A litván légierő fennállásának 100. évfordulója alkalmából rendeztek repülőnapot a litvániai Siauliai repülőbázison július 27-én. Jelenleg ezen a bázison települ az MH Balti Fegyveres Légvédelmi Készenléti Alegység (MH BAP FLKA), ami a NATO Baltic Air Policing 50. váltásaként lát el légtérrendészeti feladatokat.
A rendezvényen a Magyar Honvédség baltikumi feladataival közelebbről is megismerkedhettek az érdeklődők: a 38-as oldalszámú JAS-39 Gripennel Majerik Máté főhadnagy repült rendkívül látványos dinamikus bemutatót. Ezen kívül a látogatók statikus bemutatón ismerkedhettek a típussal, valamint a kiállító sátorban lehetőségük nyílt megtekinteni a hajózó felszerelést. Az egész napos rendezvényen számos ország mutatta meg légi járműveit. A közönség statikus és dinamikus bemutatókon ismerhette meg a Belgium, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Hollandia, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Magyarország, Németország, Olaszország, Spanyolország, valamint Ukrajna által üzemeltetett egyes típusokat.
A magyar Gripenen kívül, a levegőben láthatók voltak többek között a litván légierő Mi-8 és AS-365 típusú helikopterei, valamint C-27 Spartan szállító-repülőgépe; a belga és a dán légierő F-16-os; a cseh légierő L-159-es; a finn légierő Hawk; az ukrán légierő Szu-27-es; valamint a spanyol légierő F/A-18-as repülőgépei; továbbá a jól ismert Frecce Tricolori olasz kötelék is. A harci forgószárnyasok közül a cseh Mi-24-es helikopter is dinamikus programmal vállalt szerepet az eseményen.
A litván légierő centenáriumán túl a NATO az idei évben ünnepli fennállásának 70. évfordulóját. Az évfordulónak köszönhetően a NATO E-3A AWACS légtérellenőrző repülőgépe is jelen volt az eseményen.
A változatos programoknak és a kitűnő időjárásnak köszönhetően az idei litván repülőnapra és haditechnikai bemutatóra több mint harmincezren voltak kíváncsiak. Ez a szám jóval meghaladja a legutóbbi 2012-es rendezvény látogatottságát.
Forrás: https://honvedelem.hu
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.