101, 28, 29. Számok. Számok, amik meghatározzák egy ember életét. 101. Puma vadászrepülő ezred, 28 légigyőzelem és 29 év. Ezek a számok Tóth Drumi Lajos életéről szólnak.
A mai kor fiatal repülést kedvelőinek talán ismeretlenül cseng Tóth Drumi neve. A Magyar Légierő kiemelkedő vadászpilótája volt a II. világháborúban. Indokolatlanul keveset tudunk életéről és keveset arról hogyan lett hős, hogyan mártír.
Talán ő se gondolta 1940-ben, mikor tizennyolc évesen bevonult a Horthy Miklós Nemzeti repülő alap debreceni kiképzőkeretéhez, milyen érdekes sorsot szán neki a repülő élet. Különleges személyiség volt. Oktatói nem tudták mire tanítani. Ösztönösen repült, mint aki egy madárfészekben látta meg a napvilágot. Tanulásban gyerek korától mindig első volt, így senki nem csodálkozott, hogy a kassai repülő akadémiát a legjobbak között végezte. Évfolyamtársaival együtt 1942. december 6-án, a kormányzó neve napján avatták hadnaggyá.
Az akadémia után irány Szolnok, az első állomáshely. Itt nem volt ideje megmelegedni pilótazsákjának, mert 1943 elején a keleti fronton harcoló 5/1 Puma vadászosztály második századába vezénylik.
A fronton jó vadászok közé kerül, mint Kenyeres Miklós és Molnár László. Drumit nem tartotta vissza, hogy harcedzett pilóták közé került. Ösztönössége, jó repülő tudása meghozta az eredményt. Közel egy év alatt, 1944 elejéig 11 légigyőzelemmel Kijev térségében már ötödik a magyar ászok között.
1944 tavaszán kötödik Drumi élethez az első említett szám. Május 1-jén Veszprémben megalakítják a 101. Puma osztályt. A 101/2 század beosztott pilótája lesz, később első tiszt majd századparancsnok. A háború végén angol-amerikai hadifogságba kerül. A második szám, a 28 ekkor datálódik. 28 légigyőzelmével a második legeredményesebb vadászpilóta Szentgyörgyi Dezső mögött.
A hadifogság után megszokott lendületével éleszti újra a magyar katonai repülést. 1951-ben már vadász hadosztályparancsnok-helyettes. Ez az év az, amikor a hősből mártír lesz. Az év februárjában koholt vádak alapján tizenkét bajtársával együtt letartoztatják, majd június 11-én kivégzik. Itt szerepel az utolsó szám. Élt 29 évet.
A rendszer nem tartotta ildomosnak, hogy áldozatairól megemlékezzenek, így Drumi emlékét a rendszerváltásig teljesen mellőzték. 1990 nyarán rehabilitálták és az év decemberében posztomusz alezredessé léptették elő.
A magyar repülés történetét kutatok Tóth Drumi Lajos életével kapcsolatban még két fontos dátumot fognak figyelembe venni. 2003. április, mikor holttestét megtalálták és azonosították, valamint azt a napot, amikor örök nyugalomra helyezik a Pumák rendíthetelen ászát Tóth Drumi Lajos posztomusz alezredest.
A magyar repülés történetébe újabb évszám került. 2003. szeptember 10. Ezen a napon helyezték örök nyugalomra Tóth Drumit katonai tiszteletadással a 301-es parcellába. A temetésen tisztelői repülő kötelékkel tisztelegtek emlékének.
Nyugodj békében!
Év végi kötelékrepülést hajtottak végre az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár pilótái tíz JAS-39 Gripen vadászgéppel. A kötelék gépei közül nyolc kiképzési repülést hajtott végre, és hozzájuk csatlakozott a készültségi géppár is.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.