Történelmi léptékkel mérve is meghatározó nap volt 1999. március 12-e, ugyanis hazánk akkor vált az Észak-atlanti Szövetség tagjává. Ezzel az eseménnyel Magyarország visszatért oda, ahova történelme, kultúrája és meggyőződése szerint mindig is tartozott. Ezt a döntést a magyar polgárok szabad akaratukból hozták.
A tagsággal szövetségeseink elismerték, hogy a rendszerváltozás sikeresen lezárult. Magyarország demokratikus jogállam, ahol müködik a piacgazdaság, tiszteletben tartják az emberi jogokat, és érvényesül a hadsereg feletti demokratikus kontroll. Hazánk olyan kapcsolatot alakított ki a szomszédos és térségbeli országokkal, amely stabilizálólag hat az egész régióra.
A NATO csatlakozással Magyarország intézményileg is az euroatlanti értékközösség tagja lett, hiszen a tagországokkal közösek az értékeink, tehát ennek alapján az érdekeink és a céljaink is. Hazánk a politikai-biztonsági szövetségi rendszer teljes jogú tagjaként hatékonyan képes hozzájárulni e közös értékek védelméhez. A NATO tagság nemzedékekre meghatározza az ország lakosainak biztonságát és jövőjét. Az Európai Unióhoz történő csatlakozásunk szempontjából is fontos, hogy szövetségeseink - akiknek többsége egyben az unió tagja - pontosan tudják, hogy milyen módon és mértékben vagyunk képesek hozzájárulni a közös célok eléréséhez. NATO-tagságunk összhangban van kül- és belpolitikai törekvéseinkkel, ezért hasznosan szolgálja azok előmozdítását.
A csatlakozás óta eltelt egy esztendő pozitív mérleggel zárult. Magyarország teljes mértékben bekapcsolódott a szövetség és intézményei munkájába. Hazánk már nem számít "új" tagnak, a NATO nem is tesz ilyen különbségeket. A szövetség politikailag és katonailag érdemi szerepvállalást, hozzájárulást vár el tőlünk. Mi pedig eleget tudunk és kívánunk tenni ezen elvárásoknak. Befolyásunk megerősödött, véleményünkre számítanak, és azt figyelembe veszik. Politikai integrációnk a szövetségbe befejeződött, a beilleszkedés feladatait pedig folyamatosan valósítjuk meg. A tagság felgyorsította a saját érdekeink szempontjából elengedhetetlenül szükséges haderőreform tervezését és végrehajtását, amelynek célja egy képességorientált, korszerü, hatékony és fenntartható haderő kialakítása. Ez a folyamat rávilágított azokra a területekre, ahol további előrelépés szükségeltetik.
A NATO-tagság révén Magyarország olyan biztonsági garanciákkal rendelkezik, amelyeket semmilyen más módon nem lehetett volna elérni. A NATO-csatlakozás semmiképpen nem járt anyagi hátránnyal, hiszen a szövetség számos katonai infrastrukturális fejlesztéseket célzó projektet és befektetést finanszíroz. Ez azt jelenti, hogy az ország biztonsága a költségek szempontjából is a NATO keretén belül a leghatékonyabb.
Alig néhány héttel a csatlakozásunk után bebizonyosodott, hogy helyesen döntöttünk. A koszovói katonai fellépés ugyanis elkerülhetetlenné vált, és kétségtelen, hogy hazánk ezt az időszakot egészen másképp élhette meg a tagság által nyújtott biztonsági garanciák mellett. A koszovói fellépés során Magyarország olyan teljes értékü szövetségesnek bizonyult, amely képes volt hozzájárulni a közös célok eléréséhez. Ugyanakkor Jugoszláviával szomszédos országként, és a vajdasági magyarság sorsát is szem előtt tartó sajátos helyzetéből fakadóan képes volt érvényesíteni nemzeti érdekeit, ehhez megnyerni a szövetséges támogatását a konszenzuson alapuló döntéshozatali mechanizmusban.A NATO-nak a szövetségi rendszer gerincét alkotó alapvető érdekeinek védelmében indított 78 napos katonai akciója tulajdonképpen gyorsított integrációt jelentett Magyarország számára. A koszovói válság rendezése is bebizonyította, hogy számunkra a NATO a közös értékrendet osztó államok politikai-katonai szövetsége.
A KFOR-ban résztvevő magyar katonai alakulat fontos feladatot kapott, amelyet a szövetség értékelése szerint a NATO által elvárt magas szinten teljesít.
A szövetség bővítése révén kiterjedt a stabilitás és a biztonság övezete. Ezzel egyidejüleg megnőtt Magyarország felelőssége az európai biztonság erősítésében, nagyobb lett hazánk diplomáciai mozgástere és nemzetközi tekintélye, valamint megerősödtek transzatlanti kapcsolatai. Szerepünk felértékelődött, hiszen a NATO déli parancsnokságához tartozunk, a legjelentősebb kihívások pedig várhatóan déli, délkeleti irányból érik a szövetséget. Ezen kívül előnyt jelent, hogy a térséggel kapcsolatosan tapasztalatokkal rendelkezünk, amelyekre a szövetség számít. Feladataink között az is szerepel, hogy a már megteremtett közép-európai stabilitást kisugározzuk a délkelet-európai régióra is. Érdekünk az, hogy szomszédaink és a régióbeli országok euroatlanti elkötelezettsége erősödjön, ezért készek vagyunk átadni a magyar politikai, gazdasági és társadalmi átalakulás tapasztalatait, valamint segíteni ezen országok felzárkózását.
Magyarország következetesen támogatja a NATO jövőbeni bővítését célzó "nyitott ajtók" politikáját, amelynek hitelességét a három ország felvétele önmagában is megerősített. Nem igazolódtak be azok a feltevések, amelyek a bővítés első körének következményeként új választóvonalak kialakulását vetítették előre.
Hazánk a NATO tagjaként kiegyensúlyozott és sokoldalúan fejlődő kapcsolatok ápolásában érdekelt Oroszországgal. A kétoldalú kapcsolatok fejlesztésével is hozzájárulhatunk a szövetség és Oroszország közötti együttmüködés felújításához. Szintén fontosnak tartjuk az Ukrajnával történő együttmüködés további bővítését.
Magyarország a Szövetség tagjaként eredményesen tudott fellépni annak érdekében, hogy a NATO 50. évfordulója alkalmából megrendezett washingtoni csúcstalálkozó dokumentuma rögzítette a vajdasági magyar nemzeti közösség érdekeinek és biztonságának védelmét.
Hazánk a kezdetektől tevékenyen és kezdeményezően vesz részt a Délkelet-európai Stabilitási Egyezmény céljainak végrehajtásában, kiemelt figyelmet fordít a demokratizálásra és az emberi, valamint a kisebbségi jogok érvényesítésére. Hozzájárulásunk a Stabilitási Egyezményhez széles körüen elismert.
Év végi kötelékrepülést hajtottak végre az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár pilótái tíz JAS-39 Gripen vadászgéppel. A kötelék gépei közül nyolc kiképzési repülést hajtott végre, és hozzájuk csatlakozott a készültségi géppár is.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.