2025. 04. 19. szombat
Emma
: 408 Ft   : 358 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Egyedülálló hangárkomplexum épült Pápán

Egyedülálló hangárkomplexum épült Pápán
JETfly  |  2016. 11. 17., 14:46

Ünnepélyes keretek között adták át november 17-én az MH Pápa Bázisrepülőtéren települő Nehéz Légiszállító Ezred hangárkomplexumának utolsó darabját. A létesítmény világviszonylatban is egyedülállónak számít.

  • Átadták a Nehéz Légiszállító Ezred hangárkomplexumának utolsó darabját az MH Pápa Bázisrepülőtéren
  • Világviszonylatban is egyedülálló létesítményről van szó
  • A beruházás 2015-ben kezdődött el

A NATO Légiszállítást Irányító Program vezetése mellett lezajlott beruházás egy hároméves tervezési folyamat után, 2015-ben kezdődött el. Az építkezés mindvégig az előre eltervezett ütemben haladt, a Nehéz Légiszállító Ezred szakemberei már idén tavasszal átvehették a különböző irodahelyiségeket, valamint az ellátó-, karbantartó és raktárépületeket. A körülbelül 9,5 milliárd forintos beruházás munkálatai mára befejeződtek: a frissen átadott hangár nemcsak Európában, hanem az egész világon egyedülálló konstrukciónak számít. 



Az ünnepségen is felszólaló Trevor W. Nitz ezredes, a légiszállító ezred parancsnoka elmondta: ezenkívül nincs a világon még egy olyan, kifejezetten C−17-esek számára épült hangár, amely rendelkezne mindazon tulajdonságokkal, mint a pápai. Megtudtuk: a hangárkomplexum időjárási körülményektől függetlenül, egész évben lehetővé teszi a gépek teljes karbantartását, emellett járműmosóként is funkcionál, kisebb festéseket is meg lehet valósítani benne, valamint az üzemanyagtartályok karbantartását is végre lehet hajtani – ez a négy funkció egy létesítményen belül páratlannak számít. Még a korábban éves nagyjavításokra az Egyesült Államokba „hazarepült” C-17-eseket karbantartó légibázisokon is különböző részegységekben találhatók meg a fentiek ellátásához szükséges infrastruktúrák.

Fotók a szerző, Snoj Péter felvételei

„A különböző létesítményeket azokra a tevékenységekre optimalizáltuk, amelyeket bennük végezni akarunk. Mindenki egymás közelében végzi a munkáját, akiknek együtt kell dolgozniuk. Pénzügyi szempontból a legnagyobb előny az, hogy mostantól nem kell a repülőgépekkel évente legalább egyszer az Egyesült Államokba repülni, mivel a teljes körű ellenőrzésük most már itt, Pápán is elvégezhető. Ez nagymértékben javítja a program hatékonyságát, ami a nemzeteknek is előnyös” – fogalmazott Wiek Noldus, a NATO Légiszállítást Irányító Program programigazgatója. 



Ernest J. Herold, a NATO védelmi beruházásért felelős főtitkárhelyettesének helyettese köszöntőjében hangsúlyozta: a most átadott létesítmény kiemelt fontosságú a NATO-országokat érintő biztonsági fenyegetések kezelésében. Hozzátette: a Stratégiai Légiszállítási Képesség előre tervezetten 2038-ig biztosan Magyarországon, azon belül is a pápai bázisrepülőtéren működik majd. 

Az ünnepségen jelen volt dr. Firicz László, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára és dr. Orosz Zoltán altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökhelyettese is. 

További fotókért kattintson a linkre!

Forrás: honvedelem.hu

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 07., 17:00
Az F-35-ös program partnerországai között Norvégia lett az első, melynek teljessé vált az ötödik generációs harci repülőgép flottája: a két utolsó példányt a napokban adta át az amerikai gyártó.
2025. 04. 01., 18:00
Svédország - novemberben aláírt szándéknyilatkozatának folytatásaként - hivatalosan is megerősítette, hogy a brazil Embraer C-390 típusával modernizálja szállító repülőgép flottáját, búcsút intve a kiöregedő C-130H Herculeseknek.
2025. 03. 31., 09:15
Február 6-án tette közzé az ukrán védelmi minisztérium az első képet egy, már hazai felségjelzéseket viselő Mirage 2000-5F-ről. A kétüléses változatot ábrázoló kép felirata szerint ráadásul az első példány már Ukrajnában van.
2025. 03. 21., 09:15
2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.  
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 04. 10., 09:43
Az amerikai haditengerészet utolsó hagyományos meghajtású repülőgép-hordozóját, az egykori USS John F. Kennedyt – becenevén Big Johnt - 2007-ben vonták ki a hadrendből.
2025. 04. 09., 21:11
Kovács Krisztián ezredest 2025. január elsejei hatállyal nevezték ki az MH Kiss József 86. Helikopterdandár élére.
2025. 04. 07., 23:10
Az űrkutatás iránt érdeklődő fiatalok körében méltán népszerű CanSat Verseny kétnapos döntőjét idén is az MH Böszörményi Géza Csapatgyakorlótér Parancsnokság tatárszentgyörgyi gyakorlóterén rendezték meg.
2025. 04. 02., 12:29
Bócsa szélén a Kukla Csárdához tartozó területen látható egy szovjet gyártású Li-2-es repülőgép.

  Legfrissebbek most

Mi történt azon a napon? Ha a Nap egy bizonyos szögből sütött a kecskeméti légibázis betonjára, sokáig egy ezüstös csík emlékeztetett a 2008. április 17-i repülésre.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.