2011. május 16-án megérkezett az airBaltic légitársaság első menetrend szerinti rigai járata Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi repülőterére. Ezzel közvetlen légi összeköttetés jött létre a magyar főváros és a Baltikum között. Az első járattal, egy Boeing 737 Classic típusú repülővel érkezett Nils U¹akovs, Riga polgármestere és Gregory Pomerantsev, a légitársaság kereskedelmi alelnöke.
Menetrend szerint 12 óra 15 perckor leszállt az airBaltic első, BT 491 járatszámú rigai gépe. Lettország fővárosa és Budapest között május 16-tól heti 4 járat – hétfőn, szerdán, pénteken és vasárnap – közlekedik. A forgalmi igényektől függően a járatot Bombardier Dash-8 Q400-as vagy Boeing 737-es típusú géppel teljesíti a lett légitársaság.
Az első rigai járattal érkezett Budapestre Nils U¹akovs, a lett főpolgármester és a rigai közgyülés több tagja, valamint az airBaltic részéről Gregory Pomerantsev alelnök és munkatársai. Az érkező járatot a Budapest Airport a szokásos külsőségek mellett fogadta: tüzoltós diadalív-vízsugár köszöntő és „járatnyitó” torta magyar és lett jellegzetességekkel díszítve. A repülőgépről leszálló utasokat és a delegációt Jost Lammers a Budapest Airport vezérigazgatója, Veronika Erte lett nagykövetasszony, Csomós Miklós Budapest főpolgármester-helyettese valamint Palkó Lajos a Magyar Turizmus Zrt. légiközlekedési tanácsadója, valamint.
Jost Lammers a repülőteret üzemeltető Budapest Airport vezérigazgatója a járatnyitó eseményen kijelentette: „Egy új járat és egy új légitársaság köszöntése mindig nagyszerü érzés, különösen azért, mert Lettország és a Baltikum eddig hiányzott a budapesti repülőtér kínálatából. Az új járat elindításán közel két éven át dolgoztak a Budapest Airport és az airBaltic szakemberei, és biztosak vagyunk abban, hogy az új járat rövid időn belül nagyon népszerü lesz a Budapestről a Baltikumba, illetve Észak-Európa irányába utazók körében. Rendkívül büszkék vagyunk arra, hogy az airBaltic, mint a Baltikum régió legnagyobb légitársasága Budapestet választotta.”
Gregory Pomerantsev az airBaltic légitársaság kereskedelmi és marketing alelnöke az új járat megérkezésekor ezt hangsúlyozta: „ Az airBaltic dinamikusan fejleszti útvonalhálózatát, csak a tavalyi évben nem kevesebb, mint 27 új járatot indítottunk. A mostani, budapesti járat indítását is komoly piacfelmérés előzte meg – egyebek mellett az utasainkat közvetlenül kérdeztük meg a Facebookon és a Twitteren keresztül – és Budapest az elsők között végzett, mint kívánatos turisztikai célpont.”
Az airBaltic a Baltikum legjelentősebb légitársasága, amely 34 gépből álló flottát üzemeltet, köztük Boeing 757-es, Boeing 737-500/300-as sugárhajtású típusokat, Fokker 50-es és Dash-8 Q 400-as turbólégcsavaros repülőgépeket. Az airBaltic rigai központjából kiváló összeköttetést kínál az egész Baltikum és Skandinávia összes fontosabb utazási célpontja mellett Oroszország, Ukrajna, Belarusz, Örményország, Grúzia, Azerbajdzsán és a közép-ázsiai térség fővárosai között.
A Daugava folyó torkolatánál fekvő Riga városa az ókortól kezdve fontos közlekedési és kereskedelmi csomópont volt a Balti-tenger partján. Lettország fővárosa jelenleg 700 000 lakost számlál, ezzel a legnépesebb város a Baltikum térségében. Riga a középkorban a Hansa városok szövetségéhez tartozott, majd sokáig svéd fennhatóság és befolyás alatt állt. Oroszország Nagy Péter cár a svédek ellen vívott, terjeszkedő hadjáratai nyomán szerzett meghatározó uralmat a lett főváros felett a XVII. század elején, de a város ennek ellenére nagyfokú függetlenséget élvezett az birodalomban. A második világháború alatti és utáni szovjet megszállás idején Lettország lakosainak második legnagyobb kisebbsége az orosz lett.
Lettország 1991. augusztus 21-én mondta ki teljes függetlenségét a Szovjetuniótól és 2004 óta tagja a NATO-nak és az Európai Uniónak. Lakosainak száma jelenleg 2,2 millió fő. Riga, Lettország és a Baltikum is különleges történelmi és természeti látnivalókban gazdag turisztikai lehetőségeket kínál. A párnapos városlátogatásoktól kezdve a tengerparti nyaralásig minden megtalálható a lettországi kínálatban.
Az airBaltic új, budapesti járatának beindításában jelentős szerepet játszott a Magyar Turizmus Zrt., amely részben a légi marketing alap felhasználásával igen jelentős lépéseket tesz Budapest és Magyarország, mint turisztikai célpont baltikumi bemutatása érdekében. Ennek egyik fontos állomása volt a februári magyar részvétel a rigai BaltTour idegenforgalmi kiállításon. Emlékezetes, hogy a Budapest Airport és a Magyar Turizmus Zrt. 2010 decemberében kötött megállapodást, amelynek egyik legfontosabb pontja éppen az airBaltic budapesti járatnyitásához hasonló közös tervek összehangolása és megvalósítása. A Riga és Budapest közötti légi összeköttetéssel nemcsak a balti államokból, hanem a kényelmes csatlakozási lehetőségeknek köszönhetően Skandináviából, Oroszországból és a FÁK országokból is tovább javul Magyarország légi megközelíthetősége. Az airBaltic járatnyitón a Budapesti Turisztikai Szolgáltató Központ Nonprofit Kft. 20% kedvezménnyel biztosítja a Budapest Kártyát az első érkező vendégeknek.
A jobb ügyfélélmény és kiszolgálás érdekében a Wizz Air változtatásokat vezetett be, hogy az utasok könnyebben hozzáférjenek az ügyfélszolgálathoz.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.