Közel három hét után befejeződött a 2019-es Európai Védelmi Ügynökség (EDA) által szervezett többnemzeti helikopteres gyakorlat. Az MH 86. Szolnok Helikopterbázis 49 fős küldöttséggel képviselte nemzetünket a 13. alkalommal megrendezett Dark Blade gyakorlatsorozat idei csehországi állomásán.
Az eseményen több mint huszonöt helikopter végzett különböző feladatokat hat nemzet megközelítőleg hatszáz katonájának közreműködésével. A magyar kontingens öt helikopterrel járult hozzá a légi műveletekhez, amelyek során összesen közel hetven órát töltött a levegőben.
Az utolsó héten további összetett légi műveletek (COMAO) mellett a Mi-24P típusú helikoptereink közvetlen légi támogatással (CAS) egybekötött levegő-föld éleslövészetet hajtottak végre összetett harcászati környezetben Boletice gyakorlóterén belga, cseh és magyar Előretolt Repülés Irányító Csoport (ERICS) közreműködésével. A lövészetek segítésén kívül a magyar ERICS részt vett a légi oltalmazással egybekötött konvoj kísérést szimuláló műveletben is, közösen két belga felségjelű A109 típusú helikopterrel.
Ezúttal sem maradhatott el az éjszakai repülés, amit a magyar pilóták három helikopteres kötelékben végeztek el éjjellátó készülék (NVG) segítségével. Az utolsó napra már csak az úgynevezett „crossflight” maradt. A pilótáknak lehetőségük nyílt más nemzetek helikoptereivel kiképzési repülést végrehajtani, így néhány órára magyar kezek alá került a cseh Mi-24 és Mi-17, a belga NH-90, valamint szlovén AS-352 „Cougar” is.
A Dark Blade 2019 rengeteg új tapasztalattal járult hozzá a magyar helikopteresek fejlődéséhez. A rendkívül esős időjárás miatt nagyon precíz tervezést és végrehajtást igényelt minden feladat. Ehhez hozzájárult a kiutazó repülőműszaki állomány fáradhatatlan és hibátlan munkája. Idén is bebizonyosodott, hogy a magyar helikopterek elengedhetetlen résztvevői az évről évre megrendezendő gyakorlatoknak.
További fotókért kattintson a linkre!
Forrás: https://honvedelem.hu
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.