánk már nem számít "új" tagnak, a NATO nem is tesz ilyen különbségeket. A szövetség politikailag és katonailag érdemi szerepvállalást, hozzájárulást vár el tőlünk. Mi pedig eleget tudunk és kívánunk tenni ezen elvárásoknak. Befolyásunk megerősödött, véleményünkre számítanak, és azt figyelembe veszik. Politikai integrációnk a szövetségbe befejeződött, a beilleszkedés feladatait pedig folyamatosan valósítjuk meg. A tagság felgyorsította a saját érdekeink szempontjából elengedhetetlenül szükséges haderőreform tervezését és végrehajtását, amelynek célja egy képességorientált, korszerü, hatékony és fenntartható haderő kialakítása. Ez a folyamat rávilágított azokra a területekre, ahol további előrelépés szükségeltetik.

A NATO-tagság révén Magyarország olyan biztonsági garanciákkal rendelkezik, amelyeket semmilyen más módon nem lehetett volna elérni. A NATO-csatlakozás semmiképpen nem járt anyagi hátránnyal, hiszen a szövetség számos katonai infrastrukturális fejlesztéseket célzó projektet és befektetést finanszíroz. Ez azt jelenti, hogy az ország biztonsága a költségek szempontjából is a NATO keretén belül a leghatékonyabb.

Alig néhány héttel a csatlakozásunk után bebizonyosodott, hogy helyesen döntöttünk. A koszovói katonai fellépés ugyanis elkerülhetetlenné vált, és kétségtelen, hogy hazánk ezt az időszakot egészen másképp élhette meg a tagság által nyújtott biztonsági garanciák mellett. A koszovói fellépés során Magyarország olyan teljes értékü szövetségesnek bizonyult, amely képes volt hozzájárulni a közös célok eléréséhez. Ugyanakkor Jugoszláviával szomszédos országként, és a vajdasági magyarság sorsát is szem előtt tartó sajátos helyzetéből fakadóan képes volt érvényesíteni nemzeti érdekeit, ehhez megnyerni a szövetséges támogatását a konszenzuson alapuló döntéshozatali mechanizmusban.

A NATO-nak a szövetségi rendszer gerincét alkotó alapvető érdekeinek védelmében indított 78 napos katonai akciója tulajdonképpen gyorsított integrációt jelentett Magyarország számára. A koszovói válság rendezése is bebizonyította, hogy számunkra a NATO a közös értékrendet osztó államok politikai-katonai szövetsége.

A KFOR-ban résztvevő magyar katonai alakulat fontos feladatot kapott, amelyet a szövetség értékelése szerint a NATO által elvárt magas szinten teljesít.

A szövetség bővítése révén kiterjedt a stabilitás és a biztonság övezete. Ezzel egyidejüleg megnőtt Magyarország felelőssége az európai biztonság erősítésében, nagyobb lett hazánk diplomáciai mozgástere és nemzetközi tekintélye, valamint megerősödtek transzatlanti kapcsolatai. Szerepünk felértékelődött, hiszen a NATO déli parancsnokságához tartozunk, a legjelentősebb kihívások pedig várhatóan déli, délkeleti irányból érik a szövetséget. Ezen kívül előnyt jelent, hogy a térséggel kapcsolatosan tapasztalatokkal rendelkezünk, amelyekre a szövetség számít. Feladataink között az is szerepel, hogy a már megteremtett közép-európai stabilitást kisugározzuk a délkelet-európai régióra is. Érdekünk az, hogy szomszédaink és a régióbeli országok euroatlanti elkötelezettsége erősödjön, ezért készek vagyunk átadni a magyar politikai, gazdasági és társadalmi átalakulás tapasztalatait, valamint segíteni ezen országok felzárkózását.

Magyarország következetesen támogatja a NATO jövőbeni bővítését célzó "nyitott ajtók" politikáját, amelynek hitelességét a három ország felvétele önmagában is megerősített. Nem igazolódtak be azok a feltevések, amelyek a bővítés első körének következményeként új választóvonalak kialakulását vetítették előre.

Hazánk a NATO tagjaként kiegyensúlyozott és sokoldalúan fejlődő kapcsolatok ápolásában érdekelt Oroszországgal. A kétoldalú kapcsolatok fejlesztésével is hozzájárulhatunk a szövetség és Oroszország közötti együttmüködés felújításához. Szintén fontosnak tartjuk az Ukrajnával történő együttmüködés további bővítését.

Magyarország a Szövetség tagjaként eredményesen tudott fellépni annak érdekében, hogy a NATO 50. évfordulója alkalmából megrendezett washingtoni csúcstalálkozó dokumentuma rögzítette a vajdasági magyar nemzeti közösség érdekeinek és biztonságának védelmét.

Hazánk a kezdetektől tevékenyen és kezdeményezően vesz részt a Délkelet-európai Stabilitási Egyezmény céljainak végrehajtásában, kiemelt figyelmet fordít a demokratizálásra és az emberi, valamint a kisebbségi jogok érvényesítésére. Hozzájárulásunk a Stabilitási Egyezményhez széles körüen elismert.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 04., 15:48
A Kínai Népköztársaság repülőiparának legkomolyabb seregszemléjét kétévente rendezik meg. A hivatalos nevén Kínai Nemzetközi Légi- és Űrkutatási Kiállítás a ritka alkalmak egyike, amikor a messze földről érkezők is megismerhetik a helyi fejlesztéseket, és véleményt alkothatnak a közeli - vagy távolabbi elképzelésekből.
2025. 01. 29., 12:12
Repülőműszaki szakmai héten vett részt január 21. és 24. között a pápai MH 47. Bázisrepülőtér repülést biztosító századának teljes állománya, hogy felkészüljön a repülőműszaki és a speciális repüléskiszolgálási feladatok szakszerű végrehajtására a 2025-ös kiképzési évben.
2025-02-10 10:33:12
Alig hat héttel az évkezdés után ismét új légitársasággal bővül a VINCI Airports hálózat részeként működő Budapest Airport menetrendje. A Budapest és a kazahsztáni Simkent városa között induló új, közvetlen összeköttetést a SCAT Airlines üzemelteti május 27-től, teljesen új célállomást adva hozzá a Budapest Airport folyamatosan bővülő desztinációs kínálatához.
2025-02-05 11:27:24
Éppen 10 éve törölte el a HungaroControl – Európában elsőként – a teljes légi útvonalhálózatot, ezzel lehetővé téve a repülőgépek korlátozások nélküli, szabad légtérhasználatát. Az innovatív forgalomszervezési koncepciónak (Hungarian Free Route, HUFRA) köszönhetően az elmúlt évtized során a hazánk felett átrepülő járatok útvonala összesen 15 millió kilométerrel rövidült, és több mint 180 millió kilogrammal kevesebb szén-dioxid került a levegőbe.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 02. 17., 09:48
A Gulfstream Aerospace hamarosan átadja a megrendelőjének az utolsó G650(ER) business jetet. A jövő a G800-asoké, a váltómodell még az első félévben megkapja az amerikai Szövetségi Légügyi Hivataltól a szükséges tanúsítványokat.
2025. 02. 13., 09:18
A négynapos tanfolyam február 10-én kezdődött, a Kalkar-i Német Légierő Műveleti Parancsnokság NATO Allied Command Transformation (ACT) által akkreditált kiképzőközpontja, valamint az MH ÖMP Légierő Hadműveleti és Kiképzési Főnökség fegyvernemi részlege közös szervezésében.
2025. 02. 06., 10:02
Decemberben egy, akkor a nyilvánosság előtt még nem ismert megrendelő jelentette be az igényét nyolc, a gyártási fázis utolsó szakaszához érkezett Boeing 767F-re. Most kiderült: az ügyfél a UPS.
2025. 01. 31., 09:56
Beszélgetés Könczöl Ferenc ezredessel, aki 2025. január 1-től tölti be az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár parancsnoki beosztását.

  Legfrissebbek most

2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.