Az MH Kiss József 86. Helikopterdandár két H145M típusú könnyű, többcélú helikopterrel sikeresen hajtotta végre az úgynevezett flare-dobást az MH tatárszentgyörgyi légterében, április 19-én. Magyar pilóták most először dobtak infracsapdákat H145M-ös helikopterekről.
Új képességekkel bővült a Magyar Honvédség légiflottája: az MH Kiss József 86. Helikopterdandár állománya sikeresen hajtotta végre a Blue Target 2023 elnevezésű gyakorlat keretében az infracsapdadobást a Magyar Honvédség tatárszentgyörgyi gyakorló- és lőtere feletti légtérben, április 19-én. A gyakorlat végrehajtásáért két darab H145M típusú könnyű, többcélú helikopter felelt: az egyik hat végrehajtási feladat során infracsapdát szórt, a másik – a katonai sajtó közreműködésével – a légtérből dokumentálta a látványos fényjelenséget.
Az infravörös önirányítású légiharc-rakéták megtévesztését demonstráló tesztfeladat elsődleges célja szakmai volt: a szolnoki „hajózók” az úgynevezett flare-dobásokat szerették volna dokumentálni, amelyeket a következő időszakban kielemeznek.
Az infracsapda olyan pirotechnikai eszköz, amely az indító járműről kilőve meggyullad és néhány másodpercig rendkívül magas hőmérsékleten, a védett eszköznél erősebb infravörös sugárzást kibocsátva ég. A helikopterek egyik önvédelmi rendszerének alappillére az infrairányítású rakéták ellen használatos önvédelmi berendezése, amely alapvetően olyan ellenséges tevékenység alatt álló műveleti területen nyújthat segítséget, ahol irányított rakétákkal vehetik célba a katonai légijárművet.
A mostani volt az első alkalom, amikor magyar pilóták H145M helikopterekkel tesztelték az infravezérlésű rakéták esetén hatásos elterelő védelmet jelentő infracsapdákat.
A tatárszentgyörgyi tesztgyakorlat megfelelő óvintézkedések – többek között a honvédségi mentőszolgálat és tűzoltóság jelenlétében – mellett zajlott.
További fotók a linkre kattintva érhetőek el!
Forrás: https://honvedelem.hu/
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.