2024. 12. 21. szombat
Tamás
: 414 Ft   : 399 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Európa legjobbja a Kecskeméti Repülőnap

JETfly  |  2011. 03. 07., 09:15

2011. február 24-26. között Brüsszelben tartotta soros konferenciáját a „European Airshow Council” (EAC), az Európai Repülőnapok Tanácsa. Az idei konferencián Magyarországot két fő képviselte Vida Károly és Fekete Róbert személyében. Korábban mindketten hosszú éveken keresztül dolgoztak a Kecskeméti Repülőnap és Haditechnikai Bemutató sikeréért. A konferencián 24 ország 240 képviselőjének jelenlétében adták át a 2010. év legjobb repülőnapjának járó díjat, a „Paul Bowen Trophy”-t, amelyet a Kecskeméti Repülőnap és Haditechnikai Bemutató érdemelt ki.

Az első részt azzal fejeztem be, hogy a jelenlévők tapsa mellett vette át a kis magyar küldöttség a „Paul Bowen Trophy”-t. A rövid ünneplés után a svájci légierő képviseletében Logan ezredes lépett a pódiumra és harangozta be a következő svájci repülőnapot. Az általunk „megszokottól” eltérően ők jóval előbbre gondolkodnak, és már most felhívták a konferencia résztvevőinek figyelmét, a 2014-ben megrendezésre kerülő „Payerne 2014” repülőnapjukra. A svájci légierő 2014-ben ünnepli a légierő létrejöttének 100., a Patrouille Suisse 50. és a PC-7 Team 25. születésnapját. „Nem fogunk ezekről a születésnapokról megfeledkezni”, - fogalmazott Logan ezredes. Ez az igazi előrelátás, hiszen 3 évvel e rendezvény előtt felhívta a figyelmet a svájci repülőnapra, közölte az időpontot, aminek ismeretében a leendő résztvevők időben be tudják illeszteni terveikbe a rendezvényt.

A nap további részében a biztonságé, a repülőbalesetek és katasztrófák megelőzéséé volt a főszerep. Az előadók elmondták, hogy a 2010-es repülőnap szezon során igen magas volt a bekövetkezett balesetek és incidensek száma, amelyek nagy részében az emberi tényező volt a meghatározó. A téma előadói között olyan „szaktekintélyek” voltak megtalálhatóak,  mint Des Baker teszt- és bemutató pilóta a Dél-afrikai Köztársaságból, Dr. Steve Jarvis a Cranfield Egyetem rendszerszervező és emberi tényezők tanszékének tanára az Egyesült Királyságból, Dr. David Stevenson az Egyesült Királyság Repülő-orvosi központjából, valamint John Cudahy az ICAS – International Council of Air Shows elnöke az Egyesült Államokból. Az előadók őszintén, nyíltan beszéltek a bekövetkezett balesetek okairól, nem eltitkolva az esetleges emberi hibákat, mulasztásokat sem. Az elmondottakat konkrét példákkal támasztották alá, amely előadások mindamellett, hogy érdekesebbek voltak, de tanulsággal is szolgáltak.

Az este folyamán került sor a már hagyományos vacsorára, az „Airshow Dinner”-re. A rendezvény egy újabb nagyszerü lehetőség volt arra, hogy a résztvevők leginkább a jövőről beszéljenek. Ki kit szeretne meghívni az általa szervezett repülőnapra, illetve ki melyik rendezvényen szeretne részt venni.

Örömmel nyugtázhattuk, hogy a magyarországi repülőnap után nagyon sokan érdeklődtek, többen jelezték, hogy szívesen ellátogatnának Magyarországra!

A szombati nap a kötelékekről, a kötelékek felkészüléséről, az álaluk végzett munkáról szólt. Az első naphoz hasonlóan a második napon is a „piros” szín dominált az első előadás során. Pénteken az első felszólaló Jacques „Red” Dewaelheyns volt, aki a belga légierő történelmi kötelékének a „Red Devil”-nek volt a vezére, míg szombaton a sort a „Red Arrows” kötelék repülőőrnagya, Graeme Bagnall nyitotta, aki előadásában beszélt a kötelék felkészüléséről, a tervezésről, az áttelepülések végrehajtásáról és a bemutatókról. Az őrnagy elmondta, hogy a brit időjárásnak „köszönhetően” a kötelék évente általában két hónapon keresztül Cipruson készül fel az idényre, és nem titkolta azt sem, hogy az előző évben mi okozta két repülőgépük összeütközését a felkészülés során.

Az őrnagyot Alberto Moretti követte a pódiumon, aki korábban a Frecce Tricolori, olasz nemzeti kötelék team menedzsere volt, jelenleg pedig az Olasz Repülőnapok Szervezetének elnöke. Előadása során kitért az 1988-as, ramsteini katasztrófára, annak okaira, beszélt arról, hogy a kötelék hogyan volt képes feldolgozni a történteket, és hogyan voltak képesek megújulni. „Az első dolog, amit egy olyan katasztrófa után tenni kell, amellyel a Frecce találta magát szemben 1988-ban, helyre kell állítani a bizalmat az egész csapat, a pilóták, a technikusok és a személyzet iránt”, - mondta Alberto Moretti. Nagyon sok mindenen változtattak, aminek eredményeképpen a katasztrófa óta eltelt időben nem volt repülőeseménye a köteléknek.

A további előadások során megismerhettünk egy fiatal svájci mürepülőt, Vito Wyprächtigert, aki mindamellett, hogy Svájc mürepülő bajnoka, a Formula 1 Air Race versenysorozatban versenyez. Őt Tom Gibbons a RIAT (Royal International Air Tattoo) müszaki kiszolgálásért felelős menedzsere követte, aki előadásában a repülőnapra érkező gépek szelektálásával (dinamikus vagy statikus?), azok fogadásával, kezelésével, majd a repülőnap után ugyanezen gépek indításával kapcsolatos, korán sem egyszerü feladatokba avatta be a konferencia hallgatóságát.

Daniel Ventura, Gonzalez, Spanyolországból előadásában azt mutatta be, hogyan lehet az internet lehetőségeit a legjobban kiaknázni arra, hogy az a lehető legnagyobb mértékben hozzájáruljon a repülőnap előzetes reklámjához, így annak sikeréhez.

Adrian Campbell, a brit Planes TV vezetője 10 tippet adott arra vonatkozóan, hogy a repülőnap a kilátogató közönség számára is igazán élvezhető legyen.

Az előadások mellett nagyon sok repülőnapi résztvevő kisebb standokkal is képviseltette magát, amely a későbbiek során a mi számunkra is követendő példa kell(ene), hogy legyen. Találkozhattunk többek között az idén 100 éves török légierő standjával, az ostravai NATO Day rendezvénnyel és lehetne folytatni a sort. A standok, a szóróanyagok is egy célt szolgáltak; felhívni a figyelmet egy-egy rendezvényre, egy-egy repülőnapi résztvevőre.

A konferencia résztvevői

Egy bizton állítható: mindamellett, hogy nagyon sok hasznos információval gazdagodtak a résztvevők, ebben a pár napban nagyon jó volt magyarnak lenni Brüsszelben, a European Airshow Council 2011. évi kongresszusán.

Köszönet a képekért Eic Coeckelberghsnek és az Aviation Photo Crew tagjainak.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2024. 12. 07., 20:15
Egy hely, ahol találkozik a legmodernebb haditechnika az örök klasszikusnak számítóval: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési szakán nem csak pilótákat képeznek, hiszen a merev- és forgószárnyasok üzemeltetése és karbantartása legalább annyira fontos, mint azok vezetése.
2024. 11. 29., 14:54
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
2024-12-14 16:00:42
Kovács Krisztián ezredest nevezték ki az MH Kiss József 86. Helikopterdandár új parancsnokává 2025. január elsejei hatállyal. Elődje, dr. Bali Tamás dandártábornok az MH Összhaderőnemi Műveleti Parancsnokság parancsnokhelyetteseként folytatja katonai szolgálatát.
2024-12-11 16:45:48
A Wizz Air örömmel jelenti be, hogy a World Finance szaklap “Carbon Awards 2024” programjában karbonintenzitásának csökkentéséért és a fenntarthatóbb üzemelésért bevezetett gyakorlatok elismeréseként elnyerte a “Legjobb légitársaság a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséért” elismerést.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 12. 19., 11:57
A két H225M helikopter megérkezése, azt jelenti, hogy a megrendelt 16-ból már 14 a Magyar Honvédségnél van – tette hozzá Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
2024. 12. 17., 12:25
A keskenytörzsű, közepes hatótávolságú utasszállítóhoz a légitársaság az amerikai Azorra lízing- és vagyonkezelő cég közvetítésével jutott hozzá.
2024. 12. 15., 22:13
Annak idején, amikor a Lockheed a P-3 Orion tervezésébe fogott, nem is volt kérdéses, hogy az óceánnal körülvett Ausztrália légierejénél is megjelenik majd a típus, de hogy valamivel több, mint fél évszázadon át, 2023 végéig repül majd a kengurus felségjellel, azt talán ők sem gondolták.
2024. 12. 13., 10:46
Az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárnál tett látogatást dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke.

  Legfrissebbek most

Év végi kötelékrepülést hajtottak végre az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár pilótái tíz JAS-39 Gripen vadászgéppel. A kötelék gépei közül nyolc kiképzési repülést hajtott végre, és hozzájuk csatlakozott a készültségi géppár is.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.