Vitéz Szentiványi János nyugállományú alezredes, legendás második világháborús vadászpilóta, és Gróf Gergely őrnagy, az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis, Repülő Műveleti Főnökség, Harci Alkalmazási Részlegének vezetője, Gripen-pilóta tartottak élménybeszámolót a székesfehérvári Civil Központban, március 14-én, pénteken.
A „Messerschmitt-től a Gripenekig” címü rendezvényt Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára nyitotta meg. Vargha Tamás elmondta: a két előadás két korszakot és két vadászrepülőgépet mutat majd be a hallgatóságnak. Emlékeztetett arra, hogy JAS-39 Gripenek 2006 óta szolgálnak a Magyar Honvédségben – jelenleg összesen tizennégy darab van hadrendben.
„Vadászgépeink éjjel-nappal készültségben vannak és nemcsak Magyarország, hanem az egyesített NATO-légteret is védik. Nem egyszer van szükség a gépek, úgymond éles bevetésére, ami igencsak jó gyakorlás a pilótáinknak” – hangsúlyozta az államtitkár.
A fehérvári Albatrosz Repülő Egyesület szervezte rendezvényen Gróf Gergely őrnagy képekkel illusztrált előadásában elevenítette fel az utóbbi évek legnagyobb levegőben zajló hadgyakorlatait és adott ízelítőt a nézőközönségnek a jelen kor vadászpilótáinak életéből. Érdekesség, hogy az őrnagy Székesfehérváron született repülős családba, és az édesapja is a börgöndi helikopter ezrednél teljesített szolgálatot. Ő maga 1998-ban végzett a Szolnoki Repülőtiszti Főiskolán, első beosztását hadnagyként a 47. Pápa Harcászati Repülőezrednél kapta MiG-21 típuson. A kecskeméti repülőbázison 2005-től teljesít szolgálatot, és több mint 1200 repült órával rendelkezik.
Vitéz Szentiványi János nyugállományú alezredes több kötetes kalandregénynek is beillő repülős életéből villantott fel néhány különösen szerencsésen végződött epizódot a hallgatóságnak.
Forrás: honvedelem.hu
Éppen 10 éve törölte el a HungaroControl – Európában elsőként – a teljes légi útvonalhálózatot, ezzel lehetővé téve a repülőgépek korlátozások nélküli, szabad légtérhasználatát. Az innovatív forgalomszervezési koncepciónak (Hungarian Free Route, HUFRA) köszönhetően az elmúlt évtized során a hazánk felett átrepülő járatok útvonala összesen 15 millió kilométerrel rövidült, és több mint 180 millió kilogrammal kevesebb szén-dioxid került a levegőbe.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.