2024. 12. 26. csütörtök
István
: 415 Ft   : 398 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Rövidebb légi útvonalakkal csökkenthetők a légitársaságok költségei

JETfly  |  2013. 05. 31., 12:49

Magyarország mellett Lengyelország és Szlovákia közreműködésével a HungaroControl kutatás-fejlesztési és szimulációs központjában tesztelik a közép-európai régió légi útvonalainak lehetséges fejlesztési irányait. A nemzetközi projekt eredményeként várhatóan csökken az észak-dél irányú légi járatok menetideje, ezzel mérséklődik a repülőgépek üzemanyag-fogyasztása és károsanyag-kibocsátása. A tesztelés alatt álló „free route” koncepcióval jelentősen csökkenhetnek a légitársaságok költségei is. A budapesti tesztsorozat 2013. május 21-étől 31-éig tart.

A HungaroControl budapesti K+F és szimulációs központjában (Centre of Research, Development and Simulation – CRDS) közel két héten keresztül tesztelik a „free route” elnevezésü léginavigációs koncepciót, amelynek bevezetésével a repülőgépek rövidebb útvonalon tehetik meg a Balti-tengertől a Fekete- és Adriai tengerig terjedő távolságot. A légitársaságok így jelentős mennyiségü üzemanyagot takaríthatnak meg, ami nemcsak a környezeti terhelést csökkenti, hanem ráirányítja a figyelmet arra is, hogy igen komoly költségmegtakarítás érhető el az innovatív forgalomszervezési módszerek alkalmazásával. 

Az IATA becslései szerint a világ légitársaságai 2013-ban várhatóan 216 milliárd dollárt költenek üzemanyagra, ami ötszöröse a 2003-as adatnak, és ami összköltségeik közel 33 százalékát teszi ki. Így az új, rövidebb útvonalak - a jelentős környezeti előnyök mellett - világszerte közel 1 milliárd dollár megtakarítást jelenthetnek a légitársaságok számára. Különösen igaz ez Európára, ahol az országhatárok mentén felszabdalt légtér miatt jelenleg a repülőgépek rendszerint az optimálisnál hosszabb útvonalakon közlekednek. Szakértők szerint az öreg kontinensen a "free route" koncepcióval akár 1-1,5%-os üzemanyag-csökkentés is elérhető. Ez komoly költségmegtakarítást jelenthet a légitársaságoknak tekintettel arra, hogy egy-egy nagyobb légitársaság éves kerozinfogyasztása elérheti a 9 millió tonnát is.

A most futó budapesti tesztelésen három állam, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia légi navigációs szakemberei vizsgálják a rövidebb, vagyis szükségtelen töréspontok beiktatása nélküli útvonalak alkalmazhatóságát. Négy további ország, Ausztria, Horvátország, Szlovénia és Szerbia megfigyelőként vesz részt a funkcionális légtérblokkokat és államhatárokat egyaránt átívelő nemzetközi projektben. A programot a közép-európai térséget lefedő önkéntes léginavigációs együttmüködési platform (Central and Eastern European ANSPs’ Platform – CEAP) szervezi, amelynek a HungaroControl is tagja. A CEAP-légtér szolgálja ki kelet-nyugati irányban az EU és Törökország, illetve az unió és a Közel-Kelet között áramló forgalmat, valamint a Baltikumtól a Balkánig terjedő térség közlekedését, így e régió légi közlekedésének fejlesztése kulcsfontosságú a kontinens egésze számára.

A nagy szakértelmet és szoros együttmüködést igénylő szimuláció során a mérnökök pontos másolatot készítenek az egyes országok légtérszektorairól és azokról a szoftveres kezelőfelületekről, amelyekkel az ide érkező külföldi irányítók a lehető legjobb hatásfokkal tudják elvégezni a tesztelést. A szimulációs program összhangban áll a HungaroControl és az Eurocontrol közötti együttmüködési megállapodással, és hozzájárul az Egységes Európai Égbolt program sikeréhez.

A HungaroControlról

A HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat Zrt. világszínvonalú technológiája, élenjáró fejlesztései és szolgáltatásai révén a nemzetközi légiforgalmi irányítás egyik legpontosabb, leghatékonyabb és legmegbízhatóbb szolgáltatója, az Egységes Európai Égbolt keretében zajló uniós integráció aktív regionális kezdeményezője, együttmüködő partnere. Az elmúlt évben a HungaroControl több olyan jelentős beruházást indított el, amelyek légi navigációs szolgáltatásainak fejlesztését célozzák, garantálják a növekvő légi forgalom biztonságos kezelését, és egyben elősegítik a küszöbön álló uniós integráció sikerét.

A CRDS (Centre of Research, Development and Simulation) légi navigációs kutatás-fejlesztési és szimulációs központ Közép-Európa legnagyobb és legmodernebb technológiával felszerelt centruma, amelyet a HungaroControl Zrt. 2011-ben hozott létre azzal a céllal, hogy megteremtse a régió léginavigációs fejlesztéseihez és az irányítók képzéséhez, továbbképzéséhez szükséges modern technológiai hátteret. A magyar szakemberek tudására támaszkodó központ erősíti a térség légiforgalmi szolgálatainak együttmüködését, és segíti az Egységes Európai Égbolt integrációs program megvalósítását, az ún. funkcionális légtérblokkok müködését.

Hagyományos légiforgalmi irányító szolgáltatásainak, müszaki-technológiai háttérének továbbfejlesztése mellett a HungaroControl egyik stratégiai célkitüzése, hogy az elkövetkező két-három évben partnereivel közösen egy regionális, közép-európai légi navigációs tudásközpontot hozzon létre. Az ANS III új irányító központ 2013-as átadása lehetővé teszi, hogy a HungaroControl egy helyre - a felszabaduló épületbe - telepítse innovációs vállalkozásait. A tudásközpont kialakítását a légi navigációt támogató kutatás-fejlesztés, szimuláció és képzés iránti növekvő nemzetközi piaci kereslet alapozza meg, amelyet részben éppen az európai integráció és a funkcionális légtérblokkok létrehozása generál.

Valamennyi beruházásával a HungaroControl célja, hogy a 7 közép-európai országot tömörítő regionális együttmüködés, a közép-európai funkcionális légtérblokk (FAB CE) kiváló szolgáltatásokat nyújtson és a legmagasabb müszaki-technológiai színvonalon müködjön.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 07., 20:15
Egy hely, ahol találkozik a legmodernebb haditechnika az örök klasszikusnak számítóval: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési szakán nem csak pilótákat képeznek, hiszen a merev- és forgószárnyasok üzemeltetése és karbantartása legalább annyira fontos, mint azok vezetése.
2024. 11. 29., 14:54
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
2024-12-14 16:00:42
Kovács Krisztián ezredest nevezték ki az MH Kiss József 86. Helikopterdandár új parancsnokává 2025. január elsejei hatállyal. Elődje, dr. Bali Tamás dandártábornok az MH Összhaderőnemi Műveleti Parancsnokság parancsnokhelyetteseként folytatja katonai szolgálatát.
2024-12-11 16:45:48
A Wizz Air örömmel jelenti be, hogy a World Finance szaklap “Carbon Awards 2024” programjában karbonintenzitásának csökkentéséért és a fenntarthatóbb üzemelésért bevezetett gyakorlatok elismeréseként elnyerte a “Legjobb légitársaság a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséért” elismerést.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 12. 19., 11:57
A két H225M helikopter megérkezése, azt jelenti, hogy a megrendelt 16-ból már 14 a Magyar Honvédségnél van – tette hozzá Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
2024. 12. 17., 12:25
A keskenytörzsű, közepes hatótávolságú utasszállítóhoz a légitársaság az amerikai Azorra lízing- és vagyonkezelő cég közvetítésével jutott hozzá.
2024. 12. 15., 22:13
Annak idején, amikor a Lockheed a P-3 Orion tervezésébe fogott, nem is volt kérdéses, hogy az óceánnal körülvett Ausztrália légierejénél is megjelenik majd a típus, de hogy valamivel több, mint fél évszázadon át, 2023 végéig repül majd a kengurus felségjellel, azt talán ők sem gondolták.
2024. 12. 13., 10:46
Az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárnál tett látogatást dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke.

  Legfrissebbek most

A JETfly magazin 2000 óta szolgáltatja a friss hazai és nemzetközi híreket a katonai repülés világából! A töretlen bizalmat megköszönve kívánunk Olvasóinknak Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Repülős Élményekben Gazdag, Boldog Új Évet!

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.