Találgatásra adhat okot néhány hasonlóság az új kínai vadászgép, és az egyik orosz prototípus között. Néhány szakértő véleménye szerint Moszkva és Peking csendben információkat oszt meg egymással a gép fejlesztése során, ugyanis szerintük a J-20-as és a MiG 1.44 prototípus egyes részei megegyeznek.
Egy meg nem nevezett, de az orosz védelmi iparhoz közel álló forrás szerint a MiG típus dokumentációi a kínai tervezők kezébe kerültek, és nem biztos, hogy legális úton. Mindenesetre, ha az oroszok besegítenek a J-20-as fejlesztésébe, akkor nagyobb rálátást nyernek a kínai hadiiparra, és az ország fegyverkezésére.
Sok titkot rejt még magában a kínai J-20
Egy független elemző szerint a kínaiak fizettek az oroszoknak ezekért a dokumentumokért. Mindezen híreket a kínaiak nem kommentálták, az oroszok pedig egyenesen tagadják, hogy történt volna technológia transzfer a két ország között.
Mint ismeretes, manapság egyedül az Egyesült Államok légiereje tart hadrendben ötödik generációs vadászgépet, rajtuk kívül Oroszország volt az egyedüli, aki képviseltette magát ebben a kategóriában, nemrég azonban megjelent a színen Kína is, amely 2010-ben az USA után a második legnagyobb katonai költségvetéssel rendelkezett. Oroszország ilyen téren nem tudja tartani a lépést, annak ellenére, hogy ők látják el gázzal és olajjal is Kínát, a világ legnagyobb energiafogyasztóját.
MiG 1.44
A két ország viszonya barátinak mondható, ettől függetlenül az oroszok jelentős erőket állomásoztatnak az ország távol-keleti részén, hogy ezzel is védjék a nyersanyagban gazdag területeket.
Kína korábban Oroszország egyik legnagyobb vásárlója volt a fegyverpiacon, már azonban egyre kevesebbet szereznek be a szomszédtól, és egyre többet gyártanak saját maguk. Kína oroszországi nagykövete szerint a két ország kapcsolata a védelmi együttmüködés terén már túlmutat a fegyverek eladásán és megvételén. A kínaiak nemcsak a légierőt, hanem a haditengerészetet is rohamléptékben kívánják fejleszteni, legjobb példa erre az Ukrajnától vásárolt repülőgép-hordozójuk, amely ebben a hónapban futott ki először a tengerre.
A JETfly magazin 2000 óta szolgáltatja a friss hazai és nemzetközi híreket a katonai repülés világából! A töretlen bizalmat megköszönve kívánunk Olvasóinknak Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Repülős Élményekben Gazdag, Boldog Új Évet!
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.