Az Egyesült Államok védelmi minisztériuma a tegnapi napon engedélyezte a több mint 3 hete földön veszteglő Lockheed Martin F-35-ös flotta repüléseinek folytatását, ennek ellenére a hétfőn kezdődött és vasárnapig tartó Farnborough Airshow-n való bemutatkozás elmarad.
Deborah Lee James, a légierőért felelős miniszter a légi szalon tegnapi napján még nagy esélyt látott a típus debütálására, az amerikai pavilonnál tett nyilatkozatában, de a nemzetközi bemutatkozás úgy tünik továbbra is várat magára. Az F-35-ösök repülési tilalmának feloldására azután került sor, hogy 3 héttel ezelőtt az egyik F-35A hajtómüve felszállás közben kigyulladt a floridai Eglin repülőbázison. A pilóta megszakította a felszállást és sikeresen elhagyta a repülőgépet. Az Amerikai Légierő és a Haditengerészet július 14-én hagyta jóvá a típussal történő repülések folytatását.
A típus brit felségjelzésü, életnagyságú makettje tekinthető csak meg Farnborough-ban
Az F-35-ös debütálásának elmaradása a típus most életbe léptetett korlátozásaihoz köthető. Ilyenek például az új, hajtómü vizsgálati időközök és a korlátozott repülési paraméterek. A korlátozások addig maradnak érvényben, amíg a 3 héttel ezelőtti hajtómütüz kiváltó okát nem tudják 100%-osan beazonosítani. Mint ismeretes, az európai bemutatkozásra kijelölt 4 darab rövid fel-, és függőlegesen történő leszállásra képes F-35B repülőgép július 10-e óta várta a repülési tilalom feloldását, a haditengerészet Maryland-ben található Patuxent River tesztbázisán.
A négy darab F-35B többszörös légi utántöltéssel szelte volna át az óceánt
A mostani hírek szerint a várakozás hiábavaló volt és az F-35-ös program közel 8 éve folyó tesztjeinek eddigi leghosszabb, az Atlanti-óceánt átszelő repülésére nem kerül sor. A nagy távolságú átrepülést többszöri légi utántöltéssel hajtották volna végre, amely a típus jelenlegi korlátozásai mellett nem lehetséges. Az egyik ilyen, a típus átrepülését meghiúsító korlátozás például az, hogy a hajtómü lapátsorait 3 órányi repülés után át kell vizsgálni. A légi szalon látogatóinak reményei tehát szertefoszlottak, így be kell érniük a földön már a nyitó nap óta megtekinthető 1:1 arányú, brit felségjelzésü F-35 makettel.
Év végi kötelékrepülést hajtottak végre az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár pilótái tíz JAS-39 Gripen vadászgéppel. A kötelék gépei közül nyolc kiképzési repülést hajtott végre, és hozzájuk csatlakozott a készültségi géppár is.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.