Az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár 2023. február 8-án és 9-én ismét spottereket invitált a Gripenek kiképzési repüléseinek megtekintésére, melyről mutatjuk is Olvasóinknak a helyszíni galériát!
A kecskeméti alakulat évente több alkalommal is lehetőséget biztosít a repülőgépfotósok számára, hogy testközelből dokumentálják a JAS 39C/D flotta kiképzési repüléseit. Nem volt ez másképp február második hetében sem, amikor is két napra elosztva várták a hírös város repülőterére a spottereket. A spotter napok menetrendje az eddig megszokott rendszer szerint zajlott: a repülésre előkészített Gripenek több körben is megtekinthetőek voltak, feladattól függően a szerdai napon például három kört fotózhattunk (2x, 1x, 3x) meg.
A spotterek bázisa ezúttal a 8-as számú lefedés volt, itt lehetőség nyílt kötetlen beszélgetésekre, étkezésre, illetve minden fel-, illetve leszállás előtt a fotós szemmel való egyeztetésre, honnan lenne a legjobb dokumentálni az eseményeket. A közösségi felületeken, illetve az elkészült képgalériákban is látható, hogy ezúttal is több pozícióból alkothattak a spotterek, a Kommunikációs és Protokoll Alosztály tisztjei, Szausev Xénia főhadnagy és Dobrainé Zám Krisztina őrnagy kísérte és segítette a csapatot. Figyelemmel követhettük a vadászgépekhez érkező műszaki és hajózó személyzet kommunikációját, a gépátvételt, az indítás pillanatait, ezt követően pedig megörökíthettük a kiguruló, felszálló, illetve leszálló Gripeneket.
A spotter napok jelentőségéről már többször írtunk lapunkon, egyértelműen az alakulat és az alkalmazott technika népszerűsítésének egyik legelterjedtebb módja nemcsak hazánkban, de külföldön is. Toborzás szempontjából szintén elsődleges fontosságú, kiegészülve a korábbi években már többször megrendezett Iskolások Hete rendezvénnyel, valamint a hajózó személyzetek tagjait is felvonultató, toborzó kampánnyal.
Fontos megemlíteni, hogy a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretein belül zajlik a Magyar Honvédség eszközparkjának megújítása és bővítése: ha most csak az újonnan beérkező merev- és forgószárnyas flottát nézzük, akkor a már beérkezett 20 db H145M mellé érkezik majd Szolnokra 16 db H225M típusú közepes, többfeladatú helikopter, Kecskemétre pedig tervezetten négy Gripen, 2 db KC-390-es légi utántöltő és szállító repülőgép, illetve 12 db L-39NG kiképzőgép. A darabszámok megfelelő mennyiségű humánerőforrást is igényelnek, így a jövő hajózói és műszaki szakemberei számára be kell mutatni, illetve vonzóvá tenni a repülőtér mindennapjait, az esti, illetve nappali kiképzési repülésekre szervezett spotter napok kiváló lehetőségek erre, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár továbbra is élen jár a kapcsolódó lehetőségek megteremtésében.
Ezúton is szeretnénk felhívni katonai pilóta karriert fontolgató Olvasóink figyelmét arra, hogy 2023. február 15-ig lehet jelentkezni a szeptemberben induló felsőoktatási képzésekre. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar képzési kínálatában megtalálható az állami légiközlekedési alapképzési szak, állami légijármű-vezető, katonai repülésirányító és katonai repülőműszaki irányokkal.
A szerdai és csütörtöki napok eseményeit vegyesen bemutató fotókért ezúton is köszönetet mondunk Müller Dórának, Szúh Józsefnek, Lakatos Attilának és Orbán Balázsnak, a meghívóért pedig az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár Kommunikációs és Protokoll Alosztályának!
További felvételekért látogassanak el a JETfly Facebook, az LHKE Spotter Team, a Kecskemét Spotter, a Kecskeméti Médiacentrum és a honvedelem.hu oldalára is!
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.