2025. 02. 21. péntek
Eleonóra
: 405 Ft   : 386 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Egyedülálló hangárkomplexum épült Pápán

Egyedülálló hangárkomplexum épült Pápán
JETfly  |  2016. 11. 17., 14:46

Ünnepélyes keretek között adták át november 17-én az MH Pápa Bázisrepülőtéren települő Nehéz Légiszállító Ezred hangárkomplexumának utolsó darabját. A létesítmény világviszonylatban is egyedülállónak számít.

  • Átadták a Nehéz Légiszállító Ezred hangárkomplexumának utolsó darabját az MH Pápa Bázisrepülőtéren
  • Világviszonylatban is egyedülálló létesítményről van szó
  • A beruházás 2015-ben kezdődött el

A NATO Légiszállítást Irányító Program vezetése mellett lezajlott beruházás egy hároméves tervezési folyamat után, 2015-ben kezdődött el. Az építkezés mindvégig az előre eltervezett ütemben haladt, a Nehéz Légiszállító Ezred szakemberei már idén tavasszal átvehették a különböző irodahelyiségeket, valamint az ellátó-, karbantartó és raktárépületeket. A körülbelül 9,5 milliárd forintos beruházás munkálatai mára befejeződtek: a frissen átadott hangár nemcsak Európában, hanem az egész világon egyedülálló konstrukciónak számít. 



Az ünnepségen is felszólaló Trevor W. Nitz ezredes, a légiszállító ezred parancsnoka elmondta: ezenkívül nincs a világon még egy olyan, kifejezetten C−17-esek számára épült hangár, amely rendelkezne mindazon tulajdonságokkal, mint a pápai. Megtudtuk: a hangárkomplexum időjárási körülményektől függetlenül, egész évben lehetővé teszi a gépek teljes karbantartását, emellett járműmosóként is funkcionál, kisebb festéseket is meg lehet valósítani benne, valamint az üzemanyagtartályok karbantartását is végre lehet hajtani – ez a négy funkció egy létesítményen belül páratlannak számít. Még a korábban éves nagyjavításokra az Egyesült Államokba „hazarepült” C-17-eseket karbantartó légibázisokon is különböző részegységekben találhatók meg a fentiek ellátásához szükséges infrastruktúrák.

Fotók a szerző, Snoj Péter felvételei

„A különböző létesítményeket azokra a tevékenységekre optimalizáltuk, amelyeket bennük végezni akarunk. Mindenki egymás közelében végzi a munkáját, akiknek együtt kell dolgozniuk. Pénzügyi szempontból a legnagyobb előny az, hogy mostantól nem kell a repülőgépekkel évente legalább egyszer az Egyesült Államokba repülni, mivel a teljes körű ellenőrzésük most már itt, Pápán is elvégezhető. Ez nagymértékben javítja a program hatékonyságát, ami a nemzeteknek is előnyös” – fogalmazott Wiek Noldus, a NATO Légiszállítást Irányító Program programigazgatója. 



Ernest J. Herold, a NATO védelmi beruházásért felelős főtitkárhelyettesének helyettese köszöntőjében hangsúlyozta: a most átadott létesítmény kiemelt fontosságú a NATO-országokat érintő biztonsági fenyegetések kezelésében. Hozzátette: a Stratégiai Légiszállítási Képesség előre tervezetten 2038-ig biztosan Magyarországon, azon belül is a pápai bázisrepülőtéren működik majd. 

Az ünnepségen jelen volt dr. Firicz László, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára és dr. Orosz Zoltán altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökhelyettese is. 

További fotókért kattintson a linkre!

Forrás: honvedelem.hu

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 04., 15:48
A Kínai Népköztársaság repülőiparának legkomolyabb seregszemléjét kétévente rendezik meg. A hivatalos nevén Kínai Nemzetközi Légi- és Űrkutatási Kiállítás a ritka alkalmak egyike, amikor a messze földről érkezők is megismerhetik a helyi fejlesztéseket, és véleményt alkothatnak a közeli - vagy távolabbi elképzelésekből.
2025. 01. 29., 12:12
Repülőműszaki szakmai héten vett részt január 21. és 24. között a pápai MH 47. Bázisrepülőtér repülést biztosító századának teljes állománya, hogy felkészüljön a repülőműszaki és a speciális repüléskiszolgálási feladatok szakszerű végrehajtására a 2025-ös kiképzési évben.
2025-02-10 10:33:12
Alig hat héttel az évkezdés után ismét új légitársasággal bővül a VINCI Airports hálózat részeként működő Budapest Airport menetrendje. A Budapest és a kazahsztáni Simkent városa között induló új, közvetlen összeköttetést a SCAT Airlines üzemelteti május 27-től, teljesen új célállomást adva hozzá a Budapest Airport folyamatosan bővülő desztinációs kínálatához.
2025-02-05 11:27:24
Éppen 10 éve törölte el a HungaroControl – Európában elsőként – a teljes légi útvonalhálózatot, ezzel lehetővé téve a repülőgépek korlátozások nélküli, szabad légtérhasználatát. Az innovatív forgalomszervezési koncepciónak (Hungarian Free Route, HUFRA) köszönhetően az elmúlt évtized során a hazánk felett átrepülő járatok útvonala összesen 15 millió kilométerrel rövidült, és több mint 180 millió kilogrammal kevesebb szén-dioxid került a levegőbe.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 02. 17., 09:48
A Gulfstream Aerospace hamarosan átadja a megrendelőjének az utolsó G650(ER) business jetet. A jövő a G800-asoké, a váltómodell még az első félévben megkapja az amerikai Szövetségi Légügyi Hivataltól a szükséges tanúsítványokat.
2025. 02. 13., 09:18
A négynapos tanfolyam február 10-én kezdődött, a Kalkar-i Német Légierő Műveleti Parancsnokság NATO Allied Command Transformation (ACT) által akkreditált kiképzőközpontja, valamint az MH ÖMP Légierő Hadműveleti és Kiképzési Főnökség fegyvernemi részlege közös szervezésében.
2025. 02. 06., 10:02
Decemberben egy, akkor a nyilvánosság előtt még nem ismert megrendelő jelentette be az igényét nyolc, a gyártási fázis utolsó szakaszához érkezett Boeing 767F-re. Most kiderült: az ügyfél a UPS.
2025. 01. 31., 09:56
Beszélgetés Könczöl Ferenc ezredessel, aki 2025. január 1-től tölti be az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár parancsnoki beosztását.

  Legfrissebbek most

2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.