2024. 12. 22.
Zénó
: 414 Ft   : 399 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Kivonta Mirage F-1-eseit a Spanyol Légierő

JETfly  |  2013. 06. 25., 09:36

2013. június 23-án, a spanyolországi Albacete-ben, egy nyílt nap keretében búcsúztak a Spanyol Légierő Dassault Mirage F-1M repülőgépei az aktív szolgálattól. Az alábbi cikk egy rövid visszatekintés a típus spanyol pályafutására, melyet a GAR (Global Aviation Resource) csapat archív képeit tartalmazó galériával illusztrálunk.

Spanyolország eredetileg 15 db F-1C változatú Mirage-t szerzett be, még 1975 júniusában, részben a Marokkóban akkoriban növekvő feszültségek miatt. Az új repülőgépek a 141. repülőszázadhoz kerültek, amely a 14. ezredhez tartozott. Az F-1C egy minden időjárási körülmények között üzemeltethető elfogó vadászrepülőgép volt, amely egy Thomson-CSF Cyrano IV típusú fedélzeti lokátorral és korlátozott levegő-föld képességgel rendelkezett. Fegyverzetébe a 2 db beépített DEFA 553 30mm-es gépágyún kívül, a Matra R530 típusú közepes hatótávolságú levegő-levegő rakéták tartoztak. 

Kivonta Mirage F-1-eseit a Spanyol Légierő

Az ezt követő években összesen 73 db új repülőgép került beszerzésre, melyek közül 45 F-1CE, 22 F-1EE (az F-1E exportváltozata), valamint 6 F-1BE (kétüléses kiképző változat), további 5 darabot Franciaországtól, illetve 13 darabot Katartól használtan szereztek be, ezzel a teljes spanyol Mirage F-1 flotta 91 darabos lett. A Spanyol Légierő F-1CE típusú gépei némi átalakítással képessé lettek téve az amerikai AIM-9 Sidewinder levegő-levegő rakéták hordozására. Az F-1EE változatok modernizált fedélzeti berendezésekkel rendelkeztek, amelyek közé tartozott az új fedélzeti számítógép, a Head Up Display (HUD), a SAGEM-Kearfott inerciális navigácós rendszer, a modernizált és digitálissá tett Cyrano IV fedélzeti lokátor, valamint a fix légi utántöltő csonk. Ezen változat érkezésekor a Spanyol Légierő létrehozta a 142. repülőszázadot, amely akkor a Kanári-szigeteken lévő Gandoban állomásozó 46. repülőezred kötelékébe tartozott. 

Kivonta Mirage F-1-eseit a Spanyol Légierő

A 90-es évek közepén 51 db együléses-, valamint 4 db kétüléses változatot átalakítottak F-1M verzióra. A repülőgép jelentős modernizáláson ment keresztül, amely magába foglalt egy új nagyméretü Head Up Display-t (HUD), HOTAS rendszert, modernizált Cyrano IV fedélzeti lokátort, amely 4 különböző üzemmódjával jelentősen megnövelte a repülőgép levegő-föld képességeit. A repülőgépet emellett kompatibilissé tették az éjjellátó készülék használatára, új SAGEM ULISS 47 típusú inerciális navigációs rendszert kapott, valamint képes lett az AIM-9 JULI változatú Sidewinder levegő-levegő rakéta hordozására.

2006 augusztusától, 4 hónapon keresztül a Spanyol Légierő F-1M repülőgépei látták el a baltikumi légi rendészeti feladatokat, 10. résztvevő NATO kontingensként. A spanyol pilóták által „La abuela”-nak vagyis nagymamának keresztelt típus 1986 óta rendszeres résztvevője volt az évente megrendezésre kerülő NATO „Tiger Meet”-nek, azonban mostantól a Spanyol Légierő már a Typhoon típussal vesz majd részt ezeken a gyakorlatokon.

Az F-1M típus utolsó spanyol üzemeltetője az Albacete-ben állomásozó 14. repülőezred volt, amelynek két repülőszázada (a 141. „Patanes” és a 142. „Tigres”) a típus kivonásakor elérte a mérföldkőnek számító 200 000 repült órát. Európában már csak a Francia Légierő üzemelteti a típus F-1CR felderítő változatát, de a tervek szerint 2014-ben náluk is kivonásra kerül. Ezután sajnos Európában már csak az emlékeinkben él majd ez a rendkívül kecses és szép repülőgép, viszont talán egy ideig még megtalálható lesz Líbia, Marokkó, Gabon és Irán légierejében.

Képgalériánk forrása: http://globalaviationresource.com

Galéria: Kivonta Mirage F-1-eseit a Spanyol Légierő

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 07., 20:15
Egy hely, ahol találkozik a legmodernebb haditechnika az örök klasszikusnak számítóval: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési szakán nem csak pilótákat képeznek, hiszen a merev- és forgószárnyasok üzemeltetése és karbantartása legalább annyira fontos, mint azok vezetése.
2024. 11. 29., 14:54
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
2024-12-14 16:00:42
Kovács Krisztián ezredest nevezték ki az MH Kiss József 86. Helikopterdandár új parancsnokává 2025. január elsejei hatállyal. Elődje, dr. Bali Tamás dandártábornok az MH Összhaderőnemi Műveleti Parancsnokság parancsnokhelyetteseként folytatja katonai szolgálatát.
2024-12-11 16:45:48
A Wizz Air örömmel jelenti be, hogy a World Finance szaklap “Carbon Awards 2024” programjában karbonintenzitásának csökkentéséért és a fenntarthatóbb üzemelésért bevezetett gyakorlatok elismeréseként elnyerte a “Legjobb légitársaság a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséért” elismerést.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 12. 19., 11:57
A két H225M helikopter megérkezése, azt jelenti, hogy a megrendelt 16-ból már 14 a Magyar Honvédségnél van – tette hozzá Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
2024. 12. 17., 12:25
A keskenytörzsű, közepes hatótávolságú utasszállítóhoz a légitársaság az amerikai Azorra lízing- és vagyonkezelő cég közvetítésével jutott hozzá.
2024. 12. 15., 22:13
Annak idején, amikor a Lockheed a P-3 Orion tervezésébe fogott, nem is volt kérdéses, hogy az óceánnal körülvett Ausztrália légierejénél is megjelenik majd a típus, de hogy valamivel több, mint fél évszázadon át, 2023 végéig repül majd a kengurus felségjellel, azt talán ők sem gondolták.
2024. 12. 13., 10:46
Az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárnál tett látogatást dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke.

  Legfrissebbek most

Év végi kötelékrepülést hajtottak végre az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár pilótái tíz JAS-39 Gripen vadászgéppel. A kötelék gépei közül nyolc kiképzési repülést hajtott végre, és hozzájuk csatlakozott a készültségi géppár is.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.