2022. május 28-án ünnepelték az alakulat napját az MH 86. Szolnok Helikopter Bázison: a hagyományosan megrendezendő családi napon számtalan programmal várták a helyszínre érkezőket. Mutatjuk a fotókat!
Egy-egy ilyen alakulat nap kiváló lehetőséget biztosít arra, hogy a bázison szolgáló katonák családtagjai bepillantást nyerjenek abba a munkába, ami a repülőtéren zajlik, a rendszeresített repülőeszközöket nemcsak dinamikus, hanem statikus bemutató keretein belül is megtekinthették. A sajtó meghívott képviselői mellett néhány spotter is hivatalos volt a nagyszabású, kapuit 8 órakor megnyitó rendezvényre, mely a programkínálat tekintetében talán az eddigi leglátványosabbként összegezhető, ékes bizonyítékaként annak, hogy a Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretein belül folyamatosan érkeznek a megrendelt haditechnikai eszközök.
Szolnok kapcsán ebből a szempontból kiemelendő a 2021 decemberében teljessé váló H145M könnyű, többfeladatú helikopter flotta, melynek tagjai már a tavalyi esztendőben is nagy szerepet vállaltak a hazai repülős rendezvényeken (pl. Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutató, szolnoki vízi- és légiparádé), és nem volt ez másképp az alakulat napján sem. A szombaton vízsugaras köszöntést is kapó H145M típusát láthattuk a nyitókötelékben, a képességbemutatón, valamint egyéni, dinamikus program keretein belül, illetve a statikus soron is. A H145M mellett a nyitókötelékben megtekinthető volt a bázis igáslovának számító Mi-24-es harci helikopter, valamint a Mi-17-es szállító helikopter is, a merevszárnyas kategóriát a kadétok kiképzését szolgáló Zlin kiképzőgépek képviselték a formációban.
A dinamikus programból ezúttal sem maradt ki sokak kedvence a Mi-24-es szólódemó, illetve a Zlin Z 242L bemutatója sem. A látogatók a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison települő típusokat is megtekinthették: a Magyar Légierő Gripen demo-ját ezúttal Szentendrei Dávid százados repülte, a helyőrség légterébe a készültségi Gripen géppár kíséretében érkezett meg, ezen kívül szerepelt a szombati nap légiprogramjában az Airbus A319, illetve a Dassault Falcon 7X is.
Az ejtőernyős ugrások is egyértelműen közönségkedvenc programpontnak számítanak, melyek végrehajtása közben sokan gondoltak az ejtőernyős balesetét követően a közelmúltban elhunyt Gál Szabolcs főtörzsőrmesterre. Az emlékezés szavai természetesen nem hiányozhattak dr. Koller József dandártábornok, a helikopterbázis parancsnokának köszöntőbeszédéből sem, melyben a már hagyománnyá váló rendezvény részletei mellett hallhattunk arról is, hogy a meghívottak listája ezúttal generációkat ölelt fel, meghívták az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő kadétprogram fiataljait, a pilótajelölteket és a nyugállományú kollégákat is.
A párhuzamosan zajló programok közül kiemelendő a búcsúzó Mi-8-as típus Intézményi Művelődési Otthonban megrendezett, a helikopterbázis által meghívott vendégek részére szervezett ünnepsége, melynek keretein belül Magó Károly zászlós mutatta be új könyvét, méltó emléket állítva a típusnak és mindazoknak a katonáknak, akik részesei voltak a forgószárnyas 53 évnyi, páratlan szolgálatának. A Zrínyi Kiadó gondozásában megjelenő, magyar és angol nyelvú kötettel több célcsoportot kívánnak megszólítani: célul tűzték ki - a honvédséget népszerűsítendő - azon fiatalok érdeklődésének felkeltését, akik eddig nem ismerték a típust, a visszaemlékezések és a személyes történetek, fotók révén szól azoknak is, akik a típuson szolgáltak, továbbá a repüléstörténet iránt érdeklődők számára is értékes összeállítás született. A Mi-8-as emléktáblát is kapott a több mint öt évtizednyi szolgálatának emlékére, melyet szintén a szombati napon avattak fel. A könyv a linkre kattintva rendelhető meg!
A családi napon minden adott volt ahhoz, hogy kicsik és nagyok (közel 4 000 fő) egyaránt eltöltsenek pár kellemes órát a helikopterbázis területén: a statikus sor sok érdekességet kínált, hiszen beülési lehetőséggel megtekinthetőek voltak többek között a hadrendből már kivont MiG-21, MiG-29, L-39 Albatros, Jak-52, Mi-8 típusok. Közelebbről is szemügyre vehettük a jelenleg is rendszerben lévő Mi-24, H145M, Zlin típusokat, plusz látnivalóként pedig a Po-2-est, illetve a Készenléti Rendőrség Légirendészeti Szolgálatának MD902, illetve a Magyar Légimentő Nonprofit Kft. EC135 típusú forgószárnyasait. A gépek körül beszélgethettünk és kérdéseket tehettünk fel a személyzetek tagjainak, ez mindig pluszt jelent azok számára, akik komolyabban érdeklődnek a katonák munkája, vagy épp repült típusuk iránt. Színesítette a földi programsorozatot oldtimer autók kiállítása, a Légierő Zenekar Szolnok gyepshow-ja, valamint a járőrkutyák bemutatója, de azok sem tértek haza üres kézzel, akik felvarrókat vagy egyéb repülős relikviákat szerettek volna vásárolni. A statikus sor kiegészült a Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretein belül beszerzett egyéb haditechnikai eszközökkel is, melyek szintén testközelből megtekinthetőek voltak (pl. Gidrán, Leopard 2A4HU).
Fotózás szempontjából nem volt a legideálisabb az időjárás, de Olvasóinknak válogattunk néhány felvételt, mely kis ízelítőt kínál a látottakból!
A fotókat ezúton is köszönjük Szúh Józsefnek, a meghívót pedig az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis Kommunikációs és Protokoll Alosztályának!
További fotókért látogassanak el a honvedelem.hu, illetve a szoljon.hu oldalára is!
Az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis a közelmúltban elindította hivatalos Facebook oldalát is, melyet további tartalmakért ezúton is Olvasóink figyelmébe ajánlunk!
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.