2024. 12. 19. csütörtök
Viola
: 410 Ft   : 391 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

KÉPGALÉRIA - Véget ér a Magyar Honvédség afganisztáni missziója

KÉPGALÉRIA - Véget ér a Magyar Honvédség afganisztáni missziója
Darabos Erika  |  2021. 06. 10., 10:41

2021. június 8., kedd fontos nap volt a Magyar Honvédség afganisztáni missziójának történetében, hiszen ezen a napon szállították haza az utolsó, még ott szolgálatot teljesítő magyar katonákat.

A katonák (9 fő) a Magyar Légierő Airbus A319-es (604) utasszállító repülőgépével érkeztek meg a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázisra. Az érkező Airbust a készültségi Gripen géppár kísérte be a repülőtér légterébe: a scenario része volt az is, hogy a sajtó képviselői a másik A319-esből (604) dokumentálhatták a különleges köteléket, az alábbiak szerint látható útvonalon:

Képgaléria megtekintése (21 db kép)
A sajtó képviselői a 605-ös Airbus A319-es fedélzetéről fotózhatták az Afganisztánból érkező 604-es A319-est

A katonákat hazaszállító Airbust az alacsony áthúzás és a földetérést követően vízsugárral köszöntötték a bázison: a külföldi missziót teljesítő katonákat családtagjaik várták a repülőtéren, igazán megható pillanatok tanúi lehettünk.

Képgaléria megtekintése (21 db kép)
A Magyar Légierő készültségi Gripen géppárja kísérte Kecskemétre a katonákat hazaszállító Airbust (604) - Fotó: Darabos Erika

A katonákat többek között Ugrik Csaba dandártábornok, a Kecskeméti Repülőbázis parancsnoka, Kilián Nándor vezérőrnagy, légierő haderőnemi szemlélő és a Magyar Honvédség új parancsnoka, dr. Ruszin-Szendi Romulusz vezérőrnagy is köszöntötte, aki 2021. június 5-én, szombaton vette át kinevezését Áder János köztársasági elnöktől az Országház kupolacsarnokában. Az új parancsnok az Afganisztánban, még május során levont nemzeti zászló átvétele után kezdte meg beszédét, melynek kulcsszavai egyértelműen a köszönet, a kitartás és a helytállás voltak.

Az aktív szereplők méltatása mellett természetesen nem maradhatott el a megemlékezés sem, hiszen a misszió során hét magyar katona vesztette életét. Dr. Ruszin-Szendi Romulusz a sajtó képviselőinek kérdéseire is választ adott, összegzésként pedig hangsúlyozta, hogy az afganisztáni szerepvállalás nagy jelentőségű misszióként vonul be a Magyar Honvédség történelemkönyvébe, a feladatok sikeres teljesítése fontos a NATO tagság szempontjából is, nem beszélve arról, hogy több ezer magyar katona gazdagodott értékes, missziós tapasztalattal a közel két évtized alatt.

Képgaléria megtekintése (21 db kép)
Ünnepélyes keretek között fogadták az Afganisztánból hazaérkező, utolsó magyar katonákat Kecskeméten (Fotó: Vámosi Sándor)

A keddi program repülős részéről egy videót is összeállítottunk Olvasóinknak:

A NATO afganisztáni missziója a végéhez közeledik, a még ott állomásozó szövetséges erők katonái folyamatosan települnek vissza hazájukba: a magyar szerepvállalás 18 év után fejeződik be, ennek részleteiről, a főbb mérföldkövekről a közelmúltban olvashattunk bővebben:

Az Északi Tanácsadó Kiképző és Támogató Parancsnokság május 12-én fejezte be tanácsadási feladatait, áthelyezve a műveleti súlypontot az erők és eszközök stratégiai kivonására, hazacsoportosítására.

A parancsnokság május 16-án, hivatalos ünnepségen vonta le a szervezet, valamint a résztvevő nemzetek lobogóit. A levont magyar nemzeti lobogót Ansgar Meyer dandártábornok, parancsnok az Eltökélt Támogatás Műveletben (Resolute Support Mission - RSM) szolgáló egyéni beosztású magyar katonák nemzeti rangidősének, Virág Zoltán ezredesnek, a Kiképző és Támogató Parancsnokság zászlaját pedig az RSM parancsnokának, Austin Scott Miller vezérezredesnek adta át.

Az afganisztáni szerepvállalás hazánk legjelentősebb és legösszetettebb külföldi katonai küldetése volt az elmúlt közel két évtizedben. Ez idő alatt Magyarország jelentős humán és anyagi-technikai erőforrásokat mozgósított az afganisztáni küldetés sikerének és feltételrendszerének biztosítása érdekében.

A Magyar Honvédség már az afganisztáni szerepvállalás kezdetétől - a különböző szintű törzselemek folyamatos biztosításán túl -, 2004-től egy megerősített századnyi erővel vett részt a Nemzetközi Biztonsági Közreműködő Erők (International Security Assistance Force – ISAF) biztonsági műveleteiben, Kabul térségében.

2006-tól - az ISAF-nak az afgán kormányzati struktúra és funkció kialakítását, valamint az infrastruktúrális újjáépítést előtérbe helyező műveleti irányváltását követően - a Magyar Honvédség átvette egy Tartományi Újjáépítési Csoport (Provincial Reconstruction Team – PRT) vezetését Baghlan tartományban; ezt a feladatot 2013-ban fejezte be. Ebben az időszakban a Magyar Honvédség egy évre szintén feladatul kapta a Hamid Karzai Nemzetközi Repülőtér őrzés-védelmi feladatai ellátását.

A biztonsági helyzet fokozatos romlásával párhuzamosan az Afgán Nemzeti Védelmi és Biztonsági Erők képességfejlesztése került előtérbe. Ezen feladatrendszer részeként a Magyar Honvédség - 2006-tól még az ISAF, 2014-től pedig már az RSM művelet keretein belül - közreműködött a kijelölt afgán alakulatok alegység és egység szintű szárazföldi, különleges rendeltetésű, forgószárnyas, valamint logisztikai harc, harci-támogató és harci-kiszolgáló támogató képességei kialakításában. E feladatot a kiképző és tanácsadó csoportok közvetlenül, az őr- és biztosító alegységek pedig közvetve végezték.

A 2020-ban – a már korábban tervezett, végleges stratégiai kivonás tükrében – végrehajtott jelentős képesség- és létszámcsökkentést követően a Magyar Honvédség szerepvállalása kilenc egyéni beosztású katonára csökkent. E kilenc katona – az Eltökélt Támogatás Művelet (Resolute Support Mission - RSM művelet utolsó magyar váltásaként – tervezetten júniusban (???) tér haza Afganisztánból. (Forrás: honvedelem.hu)

Spottervideó a naplementében érkező, különleges kötelékről:

A kiegészítő fotókért ezúton is köszönetet mondunk Vámosi Sándornak, a spottervideóért Kovács Tamásnak, a meghívóért pedig a Kecskeméti Repülőbázis Kommunikációs és Protokoll Alosztályának!

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 11. 29., 14:54
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
2024-12-11 16:45:48
A Wizz Air örömmel jelenti be, hogy a World Finance szaklap “Carbon Awards 2024” programjában karbonintenzitásának csökkentéséért és a fenntarthatóbb üzemelésért bevezetett gyakorlatok elismeréseként elnyerte a “Legjobb légitársaság a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséért” elismerést.
2024-12-04 10:25:57
A VINCI Airports által üzemeltetett Budapest Airport hisz abban, hogy a tehetség mindenkiben megvan, de akkor csillan meg igazán, ha megtalálja a helyét. Ahhoz azonban, hogy megtaláljuk azt a munkakört, amiben valóban szárnyalhatunk, először magunkat kell jobban megismernünk.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 12. 17., 12:25
A keskenytörzsű, közepes hatótávolságú utasszállítóhoz a légitársaság az amerikai Azorra lízing- és vagyonkezelő cég közvetítésével jutott hozzá.
2024. 12. 15., 22:13
Annak idején, amikor a Lockheed a P-3 Orion tervezésébe fogott, nem is volt kérdéses, hogy az óceánnal körülvett Ausztrália légierejénél is megjelenik majd a típus, de hogy valamivel több, mint fél évszázadon át, 2023 végéig repül majd a kengurus felségjellel, azt talán ők sem gondolták.
2024. 12. 13., 10:46
Az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárnál tett látogatást dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke.
2024. 12. 11., 23:31
A MEDEVAC (Medical Evacuation) egy egészségügyi kiürítési/evakuálási eljárás, amely során a sérült vagy beteg személyeket sürgősségi orvosi ellátásra szállítanak - gyakran helikopterrel.

  Legfrissebbek most

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Portugália a brazil Embraer A-29N Super Tucano típusával modernizálná légierejét. A szándékból mára valóság lett, a két fél aláírta a beszerzéshez kapcsolódó szerződést.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.