A Baltikum felett szolgálatot ellátó Olasz Légierő Eurofighter Typhoon vadászbombázó repülőgépeit március 10-én egy orosz Il-78 légi-utántöltő repülőgép elfogására emelték a levegőbe. Az elmúlt hetekben ez már a hatodik alkalom volt, amikor Oroszország és a NATO repülőgépei „találkoztak” a levegőben.
Korábban február 9-én, 13-án, 27-én és március 5-én a Typhoon-okat Il-20 felderítő repülőgépek, míg február 6-án egy Il-76 katonai-szállító és egy Il-38 tengerészeti járőr repülőgép elfogására riasztották.
Fotó: militaryrussia.ru
Az orosz védelmi minisztérium több esetben hangsúlyozta, hogy az Orosz Légierő repülőgépeinek repüléseit minden esetben szigorúan a nemzetközi előírásoknak megfelelően hajtották és hajtják végre a semleges vízterületek felett, nem megsértve egyetlen állam légterét sem. Az orosz katonai vezetés ugyanakkor úgy értékeli, hogy a NATO légierőinek aktivitása a korábbi évek csökkenő tendenciája után az utóbbi időben megnövekedett.
Az orosz védelmi miniszterhelyettes, Anatolij Antonov a 2014. december 24-én megtartott sajtókonferencián kiemelte, hogy az Észak Atlanti Szövetség légierőinek gépei 2014-ben több mint háromezer repülést hajtottak végre az orosz határok közelében, ami több mint kétszerese a 2013-as adatoknak. A miniszter-helyettes kitért arra a tényre is, hogy jelentősen emelkedett a NATO felderítő repüléseinek száma is a Barents- és Balti-tenger körzetében – a 2013-as 258 regisztrált repülési szám 2014-ben 480-ra nőtt.
„Különös aggodalomra ad okot azon NATO tagországok repülőszemélyzeteinek folyamatos kiképzése, amelyek jelenleg nem rendelkeznek nukleáris fegyverrel, de képesek lennének azt használni,” – mondta Antnov, és példaként Lengyelországot említette meg. Korábban Viktor Bondarev, a légierő parancsnoka beszélt arról, hogy a NATO repülések száma 3,5-szeresére nőtt 2014-ben, elsősorban a baltikumi légi rendészet (Baltic Air Policing) folyamatos NATO légvédelmi riadókészültség (QRA) miatt.
Fotó: aviationspectator.com
Az Olasz Légierő négy Eurofighter Typhoon vadászbombázója 2015. január 1. óta állomásozik a litván Siauliai légibázison, a Baltikum légterének védelme érdekében.
A JETfly magazin 2000 óta szolgáltatja a friss hazai és nemzetközi híreket a katonai repülés világából! A töretlen bizalmat megköszönve kívánunk Olvasóinknak Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Repülős Élményekben Gazdag, Boldog Új Évet!
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.