2024. 12. 19. csütörtök
Viola
: 410 Ft   : 391 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Véget ért a Magyar Honvédség balti légtérrendészeti missziója

Véget ért a Magyar Honvédség balti légtérrendészeti missziója
honvedelem.hu  |  2019. 09. 04., 16:20
Véget ért a Magyar Honvédség balti légtérrendészeti missziója

2019. szeptember 2-án véget ért a Magyar Honvédség balti légtérrendészeti missziója (Baltic Air Policing - BAP). A Gripenek szeptember 3-án tértek vissza az MH Pápa Bázisrepülőtérre.

Az egy nappal később, a litvániai Siauliai repülőbázison megtartott átadás-átvételi ceremónián részt vett Szabó István, a Honvédelmi Minisztérium honvédelmi államtitkára és Korom Ferenc altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnoka is.

Május 1. és szeptember 2. között a Magyar Honvédség látta el a balti légtérrendészeti feladatokat. Mint ismert: Észtország, Lettország és Litvánia 2004-es NATO csatlakozása óta, a kollektív védelem jegyében, a szövetséges országok garantálják a három balti ország légterének biztonságát, négyhónapos váltásokban. A Magyar Honvédség Balti Fegyveres Légvédelmi Készenléti Alegység a litvániai, Siauliai repülőbázison települve a BAP 50. váltásaként, 2015 után immár második alkalommal vett részt a küldetésben. A magyar Gripeneket 50 alkalommal riasztották, a magyar pilóták négy hónap alatt összesen 534 órát töltöttek a levegőben.

A litvániai Siauliai repülőbázison szeptember 3-án megtartott átadás-átvételi ceremónián Vytautas Umbrasas, litván védelmi miniszterhelyettes beszédében úgy fogalmazott: a Baltikum légterének védelme a NATO szövetséges tagországok közötti hatékony együttműködés egyik legjobb példája.

A miniszterhelyettes a szolgálat befejezése alkalmából emléktárgyat adott át a magyar és spanyol kontingens parancsnokainak.

Az ünnepségen Jeffrey Lee Harrigian vezérezredes, a NATO Szövetséges Légi Parancsnokság közelmúltban kinevezett parancsnoka méltatta a magyar, spanyol valamint az észtországi Amari repülőbázison települt brit kontingens eredményeit, majd sok sikert kívánt a balti légtérrendészeti feladatot átvevő belga valamint a légtérvédelmet segítő dán kontingensnek.

Ezt követően Dainius Guzas ezredes, a litván légierő parancsnoka adott át kitüntetéseket a magyar és spanyol kontingensek katonáinak.

Szabó István honvédelmi államtitkár beszédében hangsúlyozta: a Magyar Honvédség második sikeres szerepvállalása a balti légtérrendészeti feladatban bizonyítja Magyarország NATO iránti elkötelezettségét és szövetségesi szolidaritását. Hozzátette: a balti térség biztonsága úgy a NATO, mint egész Európa közös érdeke.

Ugrik Csaba dandártábornok a Magyar Honvédség Balti Fegyveres Légvédelmi Készenléti Alegység parancsnoka összegezte tapasztalatait, megköszönte a befogadó litván fél támogatását, valamint a spanyol légierő közreműködését, ami hozzájárult a feladat sikeréhez és kölcsönösen előnyös volt minden résztvevő számára.

Fotók: dr. Toperczer István alezredes

A rendezvényen - mások mellett - részt vett Korom Ferenc altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnoka, Kilián Nándor dandártábornok, a Magyar Honvédség légierő haderőnemi szemlélője, Szalavári Lajos alezredes, Magyarország Litvániába akkreditált véderő-, katonai és légügyi attaséja, valamint Csernovitz Erik első beosztott, litvániai magyar konzul is.

Az átadás-átvételi ceremóniát a magyar JAS-39 Gripen és a belga F-16 típusú vadászgépek díszelgő repülése zárta.

A misszióról visszatérő katonákat a Magyar Honvédség A319-ese szállította haza, az ünnepélyes ceremóniára a mai napon, 2019. szeptember 4-én került sor a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. 

További fotókért kattintson a linkre!

A hazaérkezés fotói!

Forrás: https://honvedelem.hu

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 11. 29., 14:54
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
2024-12-11 16:45:48
A Wizz Air örömmel jelenti be, hogy a World Finance szaklap “Carbon Awards 2024” programjában karbonintenzitásának csökkentéséért és a fenntarthatóbb üzemelésért bevezetett gyakorlatok elismeréseként elnyerte a “Legjobb légitársaság a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséért” elismerést.
2024-12-04 10:25:57
A VINCI Airports által üzemeltetett Budapest Airport hisz abban, hogy a tehetség mindenkiben megvan, de akkor csillan meg igazán, ha megtalálja a helyét. Ahhoz azonban, hogy megtaláljuk azt a munkakört, amiben valóban szárnyalhatunk, először magunkat kell jobban megismernünk.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 12. 17., 12:25
A keskenytörzsű, közepes hatótávolságú utasszállítóhoz a légitársaság az amerikai Azorra lízing- és vagyonkezelő cég közvetítésével jutott hozzá.
2024. 12. 15., 22:13
Annak idején, amikor a Lockheed a P-3 Orion tervezésébe fogott, nem is volt kérdéses, hogy az óceánnal körülvett Ausztrália légierejénél is megjelenik majd a típus, de hogy valamivel több, mint fél évszázadon át, 2023 végéig repül majd a kengurus felségjellel, azt talán ők sem gondolták.
2024. 12. 13., 10:46
Az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárnál tett látogatást dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke.
2024. 12. 11., 23:31
A MEDEVAC (Medical Evacuation) egy egészségügyi kiürítési/evakuálási eljárás, amely során a sérült vagy beteg személyeket sürgősségi orvosi ellátásra szállítanak - gyakran helikopterrel.

  Legfrissebbek most

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Portugália a brazil Embraer A-29N Super Tucano típusával modernizálná légierejét. A szándékból mára valóság lett, a két fél aláírta a beszerzéshez kapcsolódó szerződést.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.