2022. szeptember 21-én, szerdán a litván Šiauliai légibázisra várták a sajtó képviselőit, ahol egy félnapos program keretein belül testközelből vehették szemügyre az újabb, immáron harmadik baltikumi légtérrendészeti missziót ellátó kontingens mindennapjait. Helyszíni beszámoló!
2022. július végén számoltunk be Olvasóinknak a BAP (Baltic Air Policing) misszióra induló kontingens kibocsátó ünnepségéről, melynek a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis adott otthont. Szerda hajnali utazásunk indulási helyszíne szintén a hírös város repülőtere volt, a 6:00-kor felszálló Airbus A319-es (604) közel másfél órás repülést követően landolt a litván Šiauliai légibázison. Ilyen programra egyébként már korábban (például 2019 augusztusában) is sor került, akkor hasonló menetrend szerint mutatták be a kiutazók számára a missziós feladatot ellátó katonák munkáját. A Magyar Honvédség légi szállítási képességének első lépéseként, 2018-ban hadrendbe állított két Airbus A319-es így már a második BAP misszióban tölt be kulcsfontosságú szerepet, hiszen alkalmazásukkal a korábbiaknál jóval gyorsabban és gazdaságosabban szállíthatóak, rotálhatóak külföldre katonáink, illetve általuk valósulhat meg most már a maihoz hasonló, nagyobb szabású, külföldi médiaesemények megszervezése is.
A kiutazó csoporttal látogatott ki Litvániába többek Ugrik Csaba dandártábornok, a Kecskeméti Repülőbázis parancsnoka, Kilián Nándor vezérőrnagy, a Magyar Honvédség Parancsnoksága légierő haderőnemi szemlélője, akik a felszállás előtt, már az Airbus fedélzetén köszöntötték a program résztvevőit, továbbá Kaszab Zoltán főtörzszászlós, a Magyar Honvédség vezénylőzászlósa is.
Az előzetes scenario szerint a litván légtérbe való belépést követően egy készültségi Gripen géppár kíséri majd az Airbus-t, ez meg is valósult, így a sajtó képviselői - kiegészülve az eseményre meghívást kapott néhány spotterrel - a repülőgép ablakaiból készíthették el légifotóikat. A kiérkező csoportot már a helyszínen várta Szausev Xénia főhadnagy, kommunikációs tiszt, aki a nap további részében is segítette a média képviselőinek munkáját.
A program a kontingens parancsnokának - Ványik Attila alezredes - előadásával indult, melyben részletes tájékoztatást kaptak a meghívottak az újabb, immáron harmadik (2015, 2019) magyar misszió kezdete (2022. augusztus 1.) óta eltelt időszak eseményeiről, statisztikájáról, egy-egy kiadott riasztás folyamatáról, illusztrálva fotókkal és videókkal (a nyitódia fotóját láthatjuk a kis borítóképen felül). A három baltikumi ország (Észtország, Litvánia, Lettország) légterének védelmét (vadászgépek hiányában) 2004-es NATO csatlakozásuk óta rotációs rendszerben – négyhavi váltásokkal – látják el a szövetséges országok légierejei: a mostani a 60. BAP váltás, a Magyar Honvédség Balti Fegyveres Készenléti Alegysége (MH BAP FLKA) vezető nemzetként van jelen a négy Gripennel a litván bázison. Támogató nemzetként tervezetten szeptember végéig a Cseh Légierő is Šiauliai-ban települ Gripenjeivel, a Német Légierő Eurofighter Typhoon-okkal az észtországi Ämari bázisáról, míg Olaszország – szintén Typhoon-okkal – a lengyelországi Malborkból segíti a missziót. Fontos információként hangzott el az is, hogy a következő magyar baltikumi szerepvállalásra várhatóan 2025 hasonló időszakában kerül sor.
A prezentációban elhangzott, hogy jelenleg 77 fővel látják el a missziót, néhány fővel csökkentve az eredeti létszámot, hiszen mindeközben Kecskeméten is biztosítani kell az üzemeltetési feladatokat, ott is szükség van a szakemberekre (a kontingens tagjai 80-90%-ban a kecskeméti állományból kerültek ki). Egy-egy riasztás kiadásának folyamatát is megismerhettük az előadás során (HQ AAC Ramstein, CAOC Uedem, CRC Karmelava, WOC Šiauliai légibázis), a készültségi géppár felszállásának limitideje 15 perc. A harmadik magyar BAP misszió augusztus 1-jei nyitányát követően az állomány már részt vett a „Furious Wolf” névre keresztelt, litván vezetésű szárazföldi gyakorlaton, melyen CAS (Close Air Support) feladatokat gyakoroltak a hajózók. Szeptember utolsó hetében zajlik majd a Ramstein Alloy 2022, mely a balti régió NATO és partner országainak közös légierős gyakorlata, többek között látóhatáron túli légiharc, elfogás és azonosítás, valamint kutató-mentő feladatokkal. A kontingens parancsnoka hangsúlyozta a cseh, német és olasz egységekkel való közös, kiképzési repülések fontosságát is, mely során többek között elfogási és közel légiharc (1v1 és 1v2) feladatokat, éjszakai repüléseket és közösen végrehajtott díszelgő repüléseket hajthatnak végre.
Az előadás tartalmazta a misszió elmúlt másfél hónapjának statisztikai adatait is: 2022. szeptember 20-ig az összes repült idő 123 óra 40 perc, 6 db éles, illetve 36 gyakorló riasztással, a kiképzési felszállások száma 16 db. Láthattuk a médiában már korábban megjelent, elfogott és azonosított repülőgépek (pl. orosz An-72, Szu-35Sz) fotóit, valamint a cseh Gripenekkel közös légifotózás videóját is. A prezentáció végén lehetőség volt kérdések feltevésére, melyeket Ványik Attila alezredes és Kilián Nándor vezérőrnagy válaszolt meg.
A sajtónap kültéri programmal folytatódott: az imént szóban elhangzó riasztási folyamatot testközelből dokumentálhatták a helyszínre érkezők. A riasztás során a Magyar Légierő két, éles fegyverzettel ellátott Gripenjének felszállás előtti pillanatait örökíthettük meg a hajózók érkezésétől, a gépek indításán és kigurulásán át, egészen a felszállásig. A támogató nemzetként jelen lévő cseh egység könnyűszerkezetes hangárokban álló Gripenjei is megtekinthetőek voltak, a cseh kontingens katonáinak segítségével. A helyszínre időközben megérkezett a Magyar Honvédség Parancsnoka, dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy is, aki szeptember 19-én, hétfőn már Vilniusban tett hivatalos látogatást.
A sajtóidő keretein belül lehetőség nyílott interjúk készítésére, ezeket Olvasóink a Kecskeméti Televízió alábbi videójában nézhetik vissza:
Az ebéd elfogyasztását követően az Airbus hazaindulásig megtekintettük a BAP missziót már teljesítő országok mini emlékparkját, a légierőket szimbolizáló, egyedi formavilágú alkotásokat, illetve azt a táblát, amely felvarrók és részvételszám alapján listázza a missziót már teljesítő országokat: Magyarország neve alatt a mostani szerepvállalásnak köszönhetően már három BAP-os felvarró látható. Az A319-esen a felszállás előtt dr. Ruszin-Szendi Romulusz köszöntötte a csapatot, a program – a kecskeméti leszállással - 16 órakor végződött. Hazautunk során a magyar légtérbe érve többek között Budapestet, illetve Kecskemét látnivalóit is fotózhattuk, galériánk végén ebből is mutatunk ízelítőt Olvasóinknak!
Galériánkat ezúttal is úgy próbáltuk összeállítani, hogy abban a nap eseményeinek főbb pillanatai szerepeljenek: a fotókért ezúton is köszönetet mondunk Müller Dórának és Szúh Józsefnek, a meghívóért, az itthoni, illetve litvániai kíséretért pedig az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis Protokoll és Kommunikációs Osztályának! Külön köszönet a ’’Teve’’ Szállítórepülő Század minőségi munkájáért, illetve a Honvédelmi Minisztérium Sajtó Osztályának koordinációjáért!
További helyszíni felvételekért látogassanak el az LHKE Spotter Team Facebook oldalára, a honvedelem.hu összeállítása a linkre kattintva érhető el!
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Portugália a brazil Embraer A-29N Super Tucano típusával modernizálná légierejét. A szándékból mára valóság lett, a két fél aláírta a beszerzéshez kapcsolódó szerződést.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.