Hagyomány már, hogy a Szent István napi programsorozat részeként Budapesten és Szolnokon is láthatunk légiparádét (ha az időjárás nem szól közbe), lapunkon most ez utóbbi gyakorló napjairól állítottunk össze egy képgalériát Olvasóinknak!
Képgalériánkban a szerdai és csütörtöki gyakorlások felvételei láthatóak, a kedd délután programját végül az időjárás miatt törölték, de az említett két napon minden adott volt ahhoz, hogy a teljes gyakorlást megtekintsék a Tisza partjára kilátogatók. Érdeklődőkből idén sem volt hiány, ennek ékes bizonyítéka, hogy a Tiszavirág-híd és a Tisza-híd közötti szakasz ezúttal is megtelt.
Akik az elmúlt években már megtekintették a szolnoki vízi- és légiparádékat jól tudják, hogy a kb. egyórás program különböző blokkokra van osztva, mely tartalmaz kötelékrepülést, ejtőernyős ugrásokat, egyéni demo-kat, illetve egy képességbemutatót is. Nem volt ez másképp 2022-ben sem: a nyitókötelékben látható volt az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis zászlaját vivő Mi-17-es szállítóhelikopter, az új H145M típusú könnyű, többfeladatú forgószárnyas (x5), a helikopteres hajózók kiképzésében fontos szerepet betöltő AS 350B (x1), illetve a Mi-24-es harci helikoptereink (x3) is. A nyitóblokkot az ejtőernyősök ugrásai követték, földre érkezésüket minden esetben taps kísérte!
Szintén kiemelendő a légi tűzoltásban használatos "Bambi Bucket" eszközzel felszerelt Mi-17-es szállítóhelikopter bemutatója, mely pillanat sajnos most aktuális, hiszen a csütörtöki napon két tűzesetnél is segédkezett ilyen módon a forgószárnyas.
A szolnoki program különlegessége, hogy testközelből látható egy-egy helikopter dinamikus programja: nem volt hiány ebből most sem, hiszen láthattuk az AS 350B (101), a H145M (06), valamint a Mi-24 (331) látványos, dinamikus programját.
A képességbemutató scenario-ja hasonló volt az előző években látottakhoz: középpontjában az ellenséges erők kezére került, civil hajó (Martfű) és annak felszabadítása állt. Ez utóbbiból vették ki aktívan részüket az MH 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Dandár katonái, akik rohamcsónakokkal állították meg a hajót, majd vették azt vissza a fiktív terroristáktól. A folyamatot a szolnoki bázis Mi-24-es harci helikopterei is biztosították a levegőből.
A záróképben ismét a H145M típusé volt a főszerep, hiszen az előző évhez hasonlóan ezúttal is öt példány közös, a vízfelszín közelségét sem mellőző "táncát" láthattuk! A 2021 decemberében teljessé váló (20db szállító, kutató-mentő és HForce fegyverrendszerrel felszerelt harci változatokban) H145M flottának köszönhetően a szolnoki légiparádé programja is kibővült, kicsit előre tekintve pedig már említhetjük az érkező H225M flottát (16db), melyek pár éven belül tovább színesíthetik az augusztus 20-i légiparádék programját!
Szeretnénk Olvasóink figyelmébe ajánlani az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis hivatalos Facebook oldalát, ahol számtalan érdekességet, illetve máshol nem publikált felvételeket találhatnak!
A fotókat ezúton is köszönjük Müller Dórának, Faller Tamásnak és Szúh Józsefnek, a kiegészítő segítséget pedig az LHKE Spotter Team csapatának!
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.