Magyarország mellett Lengyelország és Szlovákia közreműködésével a HungaroControl kutatás-fejlesztési és szimulációs központjában tesztelik a közép-európai régió légi útvonalainak lehetséges fejlesztési irányait. A nemzetközi projekt eredményeként várhatóan csökken az észak-dél irányú légi járatok menetideje, ezzel mérséklődik a repülőgépek üzemanyag-fogyasztása és károsanyag-kibocsátása. A tesztelés alatt álló „free route” koncepcióval jelentősen csökkenhetnek a légitársaságok költségei is. A budapesti tesztsorozat 2013. május 21-étől 31-éig tart.
A HungaroControl budapesti K+F és szimulációs központjában (Centre of Research, Development and Simulation – CRDS) közel két héten keresztül tesztelik a „free route” elnevezésü léginavigációs koncepciót, amelynek bevezetésével a repülőgépek rövidebb útvonalon tehetik meg a Balti-tengertől a Fekete- és Adriai tengerig terjedő távolságot. A légitársaságok így jelentős mennyiségü üzemanyagot takaríthatnak meg, ami nemcsak a környezeti terhelést csökkenti, hanem ráirányítja a figyelmet arra is, hogy igen komoly költségmegtakarítás érhető el az innovatív forgalomszervezési módszerek alkalmazásával.
Az IATA becslései szerint a világ légitársaságai 2013-ban várhatóan 216 milliárd dollárt költenek üzemanyagra, ami ötszöröse a 2003-as adatnak, és ami összköltségeik közel 33 százalékát teszi ki. Így az új, rövidebb útvonalak - a jelentős környezeti előnyök mellett - világszerte közel 1 milliárd dollár megtakarítást jelenthetnek a légitársaságok számára. Különösen igaz ez Európára, ahol az országhatárok mentén felszabdalt légtér miatt jelenleg a repülőgépek rendszerint az optimálisnál hosszabb útvonalakon közlekednek. Szakértők szerint az öreg kontinensen a "free route" koncepcióval akár 1-1,5%-os üzemanyag-csökkentés is elérhető. Ez komoly költségmegtakarítást jelenthet a légitársaságoknak tekintettel arra, hogy egy-egy nagyobb légitársaság éves kerozinfogyasztása elérheti a 9 millió tonnát is.
A most futó budapesti tesztelésen három állam, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia légi navigációs szakemberei vizsgálják a rövidebb, vagyis szükségtelen töréspontok beiktatása nélküli útvonalak alkalmazhatóságát. Négy további ország, Ausztria, Horvátország, Szlovénia és Szerbia megfigyelőként vesz részt a funkcionális légtérblokkokat és államhatárokat egyaránt átívelő nemzetközi projektben. A programot a közép-európai térséget lefedő önkéntes léginavigációs együttmüködési platform (Central and Eastern European ANSPs’ Platform – CEAP) szervezi, amelynek a HungaroControl is tagja. A CEAP-légtér szolgálja ki kelet-nyugati irányban az EU és Törökország, illetve az unió és a Közel-Kelet között áramló forgalmat, valamint a Baltikumtól a Balkánig terjedő térség közlekedését, így e régió légi közlekedésének fejlesztése kulcsfontosságú a kontinens egésze számára.
A nagy szakértelmet és szoros együttmüködést igénylő szimuláció során a mérnökök pontos másolatot készítenek az egyes országok légtérszektorairól és azokról a szoftveres kezelőfelületekről, amelyekkel az ide érkező külföldi irányítók a lehető legjobb hatásfokkal tudják elvégezni a tesztelést. A szimulációs program összhangban áll a HungaroControl és az Eurocontrol közötti együttmüködési megállapodással, és hozzájárul az Egységes Európai Égbolt program sikeréhez.
A HungaroControlról
A HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat Zrt. világszínvonalú technológiája, élenjáró fejlesztései és szolgáltatásai révén a nemzetközi légiforgalmi irányítás egyik legpontosabb, leghatékonyabb és legmegbízhatóbb szolgáltatója, az Egységes Európai Égbolt keretében zajló uniós integráció aktív regionális kezdeményezője, együttmüködő partnere. Az elmúlt évben a HungaroControl több olyan jelentős beruházást indított el, amelyek légi navigációs szolgáltatásainak fejlesztését célozzák, garantálják a növekvő légi forgalom biztonságos kezelését, és egyben elősegítik a küszöbön álló uniós integráció sikerét.
A CRDS (Centre of Research, Development and Simulation) légi navigációs kutatás-fejlesztési és szimulációs központ Közép-Európa legnagyobb és legmodernebb technológiával felszerelt centruma, amelyet a HungaroControl Zrt. 2011-ben hozott létre azzal a céllal, hogy megteremtse a régió léginavigációs fejlesztéseihez és az irányítók képzéséhez, továbbképzéséhez szükséges modern technológiai hátteret. A magyar szakemberek tudására támaszkodó központ erősíti a térség légiforgalmi szolgálatainak együttmüködését, és segíti az Egységes Európai Égbolt integrációs program megvalósítását, az ún. funkcionális légtérblokkok müködését.
Hagyományos légiforgalmi irányító szolgáltatásainak, müszaki-technológiai háttérének továbbfejlesztése mellett a HungaroControl egyik stratégiai célkitüzése, hogy az elkövetkező két-három évben partnereivel közösen egy regionális, közép-európai légi navigációs tudásközpontot hozzon létre. Az ANS III új irányító központ 2013-as átadása lehetővé teszi, hogy a HungaroControl egy helyre - a felszabaduló épületbe - telepítse innovációs vállalkozásait. A tudásközpont kialakítását a légi navigációt támogató kutatás-fejlesztés, szimuláció és képzés iránti növekvő nemzetközi piaci kereslet alapozza meg, amelyet részben éppen az európai integráció és a funkcionális légtérblokkok létrehozása generál.
Valamennyi beruházásával a HungaroControl célja, hogy a 7 közép-európai országot tömörítő regionális együttmüködés, a közép-európai funkcionális légtérblokk (FAB CE) kiváló szolgáltatásokat nyújtson és a legmagasabb müszaki-technológiai színvonalon müködjön.
A JETfly magazin 2000 óta szolgáltatja a friss hazai és nemzetközi híreket a katonai repülés világából! A töretlen bizalmat megköszönve kívánunk Olvasóinknak Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Repülős Élményekben Gazdag, Boldog Új Évet!
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.