Újabb mérföldkövet jelentő esemény a Magyar Légierőnél: 2024. szeptember 5-én, csütörtökön, megérkezett végleges állomáshelyére, az MH. vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárhoz, a Magyar Légierő első KC-390-es szállító repülőgépe. Helyszíni beszámolónk!
A PT-ZHP ideiglenes lajstrommal ellátott repülőgép nem először járt a hírös város repülőterén, hiszen néhány hétre áprilisban is áttelepült Kecskemétre: akkor speciális, NATO kommunikációs eszközök beépítését és ezek validációját hajtották végre brazil, portugál, német és magyar szekemberek. A most megérkező, első KC-390-es útvonala hasonló volt a tavaszihoz: két köztes megálló (Recife és Gran Canaria) beiktatásával, csütörtökön, nem sokkal 10 óra után, 2 Gripen kíséretével érkezett meg új otthonába, Kecskemétre, ahol természetesen nem maradhatott el az újonnan érkező típusoknak járó, vízsugaras köszöntés sem. A gép érkezése új korszak kezdetét jelenti, a KC-390 Millenniumhoz hasonló képességekkel a Magyar Légierő eddig nem rendelkezett.
A sajtónyilvános esemény elején egy nagy kivetítőn megtekinthető volt az Embraer összefoglaló kisfilmje, a típus paramétereit és főbb jellemzőit pedig Tóth Róbert százados, a repülődandár protokoll tisztje ismertette a helyszínre érkezőkkel. A rendezvény nyitányaként megkülönböztetett tisztelettel köszöntötték Szalay-Bobrovniczky Kristóf urat, Magyarország honvédelmi miniszterét, Őexcellenciáját Susan Kleebanket, Brazília Magyarországra akkreditált nagykövetét, Dr. Böröndi Gábor vezérezredes urat, a Honvéd Vezérkar főnökét, Dr. Kutnyánszky Zsolt Krisztián urat, a Honvédelmi Minisztérium, védelmi stratégiáért és humánpolitikáért felelős államtitkárát, Dr. Szeberényi Gyula Tamás urat, országgyűlési képviselőt, Joao Bosco da Costa Jr. urat, az Embraer Defense and Security elnök vezérigazgatóját, Jose Gustavo urat, az Embraer Defense and Security Europe alelnökét, Leonardo Ferruci urat, az Embraer Magyarországi irodájának vezetőjét, Gróf Gergely ezredes urat, a Magyar Honvédség vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár parancsnokát, továbbá a vármegye és a városvezetés, valamint az alakulatok és társszervek képviselőit. A KC-390-es érkezését Gróf Gergely ezredes, dandárparancsnok jelentette a honvédelmi miniszternek.
A repülőgép vízsugaras köszöntését és állóhelyre gurulását követően elsőként Joao Bosco da Costa Jr., az Embraer Defense & Security elnök-vezérigazgatójának beszédét hallgathattuk meg: kiemelte, hogy Magyarország, Portugália után második NATO-tagországként szavazott bizalmat a brazil Embraer új típusának, a tárgyalássorozat lezárultával 2020 novemberében került sor a szerződés aláírására, rendszeresítésével pedig egy modern, multifunkcionális szállító repülőgéppel erősődhet a magyar haderő.
Magyarország honvédelmi minisztere, Szalay-Bobrovniczky Kristóf is beszélt a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program újabb mérföldkövet jelentő eseményéről, hiszen a KC-390-es érkezésével ismét mérföldkőhöz érkezett a magyar haderő. Ezúttal egy új szállító repülőgéppel, de példát az elmúlt hétről is említett a miniszter: augusztus végén további három Leopard 2A7HU harckocsi is érkezett a tatai dandárhoz, továbbá egyéb eszközök is érkeznek az alakulatokhoz, megemlítve például az új radar-, illetve rakétarendszereket, a Lynx és Gidrán harcjárműveket. Hangsúlyozta, hogy mindezek ékes bizonyítékai annak, hogy 21. századi, összhaderőnemi, magas műveleti értékű, új haderőt építünk Magyarországon. Az elsődleges prioritás a légvédelem modernizálása volt, hiszen a szomszédunkban két éve zajlik egy véres háború, kiemelt fontosságú, hogy légterünk biztonságban legyen. A légierő fejlesztése sem maradhatott el, hiszen hamarosan érkeznek az új, sugárhajtású kiképző repülőgépek, az L-39NG-k, illetve négy új Gripen is. Szalay-Bobrovniczky Kristóf a KC-390-es érkezése kapcsán beszélt az Embraerrel történő egyeztetésekről, illetve a típus kiválasztásáról, mely 2020-ban még úttörönek számított, hiszen külföldi vásárlás előttünk csak Portugália részéről történt a típusra vonatkozóan. A miniszter elmondta, hogy a repülőgéppel szállítható lesz például két Gidrán, vagy 80 teljes felszereltségű katona, 60 ejtőernyős, továbbá kiemelte a gép MEDEVAC és légi utántöltő képességét is, olyan képességeket, melyre a Magyar Honvédségnek régóta szüksége volt. A beszéd végén méltatta és megköszönte az Embraer teljes csapatának az eredményes, közös munkát, továbbá elmondta, hogy Magyarország békepárti ország, elkötelezettek a béketeremtésben és a béke megőrzésében, ehhez pedig a honvédelem vezetésében mindent meg is kell tenni erős, stabil, megbízható eszközök beszerzésével.
A folytatásban egy KC-390-es modell, mint ajándéktárgy és dekrét átadására is sor került: Joao Bosco da Costa Jr, az Embraer elnök vezérigazgatója a KC-390 repülőgép modelljét adja át Szalay-Bobrovniczky Kristóf úrnak, Magyarország honvédelmi miniszterének, Dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke pedig dekrétet adott át, Gróf Gergely ezredesnek, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár parancsnokának.
Meghallgathattuk Hankóczi Gergely alezredes úr, református tábori lelkész áldását, a rendezvény végén pedig a sajtó képviselőinek lehetőséget biztosítottak a repülőgép körbejárására, fotózására is.
Az An-26-os szállító repülőgépek hadrendből történő kivonása és az egyre növekvő katonai szállítási igények miatt, Magyarország két példányt rendelt a brazil Embraer típusából, a beszerzés hírét hivatalosan 2020. november 17-én jelentették be. A külföldi vásárlók sorában hazánk - Portugália után - másodikként iratkozott fel a KC-390-est választók listájára, azóta pedig már Ausztria, Hollandia, Csehország és Dél-Korea is megrendelte, mint ahogy ezt beszédében az Embraer elnök-vezérigazgatója is hangsúlyozta. A típus kiválasztásánál - a teherszállító képesség mellett - fontos szempont volt, hogy a repülőgép felszereltsége többféle szerepkörben is lehetővé tegye az alkalmazást. A légi utántöltő képesség az elsők között szerepelt, hiszen a Gripenek alkalmasak erre, de eddig korlátozott lehetőség volt ezen képesség fenntartására. A géptípus magyar változata mindemellett alkalmas az intenzív ellátásra szoruló betegek/sérültek ápolására szolgáló betegágyak befogadására is, segítve egy esetleges egészségügyi kimenekítés folyamatát.
Mint ahogy azt a kapcsolódó képgaléria fotói is mutatják, a repülőgépen látható a Hungarian Air Force felirat és a vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár Szállító századának logója. A magyar lajstromba kerülése a megérkezését követő napokban, a hazai átadási procedúrát követően történik meg, ezután pedig megkezdődhet a magyar szakszemélyzetek gyakorlati kiépzése a típuson. A magyar személyzet kapcsán friss hír, hogy négy hajózó és öt loadmaster képzése fejződött be az Embraer brazíliai képzési központjában, míg a repülőműszakiak második csoportja éppencsak elkezdte több hónapos képzését. 2024-ben már 10 repülőműszaki szakember teljesítette a típusátképzés vizsgáit és immáron Kecskeméten, saját repülőgépen folytatódhat a gyakorlati képzésük. A frissen kiképzett műszaki és hajózó személyzettel hamarosan megkezdődhet a repülőgép üzemeltetése az Embraer helyszíni támogatása mellett.
A fotókat ezúton is köszönjük Müller Dórának, a meghívót pedig a Honvédelmi Minisztérium Sajtó Osztályának!
A honvedelem.hu, a hiros.hu és a baon.hu beszámolói a linkekre kattintva érhetőek el!
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Portugália a brazil Embraer A-29N Super Tucano típusával modernizálná légierejét. A szándékból mára valóság lett, a két fél aláírta a beszerzéshez kapcsolódó szerződést.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.