Ismét frissült a 2021. augusztus 28-29-én, Kecskeméten megrendezendő Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai bemutató hivatalos weboldala, többek között már elérhető a rendezvény térképe, illetve a résztvevők bővebb listája.
Korábbi cikkünkben már beszámoltunk arról, hogy várhatóan milyen repülőgép típusokat láthatunk majd a rendezvény dinamikus programjában, most pedig a weboldal frissítése után láthatóvá vált a statikus bemutató kínálata is. További újdonság, hogy külön jelzést kaptak a rendezvényre regisztrált, illetve a részvételi szándékot jelző országok, ez utóbbiak kapcsán természetesen nem lehet még biztosra venni az érkezést. A lista alapján látható, hogy 2021-ben több "nagygép" is megcsodálható lesz Kecskeméten, a repülőbázis területén elvégzett korszerűsítéseknek, újabb állóhelyek kialakításának köszönhetően a méretesebb típusoknak is helyet tudnak már biztosítani.
Jelezte részvételi szándékát a rendezvényre az Osztrák Légierő C-130 Hercules szállítógépe, melyet érdemes minél többször szemügyre venni, hiszen év eleji információk szerint már keresik a váltótípusát. Nem ez lesz az egyetlen a típusból, ráadásul a sokak által eddig hiányolt amerikai részvétel sem marad el: az Ohio-i Légi Nemzeti Gárda is küld egy példányt a statikus sorra, továbbá igazi különlegességként elhoznak egy KC-135R tankert is. Szintén típusduplázás várható a C-295-ös szállító repülőgépből, hiszen megtekinthető lesz a Cseh, illetve a Lengyel Légierő példánya, továbbá a C-27J Spartanból is, mely szlovák és román színekben lesz látható (az olasz példány pedig a dinamikus programban szerepel). Románia egy IAR 330 Puma típusú, többfeladatú szállítóhelikopterrel is képviselteti magát, továbbá ők hozzák el mind a mai napig sokak kedvencét, a MiG-21-est, mely dinamikus programot repül a hétvége mindkét napján. Németország a tervek szerint elhoz egy Airbus A400M közepes katonai szállítógépet a statikus sorra, mely típus először vesz részt a Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutatón.
Tovább szemezgetve - a teljesség igénye nélkül - a statikus résztvevők nemzetközi listáján, érdemes megemlíteni az Olasz Légierőt repülőnapokon már ritkán látott két típussal (Tornado, AMX), a Brit Királyi Légierőt, melynek Typhoon típusú vadászbombázói a dinamikus és statikus programban is szerepelnek. Szintén kiemelendő a a SwAFHF (Swedish Air Force Historic Flight) Viggen és Draken szereplése, egyelőre a program mindkét változatába be vannak írva, csakúgy mint a Szlovén Légierő PC-9-esei.
Egyelőre sárga jelzéssel láthatóak (tehát jeleztek részvételi szándékot) azok a típusok, melyből a Magyar Légierő is rendelt: ilyen a brazil Embraer C-390 közepes, katonai szállító repülőgép (2 db-ot állítunk majd hadrendbe), valamint az Airbus Helicopters H225-ös bemutatója, melyből 16 darabot szerez be hazánk. Remélhetőleg mindkét típus meg fog érkezni Kecskemétre, így kicsit közelebbről is szemügyre vehetjük ezeket a gépeket is, melyeket a rendszerbe állítást követően majd évtizedekig üzemeltetni fogunk.
A résztvevők listája mellett szintén újdonság a weboldalon, hogy megjelent a helyszín térképe, melyen részletesen látható, mit és hol találunk a hétvége során. A térképet beállítottuk cikkünk borítóképének, így nagyban is láthatják Ovasóink a terület beosztását. Érdemes most már napi szinten ránézni a hivatalos oldalra, hiszen pár nap maradt már csak hátra a Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutató nyitányáig.
Azok számára, akik még nem jártak a kecskeméti rendezvényen, érdemes megemlíteni, hogy egy-egy repülőnapon a hétvége két napja számít a fő programnak, viszont, ha idejük, lehetőségük engedi, érdemes ellátogatni a repülőnapot megelőző, úgynevezett érkező és gyakorló napokra is. Ezek jól követhetőek a repülőbázist övező területekről, jellemzően csütörtökön és pénteken zajlanak, de biztosan lesz már olyan résztvevő, aki korábban a helyszínre érkezik. A statikus sorra beírt típusokat így a levegőben is láthatják, fotózhatják a Kecskemétre látogatók.
Akiket nem a repülőgépek, hanem a harcjárművek érdekelnek jobban, szintén sok érdekességet találhatnak majd a programban, többek között dinamikus harckocsi bemutatót is. Ezekről bővebben társlapunk cikkében olvashatnak!
Az előző beszámolónkban is írtuk, hogy a jegyvásárlás már javában zajlik, és fontos megjegyezni, hogy idén erre csak online van lehetőség!
Gyertek és találkozzunk 8 év után újra Kecskeméten, a Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutatón!
Forrás: https://repulonap2021.hu/
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.